Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-11, 23:59
Όνομα: Ζαχαρίας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 02-09-2010
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή Καρτέλα πελάτη

Καλησπέρα σε όλους.Είχα ζητήσει στο παρελθόν τη βοήθειά σας η οποία ήταν καθοριστική αλλά και πολύ χρήσιμη.Επανέρχομαι με ένα ακόμα θέμα.
Προσπαθώ να φτιάξω μία βάση δεδομένων η οποία θα περιέχει πελατολόγιο και καρτέλα κάθε πελάτη.Δηλ προσωπικά στοιχεία κάθε πελάτη και μία καρτέλα η οποία θα περιέχει κάποια πεδία με ποσά για κάθε πελάτη.Ενδεικτικά έχω Δάνειο-δόση-υπόλοιπο.
Οι απορίες μου είναι οι εξής:
1, Πως μπορώ να αποφύγω στη βάση που σας επισυνάπτω να προκαλώ διπλότυπες εγγραφές,αφού όταν ανοίγει η φόρμα-καρτέλα,αυτόματα δίνεται η δυνατότητα προσθήκης επιπλέον εγγραφών και αυτό έρχεται σε αντίθεση με το πρωτεύων κλειδί του πίνακα καρτέλα?
2, Είναι σωστό να υπολογίζεται το υπόλοιπο ποσό ώς ερώτημα ή υπάρχει καλύτερος τρόπος?
3, Έχετε να προτείνετε κάτι για να βελτιωθεί η να αλλάξει η εικόνα των φορμών ή και γενικά της όλης δομής της βάσης?
Ελπίζω ότι με την πολύτιμη βοήθειά σας θα μπορέσω να μάθω ακόμη περισσότερα.


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Ζαχαρίας
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip pelates.zip (1,58 MB, 239 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-11, 11:04
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλημέρα στην παρέα

Ζαχαρία, αν πραγματικά θέλεις να ασχοληθείς με την access, θα πρέπει να δώσεις μεγαλύτερη βαρύτητα στη σωστή σχεδίαση των βάσεων δεδομένων (ποια δεδομένα θα καταχωρούνται στη βάση, πως θα είναι οργανωμένα σε πίνακες, πως θα σχετίζονται οι πίνακες, πως θα δοθούν σωστά ονόματα, κλπ).
Ειδικά τα ονόματα (πεδίων, πινάκων, φορμών, κλπ) θα πρέπει να μη έχουν κενά και να γράφονται κατά προτίμηση με αγγλικούς χαρακτήρες.
Αν κατάλαβα καλά δημιουργείς μια ΒΔ για να παρακολουθείς τα δάνεια που δίνει μία επιχείρηση (πχ Τράπεζα). Το βασικό εδώ είναι ότι κάθε πελάτης μπορεί να πάρει πολλά δάνεια και κάθε δάνειο μπορεί να εξοφληθεί με πολλές δόσεις.
Στην απλούστερη περίπτωση πρέπει η βάση να περιέχει τους πίνακες:
1) TblPelates στον οποίο θα καταχωρούνται τα προσωπικά στοιχεία των πελατών. Θα περιέχει ένα πεδίο-πρωτεύον κλειδί πχ «PelatisID» κατά προτίμηση αυτόματης αρίθμησης και τα πεδία για τα προσωπικά στοιχεία του πελάτη(επώνυμο, όνομα, κλπ).
2). tblDania στον οποίο θα καταχωρούνται τα δάνεια που δίνει η επιχείρηση. Θα περιέχει ένα πεδίο-πρωτεύον κλειδί πχ «DanioID» κατά προτίμηση αυτόματης αρίθμησης , ένα πεδίο-εξωτερικό κλειδί «PelatisID» (για να ξέρουμε ποιος πελάτης πήρε το δάνειο) και τα πεδία για τα στοιχεία του δανείου (ημερομηνία, ποσό, κλπ).
3). tblDosis στον οποίο καταχωρούνται τα στοιχεία των δόσεων για την εξόφληση των δανείων. Θα περιέχει ένα πεδίο-πρωτεύον κλειδί πχ «DosisID» κατά προτίμηση αυτόματης αρίθμησης , ένα πεδίο-εξωτερικό κλειδί «DanioID» (για να ξέρουμε η δόση σε ποιο δάνειο αναφέρεται) και τα πεδία για τα στοιχεία της δόσης (ημερομηνία, ποσό, κλπ).
Ο πίνακας «TblPelates» έχει σχέση 1 προς πολλά με τον «tblDania» και ο «tblDania» 1 προς πολλά με τον «tblDosis».
Αφού οργανώσεις σωστά τη ΒΔ μπορείς να προχωρήσεις στη δημιουργία ερωτημάτων, φορμών, εκθέσεων, κλπ.
Στη φάση που βρίσκεσαι, κατά τη γνώμη μου, η απάντηση στα ερωτήματά σου δεν έχει νόημα.

Φιλικά/Γιώργος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kapetang : 09-02-11 στις 14:59. Αιτία: διόρθωση αντι tblDania, tblDosis
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-11, 22:41
Όνομα: Ζαχαρίας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 02-09-2010
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Καλησπέρα Γιώργο,

Σε ευχαριστώ για τις υποδείξεις σου,θα προσπαθήσω να τις εφαρμόσω δημιουργώντας ξανά από το μηδέν μια νέα ΒΔ.
Αυτό που θέλω να κάνω είναι μία βάση για καταχώρηση προσωπικών στοιχείων πελατών και για τον καθένα μια καρτέλα που θα φαίνονται οι κινήσεις του.Στην καρτέλα θέλω απλά να φαίνεται ποσό Α,ποσό Β και ένα τρίτο ποσό που είναι η διαφορά των 2 πρώτων.Ένας πελάτης χρωστάει ένα αρχικό ποσό(ποσό Α).Στη συνέχεια το εξοφλεί σταδιακά με δόσεις(ποσό Β) μέχρι να μηδενίσει.Αυτό μόνο,απλά δεν ξέρω ποιά θα πρέπει να είναι η κατάλληλη οργάνωση της ΒΔ.
Με αυτά τα στοιχεία,νομίζεις ότι πρέπει να κάνω 3 διαφορετικούς πίνακες ή υπάρχει καλύτερη
λύση?Έχεις κάποιο παράδειγμα να με βοηθήσεις να καταλάβω την οργάνωση?

Σε ευχαριστώ πολύ,
Ζαχαρίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-11, 09:22
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλημέρα

Ζαχαρία, όπως σου εξήγησα κάθε πελάτης μπορεί να χρεωθεί (δανειστεί) πολλές φορές και κάθε ποσό χρέωσης μπορεί να εξοφληθεί σε πολλές δόσεις. Αυτό επιβάλλει τη δημιουργία των 3 πινάκων, που πρότεινα.
Έχοντας τα δεδομένα οργανωμένα στους 3 πίνακες, εύκολα μετά μπορείς να εμφανίζεις για κάθε πελάτη την κίνηση των χρεώσεων και των πληρωμών, δηλαδή να έχεις αυτό που λες καρτέλα πελάτη.
Κατά τη γνώμη μου, δεν είναι δυνατόν να προχωρήσει κάποιος στην access χωρίς να γνωρίζει τα βασικά για τη σωστή οργάνωση των ΒΔ, γι’ αυτό και σου προτείνω να μελετήσεις προσεκτικά το ακόλουθο άρθρο:Βασικές αρχές σχεδίασης βάσης δεδομένων - Access - Microsoft Office
Θα βρεις απαντήσεις στις περισσότερες ερωτήσεις σου και θα αποκτήσεις την υποδομή για να προχωρήσεις στην access.

Φιλικά/Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-02-11, 19:40
Όνομα: Ζαχαρίας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 02-09-2010
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο,
θα μελετήσω το άρθρο και τη σχεδίαση που μου υποδεικνύεις και θα επανέλθω αν έχω κάποια απορία για τη συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-05-11, 23:25
Όνομα: Ζαχαρίας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 02-09-2010
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Καλησπέρα Γιώργο,
νομίζω ότι ούτως ή άλλως σου χρωστάω μια ενημέρωση σχετικά με το τι έγινε με το θέμα που άνοιξα.
Στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο που είχα αυτόν τον καιρό μελέτησα θέματα σχετικά με τη σωστή οργάνωση των ΒΔ και προσπάθησα να δημιουργήσω ξανά τη ΒΔ για τη διαχείριση δανείων έχοντας ως οδηγό τις προτάσεις σου.Αν και νομίζω ότι μπορώ να την τελειοποιήσω ακόμα περισσότερο,ζητάω τη βοήθειά σου ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα κινηθώ στη σωστή κατεύθυνση και να μη χάνω άσκοπα χρόνο.
Υλοποιώντας τη ΒΔ είδα ότι έχεις απόλυτο δίκιο ως προς τη δομή.Δηλ στην απλούστερη μορφή θα πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον οι 3 πίνακες που μου προτείνεις.Το σενάριο είναι το εξής:
Ο κάθε πελάτης μπορεί να έχει και παραπάνω από ένα δάνειο το οποίο εξοφλείται από πολλές δόσεις(όπως σωστά προείπες).Εγώ θα πρέπει να κάνω αναζήτηση τον πελάτη με τον κωδικό συμβολαίου(δανείου),να βλέπω ποσά,υπόλοιπα και ημέρες καθυστέρησης.Όπως θα δεις,το έχω φτάσει ως ένα σημείο αλλά αντιμετωπίζω πρόβλημα στη καταχώρηση,αλλά και στην αναζήτηση βάση αριθμού συμβολαίου.Μήπως θα πρέπει να αλλάξω τη δομή των 2ουσων φορμών?
Συγνωμη αν σε κούρασα και σε ευχαριστώ ήδη για τη σωστή καθοδήγηση που μου έδωσε το κίνητρο να μελετήσω και να κατανοήσω κάποιες βασικές αρχές.

Με εκτίμηση,
Ζαχαρίας
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip diaxeirish_daneiwn.zip (335,4 KB, 125 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-06-11, 10:43
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Ζαχαρία, εκτός από τις τράπεζες, δίνουν κάπου αλλού δάνεια; Από περιέγεια και κατά την ρήση "Γηράσκω αεί διδασκόμενος"...

Νίκος Δ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-06-11, 12:20
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλημέρα στην παρέα

Φίλε Ζαχαρία, βλέπω πρόοδο, αλλά έχεις πολύ δρόμο ακόμα.
1) Στον πίνακα «Pelatologio» το πεδίο «Kod_Pelati» μπορεί να είναι αυτόματης αρίθμησης, αλλά στον πίνακα «sumbolaia» ως εξωτερικό κλειδί, δε μπορεί. Πρέπει να είναι μεγάλος ακέραιος.
Όπως είναι ορισμένο (αυτόματης αρίθμησης) όταν προσθέτεις ένα συμβόλαιο δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής του πελάτη για τον οποίο γίνεται.
2) Δεν είμαι ειδικός στα δάνεια αλλά νομίζω ότι η λογική της βάσης σου δεν είναι ξεκάθαρη.
Αν κατάλαβα καλά όταν υπογράφεται το συμβόλαιο δανείου θα πρέπει (ταυτόχρονα) στον πίνακα «Doseis» να καταχωρούνται τα συμφωνηθέντα ποσά των δόσεων και οι αντίστοιχες ημερομηνίες καταβολής.
Αν μία δόση πληρώθηκε ή όχι το διαπιστώνουμε από την ημερομηνία πληρωμής. Αν είναι κενή σημαίνει ότι δεν έχει πληρωθεί.
Αυτό το χαρακτηριστικό θα πρέπει να χρησιμοποιείται σε όλους τους τύπους που υπολογίζουν το υπόλοιπο του δανείου και τις μέρες καθυστέρησης.
3) Πρόσθεσα μία σύνθετη φόρμα «frmPelatesDaneiaDoseis» που παρουσιάζει ένα απλό τρόπο καταχώρησης των πελατών, των συμβολαίων, κάθε πελάτη, και τις δόσεις για κάθε πελάτη και συμβόλαιο.
Ίσως κάποιοι άλλοι φίλοι να έχουν τη δυνατότητα να ασχοληθούν περισσότερο με τη βάση σου και να σου δώσουν περισσότερο συγκεκριμένες οδηγίες.

Με εκτίμηση
Γιώργος
ΥΓ Φίλε Νίκο ψάχνω κ’ εγώ για δάνειο
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb diaxeirish_daneiwn2.mdb (724,0 KB, 174 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-06-11, 23:30
Όνομα: Ζαχαρίας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 02-09-2010
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Meteora Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

Ζαχαρία, εκτός από τις τράπεζες, δίνουν κάπου αλλού δάνεια; Από περιέγεια και κατά την ρήση "Γηράσκω αεί διδασκόμενος"...

Νίκος Δ.

Μπα,όχι ακόμα Νίκο αλλά έχω μια έμπνευση ότι θα ανακάμψει σύντομα η οικονομία θα πάρουν μπροστά οι αγορές και όλοι θα δίνουν δάνεια!Οπότε ας έχουμε την εφαρμογή έτοιμη...
Παρομοίως κατά τη ρήση "Ψεύδει η επίνοια την γνώμην"

Ζαχαρίας
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-06-11, 23:35
Όνομα: Ζαχαρίας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 02-09-2010
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Καλησπέρα Γιώργο,

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι το ερώτημα απευθύνεται γενικά και σε όλους του φίλους και όχι μόνο σε εσένα φίλε Γιώργο.Το επισημαίνω για ευνόητους λόγους.Όποιαδήποτε πρόταση θα είναι χρήσιμη σε εμένα αλλά και σε άλλους ενδεχομένως.
Θα μελετήσω και πάλι τα όσα μου υποδεικνύεις και σε ευχαριστώ ξανά τόσο για αυτά όσο και για το δείγμα σου.Όλα μου είναι πολύτιμα σε αυτή τη φάση.

Με εκτίμηση,
Ζαχαρίας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Echo : 01-06-11 στις 23:50.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καταμέτρηση επισκέψεων σε πελάτη bdim20 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 18-02-15 09:32
[ Ερωτήματα ] Προοδευτικά υπόλοιπα ανά Πελάτη smasak Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 30 11-02-15 09:39
Αναζήτηση με ημερομηνία και κωδικό πελάτη pdhmos Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 26-02-13 16:17
[ Φόρμες ] Βοήθεια για καρτελα jimrenoir Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 22-01-13 15:11
[Συναρτήσεις] Καρτέλλα ανά Πελάτη, απο συγκεντρωτικό.. Lefteris Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 15 08-07-11 16:26


Η ώρα είναι 22:07.