ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Φόρμες ] Υπερσύνδεση ή Κουμπί ελέγχου;

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-11, 10:25
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 15-10-2010
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Υπερσύνδεση ή Κουμπί ελέγχου;

Βάση δεδομένων στην Access 2010 για τη διαχείριση της συλλογής μου (βιβλία, ταινίες, κόμικς κ.α.). Μέχρι τώρα, όλα δούλευαν χωρίς πρόβλημα μεταξύ πινάκων, φορμών και εκθέσεων. Πριν από λίγες ημέρες, πρόσθεσα ένα πεδίο στο βασικό πίνακα από τον οποίο αντλεί τα δεδομένα της η φόρμα που χρησιμοποιώ για την προβολή-εισαγωγή στοιχείων στη συλλογή μου (Διαιρεμένη Φόρμα).

Συγκεκριμένα, πρόσθεσα ένα πεδίο που να παρουσιάζει τη διεύθυνση (στον υπολογιστή μου) ενός αρχείου .pdf (σκαναρισμένο κείμενο βιβλίου) και ορίζοντάς του υπερσύνδεση για το αρχείο αυτό.

Στη συνέχεια, διέγραψα το πεδίο αυτό (αποφάσισα να χρησιμοποιήσω άλλο τρόπο προβολής του συγκεκριμένου αρχείου). Το διέγραψα και από τον πίνακα-πηγή των εγγραφών.

Σε μία κεντρική φόρμα που έχω ονομάσει "Πίνακα Επιλογών", έχω εισάγει διάφορα "κουμπιά" και υπερσυνδέσεις, ώστε να ανοίγω φόρμες, εκθέσεις, πίνακες κ.α. με ένα κλικ. Προσπαθώντας τώρα να ανοίξω τη φόρμα που άνοιγα και πριν για να δω τις εγγραφές, εμφανίζεται ένα πλαίσιο διαλόγου με τίτλο "Τιμή Παραμέτρου" που λέει: Αντικείμενα Συλλογής.Ξεφύλλισμα (κενό πεδίο εισαγωγής παραμέτρου) και "Ο.Κ." & "Ακυρο" Σημείωση: "Ξεφύλλισμα" ονομαζόταν το πεδίο που πρόσθεσα και μετά διέγραψα. Η συγκεκριμένη φόρμα ανοίγει κανονικά αν πατήσω "Ο.Κ." αλλά αν πατήσω "Ακυρο" δεν ανοίγει, εμφανίζοντας μήνυμα οτι "Δεν μπορεί να ακολουθηθεί ο σύνδεσμος προς τη συγκεκριμένη φόρμα".

Σαν εναλλακτική λύση, σκέφτηκα να εισάγω ένα κουμπί εντολής ρυθμίζοντάς το έτσι ώστε μόλις κάνω κλικ σ'αυτό, να ανοίγει η φόρμα που θέλω. Δεν λειτουργεί, αντίθετα μου εμφανίζει μήνυμα σφάλματος που λέει: Το αντικείμενο δεν περιέχει το αντικείμενο Αυτοματισμού "ChrW". Προσπαθήσατε να εκτελέσετε μια διαδικασία της Visual Basic για να ορίσετε μια ιδιότητα ή μέθοδο αντικειμένου. Ωστόσο, η εφαρμογή δε διαθέτει την ιδιότητα ή τη μέθοδο σε λειτουργίες Αυτοματισμού.

Αν μπορέσει κάποιος να βοηθήσει, θα το εκτιμούσα πολύ!

Απ'ότι είδα στο Φόρουμ, υπάρχουν πολλοί δυνατοί γνώστες που δίνουν λύσεις εκεί που εμείς οι όχι τόσο expert users "κολλάμε"

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-11, 11:29
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.250
Προεπιλογή

Καλημέρα Γιώργο και καλωσόρισες στο φόρουμ!

Προσπαθείς να ανοίξεις μια φόρμα που προκαλεί την εκτέλεση ερωτήματος
ή υπολογισμένου πεδίου ή ερωτήματος σύνθετου πλαισίου όπου περιέχεται το όνομα "Ξεφύλλισμα".

Αφού λοιπόν το πεδίο αυτό δεν υπάρχει στη Συλλογή Αντικειμένων, η Access το θεωρεί ως
Παράμετρο και περιμένει από το Χρήστη να δώσει την τιμή στο σχετικό διάλογο που εμφανίζει
("Τιμή Παραμέτρου" που λέει: Αντικείμενα Συλλογής.Ξεφύλλισμα...)

Θα πρέπει να ψάξεις όλα τα αντικείμενα όπου χρησιμοποιείται αυτό το Όνομα και να το αφαιρέσεις.

Όσο για το ChrW, μη δίνεις και πολύ σημασία. Είναι το πρώτο λάθος το οποίο συνάντησε η Access κατά την εκτέλεση κώδικα/εντολής.

Χωρίς να βλέπω το αρχείο σου, πιστεύω ότι το πρόβλημα μάλλον βρίσκεται στο Όνομα Ξεφύλλισμα που υπάρχει μια ή περισσότερες φορές στη συγκεκριμένη φόρμα.

Προτείνω επίσης αφού καθαρίσεις το όνομα Ξεφύλλισμα και αφού κάνεις ένα Αντίγραφο
ασφαλείας, να δημιουργήσεις μια νέα κενή βάση και να κάνεις Εισαγωγή όλων των αντικειμένων από την αρχική βάση.

Αν δεν γίνει κάτι προσπάθησε να επισυνάψεις ένα αντίγραφο της βάσης σου στο φόρουμ με
τόσα δεδομένα ώστε να μπορεί να λειτουργεί κανονικά για να δούμε καλύτερα τι συμβαίνει.
Καλή συνέχεια

Φιλικά
Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-03-11, 17:04
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 15-10-2010
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Μερική λύση του προβλήματος!

Τάσο, καλησπέρα! Σ' ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, δεν το περίμενα!

Στη Διαιρεμένη Φόρμα που θέλω να ανοίξω, ξαναπρόσθεσα (αφού πρώτα το ξαναπρόσθεσα στο σχετικό πίνακα βάσης), το πεδίο "Ξεφύλλισμα" (η ιδιότητά του είναι "Υπερσύνδεση" για συγκεκριμένο αρχείο .pdf που αντιστοιχεί σε κάθε εγγραφή). Η φόρμα άνοιξε, χωρίς να μου ζητήσει εισαγωγή παραμέτρου!! (Μου κάνει εντύπωση γιατί το συγκεκριμένο πεδίο το είχα αφαιρέσει από παντού, αλλά τέλος πάντων, δούλεψε)!

Οσο για το κουμπί εντολής, συνεχίζει να παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα (ChrW). Τι εννοείς όταν λες
"Είναι το πρώτο λάθος το οποίο συνάντησε η Access κατά την εκτέλεση κώδικα/εντολής";

Να σου επισημάνω οτι μέχρι πριν από 2-3 ημέρες, όλα δούλευαν ρολόι (και η εισαγωγή παρόμοιων κουμπιών εντολών! Λόγω απίστευτου ιού που προσέβαλε τον υπολογιστή μου (παρ'όλα τα firewall & anti-viruses), αναγκάστηκα να κάνω format & clean installation και των Windows 7 και όλων των προγραμμάτων που χρησιμοποιώ, συμπεριλαμβανομένου και του Office 2010. Μήπως λείπει κάποιο πρόσθετο από την Access και παρουσιάζει αυτά τα προβλήματα;

Θα δοκιμάσω και τη λύση που πρότεινες (να δημιουργήσω μία νέα κενή βάση και να βάλω εκεί όλα τα στοιχεία της παλιάς βάσης).

Θα προσπαθήσω να βρω χρόνο να σου στείλω και ένα αντίγραφο της βάσης μου, μήπως έχεις κάποια καλύτερη ιδέα (ασχολούμαι χρόνια με το Office, ειδικά με το Excel κάνω σχεδόν τα πάντα, στην Access δεν μπορώ να πω οτι θεωρώ τον εαυτό μου expert). Στο κάτω κάτω, καλό είναι να ρωτάμε και να μαθαίνουμε!

Σ'ευχαριστώ για τη βοήθειά σου πάντως!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-03-11, 17:52
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 15-10-2010
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Επέκταση του προβλήματος;

Τάσο, συγνώμη που επανέρχομαι και σε ζαλίζω, αλλά προέκυψε και κάτι άλλο:

Πρόσθεσα ένα νέο πεδίο στον πίνακα βάσης, με ιδιότητα "Αντικείμενο OLE". Ανοίγοντας τη φόρμα που θέλω ("Αναλυτική Λίστα Συλλογής") σε προβολή σχεδίασης, πρόσθεσα το πεδίο αυτό. Γυρνώντας σε προβολή φόρμας, έκανα δεξί κλικ για εισαγωγή αντικειμένου. Πρόκειται για ένα αρχείο pdf (υπάρχει στον υπολογιστή, εκτός Access το ανοίγω μια χαρά με τον Acrobat Reader). Επέλεξα να είναι συνδεδεμένο με το πεδίο της φόρμας, οπότε ότι αλλαγές γίνουν στο ένα, να αντικατοπτρίζονται στο άλλο. Πάτησα Ο.Κ. και μόλις προσπάθησα να κάνω κλικ στο πλαίσιο του OLE, εμφανίστηκε το μήνυμα: Παρουσιάστηκε πρόβλημα κατά την πρόσβαση στο αντικείμενο OLE
* Ο διακομιστής OLE δεν είναι διαθέσιμος, διότι βρίσκεται σε διακομιστή δικτύου με τον οποίο διακόπηκε η σύνδεση. Προσπαθήστε να συνδεθείτε ξανά.
* Το αντικείμενο OLE ίσως έχει αποθηκευθεί σε συνδεδεμένο αρχείο, αλλά το αρχείο δεν είναι διαθέσιμο. ενεργοποιήστε το διακομιστή OLE εκτός της εφαρμογής Microsoft Access και, στη συνέχεια, ανοίξτε το αρχείο που περιέχει το αντικείμενο OLE, για να επιβεβαιώσετε οτι υπάρχει ακόμα και οτι η πρόσβαση σε αυτό είναι δυνατή.

Μετά από αυτά, δημιουργήθηκε το εξής:
Διέγραψα το πεδίο από τη φόρμα.
Διέγραψα το πεδίο από τον πίνακα βάσης.
Οταν δοκίμασα να ξανανοίξω τη φόρμα, εμφανίστηκε το μήνυμα παραμέτρου που σου ανέφερα στα άλλα μου μηνύματα (Τιμή Παραμέτρου: Αντικείμενα Συλλογής.PDF / Ο.Κ.-Ακυρο).
Αντικείμενα Συλλογής είναι ο πίνακας βάσης και PDF είναι το πεδίο OLE που διέγραψα!!!!!
Για κάποιο λόγο όμως η Access το ζητάει σαν παράμετρο;;;;;;

Σ'ευχαριστώ!

Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Excel07] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΥΠΕΡΣΥΝΔΕΣΗ PSARAS99 Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 12-01-17 06:39
Υπερσύνδεση σε πίνακα ΓιάννηςΣ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 10-10-14 19:50
[VBA] Πλαίσιο ελέγχου jose Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 23-10-11 14:13
υπερσύνδεση Xristos Word - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 26-06-11 18:37
[Γενικά] Υπερσύνδεση και αντιγραφή matis Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 28-12-10 22:27


Η ώρα είναι 08:41.