ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Προσάρτηση δεδομένων απο αρχείο .txt

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 19-06-17, 15:08
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Γειά σου και απο εδω φίλε μου,

Δεν υπάχρει συσχετισμός μεταξύ φωτογραφίας και αρχείου διότι έτσι κι αλιώς σε στην φορμα ενσωμάτωσης υπάρχει ημερομηνία και ώρα Γιώργο και αυτά κάτω απο την συσχέτιση πινάκων One-Many μεταξύ tblCustomers (1) και tblMedicalHistory (Many).

Όταν χρησιμοποιηθεί το μηχάνημα πχ για τον George Stylianou σήμερα και έξαχθούν τα δεδομένα στο αρχείο txt και έχει και 5 φωτο, στην φορμα ιστορικού του ασθενή μέσα στην Access (που ετοιμάζω) θα βλέπει σε μορφή λίστας τις φώτο για τον συγκεκριμένο κωδικό ιστορικού, και όποια επιλέξει θα πρέπει να την βλέπει εντός της ίδιας φορμας. Σε ότι αφορά το αρχείο txt, ειπαμε οτι εάν έχει 3 ιστορικά - άρα - 3 χρήσεις του μηχανήματος και άρα 3 εξαγωγές αρχειων txt, θα πρέπει στο σχετικό Unbound που υπάρχει στην φορμα να τα ενσωματώνει ολα μαζι έτσι ώστε να μπορεί να βλέπει όλη την συνοχή του προβλήματος. Ρώτησα κατά πόσο θα βόλευε να τα έβλεπε και αυτά υπό μορφή λίστας (txt1, txt2, txt3 Κλπ) αλλά δεν βολεύει να μπαινοβγαίνει απο το ένα στο άλλο για να βλέπει την συνέχεια του προηγούμενου
__________________
Γιώργος Στυλιανού

gs.pocketpc@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-06-17, 17:51
Super Moderator
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 14-01-2014
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Καλησπέρα Γιώργο,

Κάνε αποσυμπίεση στο c και από την λίστα άνοιξε ένα πελάτη και πήγαινε στην καρτέλα ¨ΙΣΤΟΡΙΚΟ¨ και δες το αποτέλεσα.

Πιστεύω να είναι αυτό που θέλεις.

Για οτιδήποτε είμαι στη διάθεση σου.

Ευχαριστώ.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip ReadFiles.zip (59,0 KB, 11 εμφανίσεις)
__________________
Βραχνάκης Γιώργος
vrahnakisg@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-06-17, 18:06
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Γειά σου Γιώργο,

Σε ευχαριστώ αμέριστα για τον χρόνο σου φίλε μου, ειλικρηνά το εκτιμω αφάνταστα. Θα κοιτάξω όλα τα σχετικά κάποια στιγμή απόψε, θα σε μελετήσω και σίγουρα θα επανέλθω με ερωτήσεις μάλλον φίλε.

Θα τα πούμε George..
__________________
Γιώργος Στυλιανού

gs.pocketpc@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-06-17, 16:49
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε Γιώργο και ελπίζω και εύχομαι να σε βρίσκω καλά,

Γιώργο έχω κοιτάξει την βάση που μου έστειλες φίλε μου αλλά πρόσεξα ότι δεν γίνεται αυτόματη ενημέρωση του Unbound πεδίου στην φόρμα με βάση το σκεπτικό ότι έχει χρησιμοποιηθεί εκ νέου το ιατρικό μηχάνημα και έχει ήδη δημιουργηθεί ένα νέο αρχείο txt στο Path που έχουμε πεί. Κάνω μήπως κάπου λαθος ή πρέπει να πατήσω κάποια εντολή για να ενημερωθεί το Unbound και με τα νέα δεδομένα (υπόψη ότι πατήσει Refresh κλπ αλλά δεν κάνει αυτόματη ενημέρωση)

Πιστεύω πως εάν επιλυθεί και αυτό είμαι πάρα πολύ κοντά στην υλοποιήση του ζητούμενου. Όπως είπα οι ιατροί δεν θελουν να πατάνε εδώ κι εκεί και να θεωρούν ότι χάνουν χρόνο.

Θα αναμένω νέα σου φίλε μου.

Νάσαι καλά
__________________
Γιώργος Στυλιανού

gs.pocketpc@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προσάρτηση δεδομένων απο δεύτερο ερώτημα γιώργοςΚ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 10 11-06-17 20:57
Καθορισμός Χρονικης Περιόδου και προσάρτηση δεδομένων σε πίνακα γιώργοςΚ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 18-01-17 11:43
[ Πίνακες ] Προσάρτηση δεδομένων υπο όρους dimitrisp Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 10 23-11-16 22:48
Άνοιγμα αρχείου word και προσάρτηση δεδομένων γιώργοςΚ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 8 23-09-16 21:23
Προσάρτηση δεδομένων απο access σε excel ευη79 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 30-11-14 11:57


Η ώρα είναι 12:06.