ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > ΒΑΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΓΙΑ ΣΥΔΡΟΜΕΣ

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Κλειστό Θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-14, 08:54
Όνομα: Βαγγέλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 25-02-2010
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή ΒΑΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΓΙΑ ΣΥΔΡΟΜΕΣ

Καλημερα σας,
έχω ξεκινήσει ένα νέο προτζεκτ για έναν ξαδερφο μου ο οποιο διαχωρίζεται κάποιες υπηρεσίες με συνδρομές πελατών.
έχω ανοίξει λοιπόν την βάση που έχω ανεβάσει και στην οποία όπως θα δείτε έχω κάνει 3 πίνακες,
1 πίνακα με τις υπηρεσίες,
1 πίνακα με τις ετήσιες χρεώσεις
και τέλος άλλον έναν πίνακα με τις ετήσιες καταβολές που πληρώνει κάποιος.
Έχω κάνει και τις ανάλογες συσχετίσεις (ένα προς πολλά) και όπως θα δείτε στον βασικό πίνακα ypiresies έχω περάσει κάποιες εγγραφές με ετήσιες συνδρομές και οι συνδρομές που πληρώνεται από κάποιον (πάει στον pliromes)
Το ερώτημα μου είναι το εξής….
Θελω να φτιάξουμε ένα ερώτημα (λογικά προσάρτησης) το οποιο να παίρνει το πεδίο etos_eisagogis από τον ypiresies και στον πίνακα etisia_sidromi να δημιουργεί εγγραφές μέχρι και το φετινό έτος?
Π.χ. σε στυλ αλγορίθμου…
Περναω μια εγγραφη στον υπηρεσίες
Arithmos_ypiresias = 1244
Onoma_pelati = ΓΙΩΡΓΟΣ
Etos_eisagogis= 2013

Και όταν εκτελώ το ερώτημα προσαρτήσης
Να δημιουργεί στον πίνακα etisia_sudromi τις εξής εγγραφές
1) Arithmos_ypiresias= 1244
Etos_sydromis=2013
Poso=10

2) Arithmos_ypiresias= 1244
Etos_sydromis=2014
Poso=10

περιμένω τις συμβουλές σας!!
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb sudromes.accdb (460,0 KB, 33 εμφανίσεις)
  #2  
Παλιά 20-10-14, 11:59
Όνομα: Βαγγέλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 25-02-2010
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

εχω κάνει περίπου 50 ερωτήματα και δεν μου βγαίνει ρε γαμωτο :(
  #3  
Παλιά 20-10-14, 15:57
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Βαγγέλη, δες μια πρόταση στην επισυναπτόμενη ΒΔ.

Η προσθήκη γίνεται με τη βοήθεια της φόρμας frmAddSydromwn.

Ανοίγουμε τη φόρμα, μετακινούμαστε στην εγγραφή για την οποία θέλουμε να δημιουργήσουμε συνδρομές, συμπληρώνουμε το ποσό της ετήσιας συνδρομής και το έτος λήξης των συνδρομών και πατούμε το κουμπί.

Η διαδικασία προβλέπει σταθερό ποσό ετήσιας συνδρομής (μπορείς να σκεφτείς λύσεις αν δεν είναι).

Φιλικά/Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb sudromes2.mdb (468,0 KB, 45 εμφανίσεις)
  #4  
Παλιά 20-10-14, 16:43
Όνομα: Βαγγέλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 25-02-2010
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

προσκυνώ σε ευχαριστω παρα παρα πολυ και εσενα και γενικα αυτο το ΑΓΙΟ forum με εμαθε τρελα πραγματα!!!
Σχετικα με το ποσό ετησιας συνδρομης υπαρχει το εξεις θεμα για καθε χρονο υπαρχει διαφορετικό ποσο. εκει τι λες να κανω? Πινακα με καθε ετος και το κοστος της συδρομης? και αν ναι πως θα ενημερωνεται εκει το "Προσθηκη συδρομων"??
και επιπλεον το επομενο προβλημα - σκαλωμα που εχω φάει ειναι το εξης...
οι περισσοτεροι συδρομητες ειναι επ'αοριστον δλδ (ορθα εχεις φτιαξει το πεδιο ληξη) αλλα η συδρομη ειναι επ αοριστον πως το 2015 θα προστεθει του χρονου και το 2016 του παρα χρονου κλπ κλπ??
  #5  
Παλιά 20-10-14, 19:19
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Βαγγέλη, μια λύση είναι η ακόλουθη:

1) Στον πίνακα ypiresies (μάλλον είναι ο πίνακας των μελών) να προσθέσεις ένα πεδίο για να διακρίνει τα μέλη σε ενεργά και μη.

2) Κάθε χρόνο, αφού δώσουμε το έτος και το ύψος της συνδρομής, με το πάτημα κουμπιού, για όλα να ενεργά μέλη θα προσαρτάται και μία εγγραφή στον πίνακα etisia_sudromi.

Αν υιοθετήσεις τη λύση και κολλήσεις στην υλοποίηση, ανέβασε ένα δείγμα της νέας ΒΔ για να σε βοηθήσουμε.

Φιλικά/Γιώργος
  #6  
Παλιά 20-10-14, 19:45
Όνομα: Βαγγέλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 25-02-2010
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Παλαιοτερα έλυνα και έδενα με την access αλλα δυστυχώς κακό έμαθα με ένα έτοιμο πρόγραμμα μηχανογράφησης και έτσι έχω ξεχάσει αρκετά πράγματα!!
Αυτή τη στιγμή έχω πελαγώσει και δεν μπορώ να βρω έναν «μπούσουλα» έτσι ώστε να πάρω μπροστά και να αρχίζω να προγραμματίζω!!
Θα σου δώσω τι θέλει από τη Βάση και θέλω εσύ σαν πιο έμπειρος στην access να μου προτείνεις έναν τρόπο για το πώς ο ξαδερφος μου θα μπορεί 1) να διαχωρίζεται τα τέλη και 2) να κάνει λίγες και σωστές κινήσεις!!

Η πελάτες του διαλέγουν 2 υπηρεσίες και οι 2 υπηρεσίες έχουν μια ετήσια συνδρομή!
Η 1η υπηρεσία (T1) έχει από το 2000 ένα δικό της ετήσιο κόστος το οποιο κάθε χρόνος έχει δικό του κόστος (πχ το 2000 έχει 50€, το 2001 έχει 60€ κλπ)!
Η 2η υπηρεσία (Ο1) έχει από το 2000 ένα δικό της ετήσιο κόστος το οποιο κάθε χρόνος έχει δικό του κόστος (πχ το 2000 έχει 50€, το 2001 έχει 60€ κλπ)!
Η πελάτες του λοιπόν υποχρεωτικά μπορούν να έχουν μόνο μια υπηρεσία δηλαδή ένας πελάτης δεν μπορεί να έχει και τις 2 υπηρεσίες!
Όταν λοιπόν είναι να περάσει έναν πελάτη θέλει να καταχωρεί το όνομα του, έναν κωδικό έγγραφης, έτος έγγραφης
Και όταν ένας πελάτης του θέλει να πληρώσει τον χρόνο θέλει να καταχωρεί το όνομα του, τον κωδικό έγγραφης το έτος έγγραφης και το ποσό του αντιστοίχου χρόνου
Παράλληλα στην καρτέλα πελάτη θέλει να βλέπει αυτό ο πελάτης ποια χρονιά έχει απλήρωτα και ποια πληρωμένα.
Σε παρακαλώ δώσε μου μια ιδέα πως μπορεί να υλοποιηθεί το όλο θέμα γιατί έχω χάσει την μπάλα!
  #7  
Παλιά 21-10-14, 08:24
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλημέρα

Βαγγέλη δε δημιουργούμε ΒΔ στο φόρουμ.

Θα κάνω μια εξαίρεση, επειδή είναι για τον ξάδερφο.....

Θα μπορούσε η ΒΔ να περιέχει:

1) Τον πίνακα ΠΕΛΑΤΕΣ με πεδία ΚΩΔΙΚΟΣ (πρωτεύον κλειδί), ΕΠΩΝΥΜΟ, ΟΝΟΜΑ, ΤΗΛ_ΣΤΑΘΕΡΟ, ΤΗΛ_ΚΙΝΗΤΟ, ΠΟΛΗ, ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ, ΤΑΧ_ΚΩΔΙΚΑΣ.

Έχοντας τον πίνακα αυτό στους άλλους πίνακες για να αναφερθούμε σε κάποιο πελάτη αρκεί ο κωδικός του (δε χρειάζεται να πληκτρολογούμε επώνυμο, όνομα κλπ).

2) Τον πίνακα ΕΓΓΡΑΦΕΣ με πεδία ΚΩΔΙΚΟΣ (εξωτερικό κλειδί συνδέει με τον πίνακα ΠΕΛΑΤΕΣ), ΕΤΟΣ_ΕΝΑΡΞΗΣ, ΕΤΟΣ_ΛΗΞΗΣ, ΥΠΗΡΕΣΙΑ (με τιμές Τ1, Ο1).

Τα πεδία ΚΩΔΙΚΟΣ και ΕΤΟΣ_ΕΝΑΡΞΗΣ ορίζονται πρωτεύον κλειδί.

Μπορεί ένας πελάτης να σταματήσει μια συνδρομή -εγγραφή (οπότε συμπληρώνεται το ΕΤΟΣ_ΛΗΞΗΣ) και αργότερα να κάνει μία άλλη.

3) Τον πίνακα ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ με πεδία ΚΩΔΙΚΟΣ και ΕΤΟΣ_ΕΝΑΡΞΗΣ (εξωτερικά κλειδιά συνδέουν με τον πίνακα ΕΓΓΡΑΦΕΣ) ΕΤΟΣ, ΠΟΣΟ, ΗΜ_ΠΛΗΡΩΜΗΣ.

Σύνθετο πρωτεύον κλειδί μπορεί να οριστεί από τα πεδία ΚΩΔΙΚΟ, ΕΤΟΣ_ΕΝΑΡΞΗΣ, ΕΤΟΣ.

Αν το πεδίο ΗΜ_ΠΛΗΡΩΜΗΣ είναι συμπληρωμένο σημαίνει ότι η συνδρομή του έτους πληρώθηκε.

4) Αν ο πελάτης έχει δυνατότητα πληρωμής με δόσεις χρειάζεται και ο πίνακας ΠΛΗΡΩΜΕΣ, με πεδία ΚΩΔΙΚΟΣ , ΕΤΟΣ_ΕΝΑΡΞΗΣ, ΕΤΟΣ (εξωτερικό σύνθετο κλειδί συνδέει με τον πίνακα ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ), ΗΜ_ΠΛΗΡΩΜΗΣ, ΠΟΣΟ.

Στην περίπτωση αυτή το πεδίο ΗΜ_ΠΛΗΡΩΜΗΣ αφαιρείται από τον πίνακα ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ.

Φιλικά/Γιώργος
  #8  
Παλιά 21-10-14, 11:08
Όνομα: Βαγγέλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 25-02-2010
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Να σαι παντα καλα!! Σε ευχαριστω πολυ!! Εχω ξεκινήσει ελπίζω και η αλήθεια ειναι οτι άρχισα να φτιαχω!!
  #9  
Παλιά 22-10-14, 12:01
Όνομα: Βαγγέλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 25-02-2010
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Φιλε kapetang
εχω ξεκινήσει μια νεα βάση η οποια μεχρι ωρας δεν με εχει παιδέψει...
με ενδιαφέρει ομως το συννημενο σου μονο που θα ηθελα το "προσθηκη συδρομων" με ενα κλικ να ενημερώνονται ολες οι εγγραφες που θα εχουν ενα checkbox=true και στην ουσια θα ειναι ενεργος πελατης... Εκει εχω κολλησει και με βοηθάει πολυ ο τροπος προσθήκης συνδρομών στο συννημενο που έφτιαξες παραπανω!
  #10  
Παλιά 22-10-14, 15:07
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Βαγγέλη, δες μια υλοποίηση στη συνημμένη ΒΔ
.
Βασίζεται στο ερώτημα προσάρτησης qryAddSydromes και στη φόρμα frmAddSydromwn2

Φιλικά/Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb sudromes3.mdb (632,0 KB, 86 εμφανίσεις)
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με βάση δεδομένων labpanag Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 9 23-03-15 22:46
Κλειδωμένη βάση δεδομένων gmax Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 06-07-14 20:01
[Συναρτήσεις] Αναζήτηση και Εκτύπωση Δεδόμενων απο Βάση Δεδομένων nakosg Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 9 01-02-13 19:34
Πρόβλημα με βάση δεδομένων dimnot Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 16-02-12 17:03
[ Ερωτήματα ] ΒΑΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ chris1978 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 15 09-12-10 09:59


Η ώρα είναι 14:30.