ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Εκθέσεις ] Αλλαγής σελίδας και μεταφοράς υπολοίπου

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-14, 21:31
Όνομα: Θοδωρής
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 08-02-2012
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Αλλαγής σελίδας και μεταφοράς υπολοίπου

Καλησπέρα είμαι καινούριος στο φόρουμ και βρίσκω πολύ καλές συμβουλές και "τρικς" οπότε και εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να υποβάλλω την ερώτηση μου.

Διαθέτω 'ενα πίνακα που περιέχει πολλές εγγραφές 'οταν όμως πρέπει να τις εκτυπώσω μέσω μιας έκθεσης στο έντυπο όπου τις εκτυπώνω χοράει μόνο 10 εγγραφές. Π.χ. όπως σε ένα τιμολόγιο -απόδειξη όταν οι εγγραφές είναι μέχρι 10 να εμφανίζει το σύνολο. Αν όμως ξεπερνάει τις 10 να εμφανίζει το μήνυμα "σε μεταφορά " και το μέχρι τότε σύνολο και στην επόμενη σελίδα να μεταφέρει το μήνυμα "σε μεταφορά" και το προηγούμενο σύνολο και να συνεχίζεται.
Και εδώ ειναι που χρειάζομαι τη βοήθεια σας, προφανώς για όλο αυτο χρειάζομαι ίσως κάποια μακροεντολή, αυτο πιστεύω οτι θα λύσει το πρόβλημα μου.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας
__________________
Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-03-14, 06:15
Όνομα: Στέλιος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Καλημέρα Θοδωρή

Νομίζω πως η λύση στην συνημμένη βάση απαντά στο ερωτημά σου.
Είχα θέμα στην παρουσίαση του ποσού από μεταφορά αλλά με λίγη βοήθεια από τον Τάσο στο Θέμα: http://www.ms-office.gr/forum/access....html#post3009 το πέρασα.
Υ.Γ.
Μια παρατήρηση, στην έκθεση θα πρέπει να εμφανίζεται ο αριθμός του συνόλου των σελίδων (pages) διαφορετικά το βλέπει ως 0 και δεν δουλεύει ο κώδικας για την αναγραφή στην εττικέτα "Σε Μεταφορά". Μπορείς να το κάνεις να μην εμφανίζεται αν δεν το θες.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb ypoloipo.accdb (340,0 KB, 52 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-03-14, 10:42
Όνομα: Θοδωρής
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 08-02-2012
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Καλημέρα Στέλιο και καλή Σαρακοστη.
Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση στο ερώτημά μου, ναι είδα κι εγώ ότι έχει ειπωθεί και πάλι το ερώτημα μου, αλλά όπως ανέφερα και στο ερώτημά μου ζητώ να περιορίζεται και ο αριθμός των εγγραφών στο πεδίο λεπτομερειών της εκθέσεως. Δηλαδή μήπως χρειάζεται κάτι παραπάνω ώστε το πεδίο λεπτομερειών να περιορίζεται π.χ. σε 10 μόνο εγγραφές.
Σε ευχαριστώ.
__________________
Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-03-14, 21:41
Όνομα: Στέλιος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Καλησπέρα Θοδωρή
Μα περιορίζονται οι εγγραφές! Αυτό αναλαμβάνει ο κώδικας
Private Sub Λεπτομέρεια_Format(Cancel As Integer, FormatCount As Integer)
Me.pagebreak1.Visible = (Me.counter Mod 10 = 0)
End Sub
Μήπως δεν κοίταξες την συνημμένη βάση?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-03-14, 22:10
Όνομα: Θοδωρής
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 08-02-2012
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Ναι Στέλιο έχεις δίκιο δεν το έλεγξα το συνημμένο για τις δε βρίσκομαι στο σπίτι. Αλλά αφού μου επιβεβαιώνεις ότι υπάρχει και αυτή η συνθήκη για το περιορισμό των εγγραφών τότε ναι είναι αυτό που ψάχνω και ανυπομονώ να το εφαρμόσω.
Και πάλι σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου.
__________________
Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-03-14, 17:18
Όνομα: Θοδωρής
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 08-02-2012
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Επισυνάπτω αρχείο Word με το πως θα ήθελα να έχει το τελικό έντυπο μου κατά την εκτύπωση.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: docx entypo.docx (11,3 KB, 34 εμφανίσεις)
__________________
Θοδωρής

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teotrip603 : 04-03-14 στις 17:21. Αιτία: Επισύναψη συνημμένου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-03-14, 14:32
Όνομα: Στέλιος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Καλησπέρα Θοδωρή
Δες αν σε καλύπτει η επισυναπτόμενη βάση. Έβαλα το Από μεταφορά στην κεφαλίδα της σελίδας (Κρύβεται στην πρώτη σελίδα) , το σε μεταφορά στο υποσέλιδο της σελίδας (κρύβεται στην τελευταία σελίδα) και το Τελικό σύνολο στο υποσέλειδο της Έκθεσης. (Εμφανίζεται στην τελευταία σελίδα).
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb ypoloipo.accdb (340,0 KB, 50 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-03-14, 15:27
Όνομα: Θοδωρής
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 08-02-2012
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Καλησπέρα Στέλιο και σ 'ευχαριστώ πραγματικά που αφιερώνεις το χρόνο σου για να βρείς ένα τρόπο στο πρόβλημά μου θέλω να πιστεύω οτι για σένα είναι κάτι απλό και δεν αφιερώνεις πολύτιμο τμήμα από τον προσωπικό σου χρόνο. Πραγματικά και εγώ θέλω να μπορώ να χρησιμοποιώ εύκολα την VBA σαν κι εσένα και πιστεύω αυτό που κάνεις για μένα είναι πρόκληση και για σένα.

Στο ενταύθα τώρα, η βάση που μου έστειλες δεν με καλύπτει καθώς το "Από μεταφορά", "Σε μεταφορά" και "Σύνολο" θέλω να εμφανίζεται εντός του πεδίου με τις λεπτομέρειες όπως σου έχω επισυνάψει και στο χθεσινό αρχείο δλδ αν υπάρχει "Από μεταφορά" ποσό να εμφανίζεται στην πρώτη γραμμή της επόμενης σελίδας εκεί που θα έμπαινε η 11η εγγραφή του πίνακά μας και αν τελικά υπάρχει π.χ. μόνο 2 εγγραφές το σύνολο θα μας το εκτυπώσει στην θέση της 10ης εγγραφής.

2ον τι γίνεται στην περίπτωση που οι στήλες που θέλω να βρίσκω το σύνολο είναι παραπάνω από μία δλδ εκτός από το ποσό και άλλη μια στήλη με το θέμα προκαταβολή όπου να μεταφέρεται κι αυτό το ποσό στην επόμενη σελίδα.

και στο επισυναπτόμενο σου δυστυχώς δεν εμφανίζει σελίδες με διαφορετικές ημερομηνίες τοποθετεί στην ίδια έκθεση όλες τις εγγραφές ανεξαρτήτου ημερομηνίας.

Σε ευχαριστώ και πάλι.
__________________
Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-03-14, 02:55
Όνομα: Στέλιος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Καλημέρα Θοδωρή
Αρχικά είχες αναφέρει:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teotrip603 Εμφάνιση μηνυμάτων
Π.χ. όπως σε ένα τιμολόγιο -απόδειξη
Στην περίπτωση αυτή είναι μία η ημερομηνία και οι εγγραφές φιλτράρονται πρίν κληθεί η έκθεση οπότε δεν υπήρχε θέμα ομαδοποίησης με βάση την ημερομηνία.
Μέσα στην Λεπτομέρεια δεν μπορείς να προσθέσεις γραμμή γιατί επαναλαμβάνεται με κάθε εγγραφή. Βάζοντας στην κεφαλίδα το "από μεταφορά" και στο υποσέλιδο της σελίδας το "Σε μεταφορά" και παίζοντας με τα περιγράμματα και το ύψος του υποσέλιδου δημιουργείται η ψευδαίσθηση ότι και οι γραμμές αυτές είναι μέρος του πίνακα.
Ως πρός το 2ο ερώτημα για την "προκαταβολή" μπορεί να υλοποιηθεί με την ίδια ως άνω μέθοδο.
Με βάση τα όσα διευκρίνησες δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια λύση. Ίσως κάποιος άλλος πιο έμπειρος στις Εκθέσεις να μπορεί να δώσει κάποια ιδέα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-03-14, 20:28
Όνομα: Θοδωρής
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 08-02-2012
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Καλησπέρα Στέλιο.

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Θα επισυνάψω έναν πίνακα που περιέχει τα δεδομένα που επεξεργάζομαι καθως και ένα αρχειο Word όπου απεικωνίζει το έντυπο που θέλω να εκτυπώνει οπότε αν εσύ ή κάποιος άλλος θέλει και μπορεί μέσα από το forum να μου δώσει μια λύση.

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb synopsh.accdb (344,0 KB, 47 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: docx entypo (1).docx (11,8 KB, 34 εμφανίσεις)
__________________
Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υπολογισμός υπολοίπου ανά γραμμή σε μία φόρμα parara Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 13 19-05-16 19:48
[Συναρτήσεις] Συνάρτηση για υπολογισμό υπολοίπου zana Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 21-04-15 17:50
[VBA] Μεταφορά υπολοίπου tecgeo Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 03-01-13 21:32
Ενημέρωση Υπολοίπου Χρήστος Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 14-05-12 15:22
Πρόβλημα μεταφοράς δεδομένων απο φόρμα σε φόρμα με μακροεντολή alex Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 25-10-11 03:00


Η ώρα είναι 22:00.