ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Αρχικό μενού επιλογής σε Αποδειξη Είσπραξης

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-11-14, 11:03
Όνομα: ΣΑΚΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 24-02-2013
Μηνύματα: 318
Προεπιλογή Αρχικό μενού επιλογής σε Αποδειξη Είσπραξης

Έχω δημιουργήσει μία φόρμα "frmEisodos" την οποία θα καλώ με το άνοιγμα της εφαρμογής, και στην οποία θα διαλέγω μία εταιρεία.Αν δεν υπάρχει θα δημιουργείται.
Επίσης έχω δημιουργήσει την έκθεση "rptApodEispraxis" με δευτερ.έκθεση "SubqryComp στην οποία στέλνω τα δεδομένα της εταιρίας από το ερώτημα qrySynEispr.
Αυτή τι στιγμή παίρνει τα στοιχεία από (διόρθωση:όλες τις εταιρίες) την τελευταία εταιρία που έχει δημιουργηθεί.
Εγώ θέλω να επιλέγω την εταιρεία στην είσοδο και να κουμπώνουν τα στοιχεία αυτής στην έκθεση.Ίσως κάποιο κριτήριο στο ερώτημα αλλά δεν ξέρω πως να το συντάξω.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ TEST.zip (148,0 KB, 49 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη smasak : 17-11-14 στις 12:36.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-11-14, 17:10
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Σάκη, όπως δημιούργησες μια σχέση ανάμεσα στον πίνακα tblPelates και tblEispraxi, μπορείς να δημιουργήσεις σχέση και ανάμεσα στον πίνακα tblEtairia και tblEispraxi.

Στη συνέχεια μπορείς να εργαστείς με μία κύρια φόρμα και μια δευτερεύουσα, όπως και στην περίπτωση των πινάκων tblPelates και tblEispraxi.

Καλή συνέχεια.

Φιλικά/Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-11-14, 21:06
Όνομα: ΣΑΚΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 24-02-2013
Μηνύματα: 318
Προεπιλογή

Γιώργο ευχαριστώ για την απάντηση.Την σχέση την δημιούργησα αλλά τι θα περιλαμβάνει η κύρια φόρμα και τι η δευτερεύουσα;
Το σκεπτικό μου είναι να διαλέγω την εταιρία από μία αρχική φόρμα και μετά να πηγαίνω στην φόρμα έκδοσης αποδείξεων.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-11-14, 21:43
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Η κύρια φόρμα θα βασίζεται στον πίνακα tblEtairia και η δευτερεύουσα στον πίνακα tblEispraxi.

Θα περιλαμβάνουν όλα τα στοιχεία των πινάκων, ώστε να μπορείς να προσθέτεις εγγραφές, να τροποποιείς και να διαγράφεις.

Καλό είναι και οι δύο φόρμες να έχουν τα κουμπιά πλοήγησης στις εγγραφές.

Η δευτερεύουσα θα μπορούσε να είναι και συνεχής.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-11-14, 07:33
Όνομα: ΣΑΚΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 24-02-2013
Μηνύματα: 318
Προεπιλογή

Γιώργο καλημέρα, δες αν μπορείς στην βάση την έκθεση rptApodEispraxis και την SubqryComp.H SubqryComp παίρνει δεδομένα από το ερώτημα qryComp.Εγώ θέλω να διαλέγω στην αρχή ΜΙΑ εταιρεία(να απομονώσω δλδ τις υπόλοιπες) ώστε όταν εκτυπώνεται η απόδειξη να έχει τα στοιχεία αυτής της εταιρείας.
Προσπάθησα στο qryComp να βάλω κριτήριο επιλογής [] αλλά δεν μπόρεσα να φέρω τα δεδομένα στην δευτερεύουσα έκθεση και επίσης έχει το μειονέκτημα ότι δεν ΒΛΕΠΕΙΣ τις εταιρείες που πρέπει να διαλέξεις(όπως με ένα σύνθετο πλαίσιο) αλλά θα πρέπει να θυμάσαι ακριβώς πως γράφονται.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-11-14, 10:36
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλημέρα

Σάκη, επειδή και η εταιρία είναι ουσιαστικά ένας πελάτης ότι έκανες για να απομονώνεις τον πελάτη και κάποια πληρωμή του θα κάνεις και για την εταιρία.

Αυτό σημαίνει ότι και για τις εταιρίες θα έχεις:

1) Μια σύνθετη φόρμα (στοιχεία εταιρίας και πληρωμών) παρόμοια με τη σύνθετη που χρησιμοποιείς για τους πελάτες.

2) Μια έκθεση παρόμοια με αυτή που χρησιμοποιείς για τους πελάτες.

Η έκθεση που δημιούργησες για τις εταιρίες δεν έχει καμιά ομοιότητα με την έκθεση των πελατών.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-11-14, 12:07
Όνομα: ΣΑΚΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 24-02-2013
Μηνύματα: 318
Προεπιλογή

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να δουλέψει αυτό.Δεν εκδίδεται η απόδειξη στην εταιρία αλλά στους πελάτες της.
Μήπως σε μία σύνθετη φόρμα θα πρέπει να έχω 1)στοιχεία της εταιρίας 2)στοιχεία πελάτη και 3)πεδίο είσπραξης;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-11-14, 14:35
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Φίλε μου δε μπορεί να γνωρίζω τη λογική της ΒΔ σου.

Υπέθεσα ότι εσύ έχεις μία επιχείρηση, παρέχεις σε απλούς πελάτες και εταιρίες υπηρεσίες και εισπράττεις διάφορα ποσά.

Μολονότι όλα τα μηνύματά μου ήταν προσαρμοσμένα στη λογική αυτή, δε μου εξήγησες ότι η λογική της βάσης σου είναι άλλη.

Τελικά κατά τη γνώμη μου:

1) Αφού η απόδειξη θα περιέχει στοιχεία της εταιρίας, στοιχεία του πελάτη και στοιχεία της είσπραξης, η έκθεση θα στηρίζεται σε ερώτημα που θα βασίζεται στους αντίστοιχους πίνακες.

2) Με τη σύνθετη φόρμα που έχεις, επιλέγεις πελάτη και στη συνέχεια στην υποφόρμα τη συγκεκριμένη είσπραξη.

Μπορείς να δημιουργήσεις παρόμοια σύνθετη φόρμα, όπου θα επιλέγεις εταιρία και στην υποφόρμα την είσπραξη.

Οι παραπάνω σύνθετες φόρμες θα χρησιμοποιούνται και για την εισαγωγή στων στοιχείων.

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις και αυτό που προτείνεις.

Το βασικό είναι ότι το φίλτρο, όταν ανοίγει η έκθεση, θα πρέπει να υλοποιείται μόνο με τον κωδικό της είσπραξης.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-11-14, 07:56
Όνομα: ΣΑΚΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 24-02-2013
Μηνύματα: 318
Προεπιλογή

Καλημέρα, επανέρχομαι και θα ήθελα λίγο βοήθεια για να ξεκολλήσω σε ένα σημείο.
Όπως θα δεις στη βάση που ανέβασα έχω δημιουργήσει συνδεδεμένες φόρμες.Μία φόρμα για επιλογή εταιρείας και πάνω σε αυτή ένα Toggle link("Εκδοση Απόδειξης Είσπραξης") που σε μεταφέρει στην αντίστοιχη φόρμα αφού φιλτράρει τον κωδ. της εταιρείας.Όταν όμως ανοίγει η φόρμα μπλοκάρει την επιλογή Πελάτη ενώ αν ανοίξω την φόρμα επιλογής πελάτη("frmApodEispr 2") αυτόνομα δουλεύει.Αυτό σημαίνει ότι κάτι μπλοκάρει το άνοιγμα στον κώδικα του Toggle link.
Μπορείς να το δεις;
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip Αποδειξη Εισπρ.TEST1.zip (57,3 KB, 59 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-11-14, 10:50
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλημέρα

Η φόρμα frmApodEispr2 δεν εμφανίζει εγγραφές, επειδή δεν υπάρχουν εγγραφές που ικανοποιούν τα κριτήρια (να διέρχονται από το φίλτρο).

Αυτό συμβαίνει επειδή στον πίνακα tblPelates, το πεδίο id_et, που καθορίζει την εταιρία στην οποία ανήκει ο πελάτης, είναι κενό.

Δεν εξήγησες τη λογική ΒΔ με αποτέλεσμα να μη είναι γνωστή.

Εκτιμώ όμως ότι κάποιος (πελάτης) θα μπορούσε (ταυτόχρονα ή σε διαφορετικές χρονικές στιγμές) να είναι πελάτης σε πολλές εταιρίες.

Αν συμβαίνει αυτό, η αφαίρεση του πεδίου id_et από τον πίνακα tblEispraxi και η προσθήκη του στον tblPelates δεν είναι σωστή ενέργεια.

Σκέψου το εξής:

Έχουμε μια είσπραξη. Από την τιμή του πεδίου id_pel μπορούμε να πάμε στον πίνακα tblPelates και να βρούμε τα υπόλοιπα στοιχεία του πελάτη. Δεν μπορούμε όμως να προχωρήσουμε και να βρούμε και την εταιρία, επειδή ο πελάτης αυτός θα ανήκει σε πολλές εταιρίες (ποια θα επιλεγεί;).

Κατά τη γνώμη μου, βιάζεσαι να δημιουργήσεις φόρμες, εκθέσεις και κώδικα πριν οριστικοποιήσεις τη σχεδίαση της ΒΔ.

Φιλικά/Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μενου Access artchrist73 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 15-04-15 23:20
[ Εκθέσεις ] Εκτύπωση απόδειξης είσπραξης smasak Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 9 17-11-14 10:45
Δημιουργία μενού ioannis pag Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 15 18-03-12 16:53
Κλείδωμα μενού markosv Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 25-03-11 19:21
Μενου Εντολών. Giorgos Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 21-02-10 15:58


Η ώρα είναι 21:40.