ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Ενεργοποίηση / απενεργοποίηση του Shift

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Κλειστό Θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-11-13, 18:59
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή Ενεργοποίηση / απενεργοποίηση του Shift

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του φόρουμ.

Επειδή συχνά όταν δουλεύεις ώρες ολόκληρες στον υπολογιστή κάποτε το μυαλό "κολλά", μάλλον έτσι έπαθα και εγώ αυτή την στιγμή και ζητάω "ενισχύσεις".

Έχω μιά φόρμα (main swithboard) στην οποία θέλω να βάλω δύο cmdbutton έτσι ώστε αφενός μεν το ένα θα απενεργοποιά το shift και το άλλο θα το επαναφέρει. Δοκίμασα διάφορα αλλά δεν...!!!!!

Θα εκτιμούσα αν μπορούσε κάποιος φίλος απο το φορουμ να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ προτέρων

Γιώργος
__________________
Γιώργος Στυλιανού

gs.pocketpc@gmail.com
  #2  
Παλιά 27-11-13, 23:15
Το avatar του χρήστη alex
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 524
Προεπιλογή

Γιώργο καλησπέρα!!!!

Κοίτα το συνημμένο πώς κλειδώνει τους πίνακες,Στην ουσία απενεργοποιεί το Shift
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip LOGIN_SPLASH_example.zip (25,2 KB, 64 εμφανίσεις)
__________________
Με εκτίμηση

Αλέξανδρος
  #3  
Παλιά 28-11-13, 09:55
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Καλημέρα Αλέξανδρε,

Έχω δοκιμάσει το παράδειγμα που μου έχεις επισυνάψει και δεν μάλλον κάτι πάει στραβά διότι, είτε ενεργοποιημένο είναι το cmdButton είτε όχι, κρατώντας πατημένο το Shift εξακολουθώ να "μπαίνω" πίσω στο πρόγραμμα (?)

Μήπως κάνω λάθος?

φιλικά,

Γιώργος
__________________
Γιώργος Στυλιανού

gs.pocketpc@gmail.com
  #4  
Παλιά 28-11-13, 11:55
Το avatar του χρήστη alex
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 524
Προεπιλογή

Καλημέρα Γιώργο!!
Η λειτουργία γίνεται ως εξής.
Υπάρχει ο διαχειριστής Admin και ο ΧρήστηςUser
Στον πίνακα tblUSR και στο user να ξετσεκάρεις το AllowByPassKey για να έχει την διαχείριση μόνο ο Admin(Τσεκαρισμένο)
Οπότε όταν μπαίνει ο Admin τότε θα εμφανίζει στην φόρμα εκτός από το κουμπί Quit και το κουμπί Disable by pass Key και Enable by pass key
Όταν θα μπαίνει ο User[alex] τότε δεν θα εμφανίζει το παράθυρο των ιδιοτήτων και δεν μπορεί να μπει ούτε στους πίνακες ούτε σε προβολή σχεδίασης να δεί το κώδικα με το shift εφόσον αυτό προυποθέτει την βάση να είναι σε mdb εάν είναι mde έτσι και αλλιώς δεν θα μπορούσε να δει τον κώδικα παρά μόνο τους πίνακες εφόσον δεν είναι κρυφοί.
Τώρα όταν κάνεις εισαγωγή ως Admin και βάλεις την επιλογή στη φόρμα Disable by pass Key και κλείσεις την βάση και μπεις με το User[alex] και Shift δεν θα σου εμφανίζει το κουμπί Disable by pass Key .Οπότε την διαχείριση την έχεις εσύ ο Admin που μπορεί να μπαίνεις με Shift και να κάνεις διόρθωση , προσθήκη και ότι θέλεις.
Επίσης επειδή το βασικό ρόλο παίζουν οι πίνακες στις βάσεις και βλέπουμε ότι τις ξεχωρίζουν αν όχι καλό θα είναι να τους κάνεις κρυφούς να βάλεις από τα Εργαλεία της βάσης της επιλογή Επιλογές και να ξετσεκάρεις την επιλογή Κρυφό ανάλογα δεν θυμάμαι ακριβώς.
Κάτι ακόμη εάν θέλεις δίπλα από το password εμφανίζεται ένα Check box σαν επιβεβαίωση ok (txtOk) και εμφανίζει το (v) της επιβεβαίωσης καλό θα είναι από τις ιδιότητες των ιδιοτήτων στα Data(Δεδομένα) στην επιλογή ενεργοποιημένο να επιλέξεις όχι ώστε όταν κάποιος παίζει για να βρει το password να μην εμφανίζει το σωστό.
Αυτά φίλε μου .
Αυτή είναι η φιλοσοφία της βάσης.
Καλή επιτυχία στο ζητούμενο.
__________________
Με εκτίμηση

Αλέξανδρος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alex : 28-11-13 στις 12:17.
  #5  
Παλιά 28-11-13, 14:06
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Αλέξανδρε σε χαιρετώ,

Ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου έδωσες. Ωστόσο, πιστεύω ότι κάποια αλλαγή θα πρέπει να γίνει στον κώδικα επειδή αφενός αναφέρεται σε 2 βήματα εισόδου στο πρόγραμμα. Τι εννοώ για να με καταλάβεις:

1. Στο παράδειγμα που έχεις επισυνάψει έχουμε μια φόρμα login και όταν και εφόσον κάνω login στο πρόγραμμα ανοίγει η δεύτερη φόρμα (frmData) στην οποία "τρέχει" ο κώδικας σε δύο φάσεις. Στην πρώτη που είναι κατά την διαδικασία φόρτωσης της φόρμας, και στην δεύτερη κατά την διαδικασία On-Clik του command button.

2. Στην δική μου περίπτωση έχω μια φόρμα login, ανοίγει το κυρίως μενού μέσα στο οποίο μεταξύ άλλων υπάρχει ένα cmdButton το οποίο ανοίγει την φόρμα frmSpash2 μέσω της οποίας επιλέγεις τον χρήστη και ακολούθως εισάγεις τον κωδικό και ανοίγει η F_Administrator. Στην φόρμα administrator λοιπόν έχω βάλει ένα cmdButton το οποίο ανοίγει την φόρμα frmData μέσω της οποίας μπορώ να κάνω την εν λόγο διαδικασία.

Παρόλα αυτά, έχω ακολουθήσει και την διαδικασία που αναφέρεις με το tblUSR και έκανα un-check τους Users και μόνον ο Admin έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει.

Ομολογώ ότι η διαδικασία δουλεύει μια χαρά με την διαφορά ότι, στην φόρμα frmSplash2 εμφανίζονται όλοι οι Users (ενώ εδώ μόνον τον Admin θέλω) και έτσι εάν επιλέξεις να κάνεις εισαγωγή σαν User με τον κωδικό του βέβαια, τότε ανοίγει και πάλι η φόρμα F_Adminisrator μέσω της οποίας φυσικά μπορείς να κάνεις ότι αλλαγές θέλεις συμπεριλαμβανομένου και της ενεργοποίησης / απενεργοποίησης του Shift.

Για να μπορέσεις να με καταλάβεις απόλυτα επισυνάπτω την βάση μου και αν μπορείς ρίξε της μια ματιά και με ενημερώνεις ανάλογα.

Παρέλειψα να αναφέρω ότι για να μπεις στο πρόγραμμα σαν Admin ο κωδικός είναι "marianna" και σαν οποιοσδήποτε από τους άλλους χρήστες είναι "123456". Επίσης, το πρόγραμμα τρέχει έναν κώδικα αναγνώρισης του serial number του hard disc έτσι ώστε να αποτρέπει την αντιγραφή του. Έτσι λοιπόν για να σε αφήσει να μπεις θα πρέπει να καταχωρήσεις το serial number του hard disc σου στο tblSVN. Το καταχωρείς - κλείνεις και ξανά-ανοίγεις το πρόγραμμα και είσαι "ΟΚ"

Φιλικά,

Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip CMS - George Stylianou.zip (484,9 KB, 45 εμφανίσεις)
__________________
Γιώργος Στυλιανού

gs.pocketpc@gmail.com
  #6  
Παλιά 28-11-13, 14:59
Το avatar του χρήστη alex
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 524
Προεπιλογή

Γιώργο !!

Μετέτρεψε την βάση σε 2003 και στείλτε την ξανάγια να την δω το βράδυ όταν γυρίσω σπίτι μετά τις 10 η ώρα .Δεν έχω την2007 στο laptop.
__________________
Με εκτίμηση

Αλέξανδρος
  #7  
Παλιά 28-11-13, 16:02
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Αλέξανδρε,

Πες μου πως την μετατρέπω και θα το κάνω. Άσχετος είμαι βλέπεις.....
__________________
Γιώργος Στυλιανού

gs.pocketpc@gmail.com
  #8  
Παλιά 28-11-13, 21:45
Το avatar του χρήστη alex
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 524
Προεπιλογή

Γιώργο καλησπέρα!!!

Κάνε την αποθήκευση ως ,βρίσκεται στη 2007 στο σημείο που κάνεις τις εκτυπώσεις.Εκεί έχει 3 επιλογές διάλεξε ή μάλλον η μεσαία επιλογή πρέπει να είναι σε 2003 αποθήκευσέ την στην επιφάνεια εργασίας και κάνε την Zip.
__________________
Με εκτίμηση

Αλέξανδρος
  #9  
Παλιά 28-11-13, 21:57
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Καλησπέρα Αλέξανδρε,

Σου επισυνάπτω το πρόγραμμα μου σε 2003 μορφή και όταν θα βρείς χρόνο και διάθεση θα ρίξε μια ματιά στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω φίλε.

Νάσαι καλά.

φιλικά,,

Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip CMS - George Stylianou - 2003Version.zip (475,5 KB, 19 εμφανίσεις)
__________________
Γιώργος Στυλιανού

gs.pocketpc@gmail.com
  #10  
Παλιά 29-11-13, 17:06
Το avatar του χρήστη alex
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 524
Προεπιλογή

Καλησπέρα Γιώργο!!

Κοίταξε το συνημμένο.Δεν έχω και πολύ χρόνο αλλά όπως είδα την βάση κάπως έτσι όπως στη στέλνω θα την διαμόρφωνα.
Ανοίγει κανονικά με Admin και με users.
O Admin μπορεί να ελέγχει το σύστημα με το Enable και Desable και να ανοίγει την διαχείριση των χρηστών. και την διαχείριση της βάσης με δύο κουμπιά τα οποία είναι ενεργά όταν μπαίνει ο Διαχειριστής.Όταν μπαίνουν οι χρήστες δεν μπορούν να αλλάξουν τα ονόματα των χρηστών αλλά ούτε και τα δικαιώματα.Θα μπορούσα να κάνω και περισσότερα αλλά δίνω την άλλη εβδομάδα κάποιες εξετάσεις οπότε δυσκολεύομαι.Γιατί θέλει πολύ δουλειά,Από εδώ και κάτω πρόσθεσε κάποια πράγματα που θέλεις εσύ ή που εγώ τα αφαίρεσα.
Y/Γ Γιώργο κάνε δοκιμές μπες πρώτα με Admin να δεις τα κουμπιά στην κεντρική φόρμα πού είναι ενεργά. Αλλά να κάνεις εισαγωγή και με τα ονόματα να δεις ότι είναι ανενεργά τα δύο κουμπιά κάτω αριστερά όπως βλέπεις την οθόνη Χρήστες και Διαχείριση βάσεως.Είναι τα βασικά κουμπιά που μπορεί κάποιος να αλλάξει τα πάντα στη βάση. Από τις φόρμες επάνω αριστερά δεν επιτρέπει ο διαχειριστής την επεξεργασία των φορμών ώστε με το άνοιγμα για να επεξεργαστεί ο χρήστης τις φόρμες.
Οπότε και τους περιορίζει στις κινήσεις τους.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip CMS - George Stylianou - 2003Version_New1.zip (476,0 KB, 32 εμφανίσεις)
__________________
Με εκτίμηση

Αλέξανδρος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alex : 29-11-13 στις 17:43.
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Φόρμες ] ενεργοποίηση - απενεργοποίηση επιλογής σε φόρμα octapus Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 10 29-08-14 14:47
[ Ασφάλεια] Shift Απενεργοποίηση / Ενεργοποίηση για Access 2010 posidonas Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 12 22-02-14 19:51
Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση Πλαισίου κειμένου kellis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 06-12-13 23:14
[ Φόρμες ] Ενεργοποίηση / Απενεργοποίηση καρτελών φόρμας jim67 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 20-11-13 14:51
[ Φόρμες ] Ενεργοποίηση-Απενεργοποίηση κουμπιού Χρήστος Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 26-07-13 13:42


Η ώρα είναι 00:31.