Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-03-12, 14:07
Όνομα: ΑΝΘΗ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Νάουσα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Εξαγωγή εγγραφής σε word

Καλησπέρα. Ορμώμενη απο προηγούμενο ερώτημα εχω να κάνω την εξής ερώτηση:
Γίνεται τα δεδομένα μιας εγγραφής να τα εξαγώ σε word που να έχει συγκεκριμένη δομή. Δηλαδή να είναι ενα κείμενο στο οποίο σε συγκεκριμένες θέσεις θα μπαίνουν τα δεδομένα της εγγραφής μου.
Δεν ξέρω εαν έγινα κατανοητή.

Ευχαριστώ πολύ (Αλλωστε εχω βοηθηθεί και πολυυυυυυυυυυυυ)
Φιλικά

Ανθή.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-03-12, 15:20
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.250
Προεπιλογή

Καλησπέρα Ανθή!

Πέραν της συγχώνευσης αλληλογραφίας στο Word, μπορείς να κάνεις τα εξής:

Αντίγραψε τα κελιά από το φύλλο Excel που θέλεις να εμφανίσεις σε έγγραφο του Word.

Κατόπιν άλλαξε στο Word.

Πάτησε το Dropdown στο κουμπί "Επικόλληση" και επίλεξε "Ειδική επικόλληση..."

Στο διάλογο που θα εμφανιστεί (βλ. εικόνα) επίλεξε Επικόλληση σύνδεσης.
Εξαγωγή εγγραφής σε word-wdpastespecial.png
Από τη λίστα μπορείς να επιλέξεις σε ποια μορφή θέλεις εμφανίζεται η συνδεδεμένη περιοχή στο έγγραφο.

Τα δεδομένα της συνδεδεμένης περιοχής στο έγγραφο Word μπορούν να ανανεωθούν.

Καλή συνέχεια!

Τάσος

Edit: Με συγχωρείς! Υπέθεσα βρισκόμουν στην ενότητα Excel όταν διάβασα το μήνυμα σου!

Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τη μέθοδο της συγχώνευσης αλληλογραφίας για να εμφανίσεις εγγραφές της Access στο Word.

Περιμένουμε νέα σου.
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tasos : 08-03-12 στις 19:54.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-03-12, 09:03
Όνομα: ΑΝΘΗ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Νάουσα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Καλημέρα! Αυτό με την συγχώνευση αλληλογαφίας το είχα σκεφτεί παλαιότερα και ειναι μια κάποια λύση η οποία ομως είναι λίγο δυσνόητη για αυτούς στους οποίους θα πρέπει να το εξηγήσω. Εν ανάγκη όμως... Ηδη άρχισα να το ξαναμελετάω. Αυτό που σκεφτόμουν είναι να υπάρχει ενα κουμπί στην φόρμα και όταν το πατάς να δημιουργείτε ενα word προκαθορισμένης μορφής της εγγραφής που είναι στην οθόνη. Ονειρό θερινής νυκτός?

Ευχαριστώ πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-03-12, 09:26
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.250
Προεπιλογή

Καλημέρα Ανθή!

Μπορούμε να το υλοποιήσουμε. Το πόσο καλά θα γίνει εξαρτάται από τις μορφοποιήσεις του εγγράφου Word.

Θα πρέπει μέσα από συνημμένο παράδειγμα να μας υποδείξεις τα πεδία στη φόρμα της Access
που τα περιεχόμενα τους θα εμφανιστούν σε έγγραφο Word.
Επίσης, επισύναψε μας ένα αρχείο Word που να περιέχει τυχόν μορφοποιήσεις των περιεχομένων των πεδίων της Access.

Περιμένουμε νέα σου.

Φιλικά

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-03-12, 10:28
Όνομα: ΑΝΘΗ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Νάουσα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Επισυνάπτω ενα υπόδειγμα του word και την βάση η οποία είναι και το πρωτότοκο μου. Αυτό που με την πρώτη ματιά καταλαβαίνω είναι οτι ίσως οταν καταχωρώ τα αποτελέσματα εαν το νούμερο μου είναι μικρότερο του 0,01 π.χ. αντι για νούμερο θα πρεπεί να καταχωρείται "<0,01" το οποιο ομώς είναι string. Οποιαδήποτε βοήθεια θα με έκανε πολυ χαρούμενη και πολυ υποχρεωμένη. Η φόρμα δεδομένα ειναι αυτή στην οποία καταχωρούνται τα αποτελέσματα. Η φόρμα αποτελέσματα είναι η φόρμα η οποία δίνει τα τελικά αποτελέσματα μετά απο μια υποτυπώδη αριθμητική επεξεργασία.

Ευχαριστώ
Ανθή
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc pest.doc (158,5 KB, 45 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: zip futofarmaka_trial.zip (102,6 KB, 36 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-03-12, 17:36
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.250
Προεπιλογή

Αγαπητή Ανθή, αφού δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τη μέθοδο συγχώνευσης αλληλογραφίας του
Word, σού ετοίμασα ένα αρχείο *.accdb που με πάτημα ενός κουμπιού εξάγει το ενσωματωμένο έγγραφο Word (συνημμένο στον πίνακα tblWordDoc, το ανοίγει και στα κελιά των πινάκων θα μπορεί να συμπληρώνει τις τιμές των πεδίων της φόρμας ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ_ΥΠΟΛΕΙΜΜΑΤΩΝ_ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΩΝ.

Και λέω θα μπορεί επειδή προηγουμένως πρέπει να περαστεί η θέση κάθε κελιού στον πίνακα του Word στην ιδιότητα Ετικέτα (Tag) του αντίστοιχου πεδίου της φόρμας στην Access.

Η ιδιότητα Ετικέτα βρίσκεται στο φύλλο ιδιοτήτων του πεδίου και στην καρτέλα "Άλλα".

Κάνε λοιπόν τα εξής.
Άνοιξε το συνημμένο του παραδείγματος και πάτησε το κουμπί Δημιουργία Word στη φόρμα.

Στο διάλογο που θα εμφανιστεί θα πρέπει να επιλέξεις το φάκελο που θέλεις εξαχθεί το έγγραφο Word.

Θα δεις ότι τα 4 πρώτα κελιά του δεύτερου πίνακα περιέχουν την τιμή "Δοκιμή".

Η θέση του πρώτου κελιού που περιέχει την τιμή "δοκιμή" στον πίνακα είναι η 2,3 που σημαίνει Γραμμή 2 και στήλη 3.

Αυτή την τιμή (2,3) την έχω περάσει στην ετικέτα του αντίστοιχου πεδίου στη φόρμα της Access (Abamectintel). Ο κώδικας διαβάζει την τιμή αυτή από την ιδιότητα "Ετικέτα" του πεδίου έτσι "ξέρει"σε ποιο κελί θα δώσει την τιμή του πεδίου.

Το ίδιο έχω κάνει και σε κάποια ακόμα πεδία της φόρμας που τα έχω σημαδέψει με πορτοκαλί χρώμα φόντου ( θα πρέπει να διορθώσεις το χρώμα και τους τύπους τους ).

Αυτά από την πλευρά μου.

Εσύ τώρα, θα πρέπει να κάνεις τα παραπάνω στα υπόλοιπα πεδία που βρίσκονται στη λεπτομέρεια και στην κεφαλίδα της φόρμας πού η τιμή τους θα εμφανίζεται στο έγγραφο Word.

Καλή συνέχεια!

Τάσος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip test.zip (130,3 KB, 84 εμφανίσεις)
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tasos : 09-03-12 στις 17:55.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-03-12, 21:22
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα στην παρέα

Ανθή, από τα αρχεία που ανέβασες, συνάγεται ότι αρκετά στοιχεία του πιστοποιητικού ανάλυσης, δεν υπάρχουν στη ΒΔ.

Έτσι αποκλείεται ο πλήρης αυτοματισμός της έκδοσης του πιστοποιητικού.

Επίσης, για κάθε φυτοφάρμακο έχει προστεθεί και ένα πεδίο.

Αυτό κάνει τη βάση άκαμπτη και αν στο μέλλον αλλάξουν οι κανονισμοί και τα ελεγχόμενα φυτοφάρμακα θα πρέπει να αλλάξει η σχεδίαση του πίνακα, των φορμών, του πιστοποιητικού, κλπ.

Κατά τη γνώμη μου, αν και έκανες αρκετή δουλειά, θα πρέπει να αλλάξεις η σχεδίαση της ΒΔ.

Δεν ξέρω τη σχετική νομοθεσία και την οργάνωση του Εργαστηρίου.

Βλέποντας, όμως το πιστοποιητικό, θα πρότεινα η βασική δομή της βάσης να αποτελείται από τους ακόλουθους πίνακες:

1. ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΑ. Θα περιέχει ένα πρωτεύον κλειδί (πχ ένα πεδίο αυτόματης αρίθμησης ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΑ_ID) και ένα πεδίο για το όνομα του φυτοφάρμακου (ΠΧ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΑ).
Εδώ, με την προϋπόθεση ότι η μέθοδος προσδιορισμού είναι μοναδική για κάθε φυτοφάρμακο, θα μπορούσε να προστεθεί και ένα πεδίο για την καταχώρηση της μεθόδου προσδιορισμού (L, G,κλπ).

Θα μπορούσαν να προστεθούν και 4 πεδία για την καταχώρηση της μονάδας μέτρησης και των ορίων των τριών προδιαγραφών.

Η λύση όμως αυτή δεν είναι ευέλικτη.

2. ΜΕΘΟΔΟΙ_ΜΕΤΡΗΣΗΣ. Είναι βοηθητικός πίνακας με ένα πρωτεύον κλειδί (ΠΧ ΜΕΘΟΔΟΙ_ID) και ένα πεδίο (ΠΧ ΜΕΘΟΔΟΙ) για τη συνοπτική περιγραφή της μεθόδου.

Μπορεί οι μέθοδοι να είναι 2, αλλά δεν αποκλείεται να προστεθούν και άλλες.

Για μια ευέλικτη αντιμετώπιση των προδιαγραφών, απαιτούνται 2 πίνακες.

3. ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ. Εδώ καταχωρούνται οι προδιαγραφές που μας ενδιαφέρουν (Ελληνικές, ΕΕ, κλπ)σε δύο πεδία το πρωτεύον κλειδί ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΗ_ID και το πεδίο ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ.

4. ΟΡΙΑ_ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ. Περιλαμβάνει τα εξωτερικά κλειδιά ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΑ_ID και ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ_ID, για τη σύνδεση με τους πίνακες ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΑ και ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ, ένα πεδίο ημερομηνίας, όπου καταχωρείται η ημερομηνία όταν αλλάζει το όριο και ένα πεδίο για την καταχώρηση του ορίου.

Τα τρία πεδία μπορούν να αποτελέσουν σύνθετο πρωτεύον κελί.

5. ΔΕΙΓΜΑΤΑ. Εδώ, σε γενικές γραμμές, καταχωρούνται τα στοιχεία του πρώτου πίνακα του πιστοποιητικού.

Κάποια πεδία θα πρέπει να διασπαστούν σε περισσότερα, ώστε να διευκολυνθεί η αναζήτηση.

Για παράδειγμα ο αριθμός πρωτοκόλλου πρέπει να είναι ξεχωριστό πεδίο. Επίσης η διάρκεια ανάλυσης θα πρέπει να σπάσει σε δύο πεδία (έναρξη ανάλυσης, λήξη).

Εδώ μπορεί να καταχωρούνται και στοιχεία που δεν υπάρχουν στο πιστοποιητικό αλλά είναι σημαντικά, όπως:

Ποιος έκανε τη δειγματοληψία, το βάρος του δείγματος και του συνολικού πληθυσμού, ποιος έκανε τις μετρήσεις στο δείγμα, κλπ.

6. ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ, για εύκολη επιλογή των στοιχείων του προηγούμενου πίνακα.

7. ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ. Περιλαμβάνει τα εξωτερικά κλειδιά (ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟΣ ΚΩΔΙΚΟΣ και ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΟ_ID) για τη σύνδεση με τους πίνακες ΔΕΙΓΜΑΤΑ και ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΑ, ένα πεδίο για την καταχώρηση της μέτρησης και ένα για την καταχώρηση της μεθόδου μέτρησης, αν δεν είναι μοναδική για το φυτοφάρμακο.

8. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ. Καταχωρείται ο τίτλος, ο διευθυντής, αναλύτρια, κλπ.

Με την παραπάνω οργάνωση της ΒΔ εύκολα θα μπορέσουμε να δημιουργήσουμε μια έκθεση με τη δομή και τα στοιχεία του πιστοποιητικού και να αυτοματοποιήσουμε την έκδοσή του.

Φιλικά/Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-03-12, 09:11
Όνομα: ΑΝΘΗ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Νάουσα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση και βοήθεια. Εχώ ηδη να μελετώ τις απαντήσεις. Αυτό που έφτιαξες Τάσο είναι αυτό που ζήτησα. Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω με απορίες. Γιώργο οι παρατηρήσεις σου για τη δομή της βάσης δεδομένων ειναι πολύ χρήσιμες και εχω ήδη αρχήσει να τις μελετώ ώστε να προσπαθήσω να κάνω κατι σαν αυτό που προτείνεις για τον επόμενο χρόνο. Απο ότι αντιλαμβάνομαι πρέπει να ενοποιήσω αυτην την βάση με την βάση που περιέχει τα στοιχεία των δειγμάτων αφου γίνουν κάποιες προσαρμογές. Ασε που έχω ενθουσιαστεί με τις δυνατότητες της VBA οπότε άρχησα ηδη να την μελετώ.

Εν ολίγης με την τόση φλυαρία αυτο που θέλω να πω είναι... Ευχαριστώωωωωωωωω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-03-12, 10:23
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλημέρα

Ανθή, στην επισυναπτόμενη ΒΔ υπάρχει μια πρόχειρη υλοποίηση της σχεδίασης που πρότεινα.

Η κύρια φόρμα δείχνει τα δείγματα και η δευτερεύουσα τις μετρήσεις των φυτοφαρμάκων που έγιναν για κάθε δείγμα.

Μπορούμε, αφού μετακινηθούμε στο επιθυμητό δείγμα, να πατήσουμε το κουμπί «Εμφάνιση Πιστοποιητικού» και να εμφανίσουμε την έκθεση «ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ»

Το πιστοποιητικό περιέχει στοιχεία που είναι αποθηκευμένα στους πίνακες της ΒΔ και έχει παρόμοια δομή με αυτή που θέλεις.

Νομίζω ότι το παραπάνω παράδειγμα ξεκαθαρίζει και δείχνει τη μεγάλη σημασία της σωστής σχεδίασης των ΒΔ.

Φιλικά/Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip futofarmaka_trial2.zip (148,8 KB, 75 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-03-12, 09:26
Όνομα: ΑΝΘΗ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Νάουσα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ!!! Δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω αρκετά!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξαγωγή δεδομένων σε πίνακα στην word γιώργοςΚ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 33 20-10-14 14:17
[ Πίνακες ] Εμφάνιση εγγραφής cybervit Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 11-01-13 10:45
Εξαγωγή στοιχείων από φόρμα σε Word dimnot Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 12 24-03-12 18:47
Εξαγωγή και αποθήκευση δεδομένων φόρμας σε word nasos23 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 15-03-12 09:10


Η ώρα είναι 22:38.