Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-03-12, 09:00
Όνομα: ΑΝΘΗ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Νάουσα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους!!!!

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση πάνω σε αυτό που πρότεινε ο Τάσος, που αυτήν την στιγμή είναι το πιο εύκολα υλοποιήσιμο για μένα. Στό παράδειγμα καταχώρω τα αποτελέσματα κάποιων μετρήσεων. Το ερώτημα θα το θέσω με δύο διαφορετικούς τρόπους επειδή δεν ξέρω πια ειναι η πιο σωστή προσέγγηση.
Οσον αφορά την αποθήκευση δεδομένων στη access αυτή καθ αυτή γίνεται να πω σε κάθε πεδίο οτι "εάν το νούμερο που σου βάζω ειναι μικρότερο λ.χ. απο το 0,01 θα καταχωρήσεις "<0,01" ειδεμή θα καταχωρήσεις το νούμερο ως νούμερο;" Ετσι στο word εκεί που εχω 0,00 τώρα θα καταχωρείται το κατώτερο οριο που θέλω και που διαφέρει για καθε ουσία.
Ο δεύτερος τρόπος που το σκέφτομαι είναι το ερώτημα που εθεσά προηγουμένος να γίνεται κατα την εξαγωγή στο word για κάθε πεδίο. Κατα την εξαγωγή στο πεδίο μπορούμε να ορίσουμε και την μορφοποίηση, δηλ. εαν ειναι <0,01 να μην αλλάζει κάτι αλλα εάν είναι νούμερο να γίνεται η γραφή εντόνη με αριστερή στοίχηση;

Ευελπιστώ να κατάφερα να εκφράσω αποτελεσματικά αυτό που έχω στο μυαλό μου.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και για την κάθε βοήθεια!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-12, 14:44
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.250
Προεπιλογή

Ανθή, νομίζω ότι ο συνδυασμός των 2 προσεγγίσεων που ανέφερες θα έχει τα βέλτιστα αποτελέσματα (στο Word).

Αρχικά, θα πρέπει κάπου να περάσεις τα κατώτατα όρια για κάθε ουσία αφού αυτά διαφέρουν μεταξύ τους.

Κανονικά, θα πρέπει να έχεις έναν πίνακα για τα κατώτατα όρια.

Ο πίνακας αυτός θα περιέχει 3 πεδία:
  1. Πεδίο ID
  2. Πεδίο θα καταχωρηθούν τα ονόματα των πεδίων του πίνακα DEDOMENA που σχετίζονται με τις ουσίες.
  3. Πεδίο που θα καταχωρηθούν οι κατώτατες τιμές των ουσιών.

Έτσι, η τυχόν τροποποίηση των τιμών αυτών θα είναι μια πολύ απλή υπόθεση.

Αν δεν θελήσεις να δημιουργήσεις πίνακα τότε θα πρέπει στην προεπιλεγμένη του κάθε πεδίου να περάσεις την τιμή του κατώτατου ορίου της ουσίας που του αντιστοιχεί.

Πες μας λοιπόν ποια από τις 2 μεθόδους σε εξυπηρετεί καλύτερα για να συνεχίσουμε.

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-03-12, 09:49
Όνομα: ΑΝΘΗ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Νάουσα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Καλημέρα. Θα φτιάξω άμεσα τον πίνακα που προτείνετε και μόλις το κάνω θα ανεβάσω εκ νέου την ΒΔ. Πιστεύω πως για στατιστικούς λόγους στην βάση θα πρέπει να μπορώ να καταχωρώ τις τιμές μου χωρίς αυτές να επηρεάζονται απο το όριο. Με βάση αυτό θα ήταν προτιμότερο η διαφοροποίηση να γίνεται κατα την εξαγωγή στο word. Ταυτόχρονα όμως συνειδητοποιώ ποσο χρήσιμη είναι η ενοποίηση των βάσεων μου.

Ευχαριστώ ολους πολύ οχι μόνο για τον χρόνο σας αλλά που βοηθάτε να πηγαίνουμε την σκέψη μας και την δουλεία μας ενα βήμα πιο κάτω.

Ανθή.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip test.zip (132,8 KB, 13 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agantos : 26-03-12 στις 11:52.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-03-12, 14:21
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.250
Προεπιλογή

Καλησπέρα Ανθή!

Υποθέτοντας ότι τα ονόματα των πεδίων του πίνακα είναι ίδια με τα ονόματα των πεδίων της φόρμας,
έκανα λόγο για ένα πίνακα με τα ονόματα των πεδίων του πίνακα "DEDOMENA".
Δεν είχα προσέξει ότι για να μην υπάρξει κυκλική αναφορά στα πεδία σου τους είχες προσθέσει το "tel" στο όνομα τους.

Έτσι, στον πίνακα "lowrange που περιέχει το συνημμένο σου τα ονόματα των πεδίων τροποποιήθηκαν με ερώτημα για να ταιριάζουν με αυτά της φόρμας.

Επίσης στον πίνακα προστέθηκαν τα πεδία:
wd_Row
wd_Column


Έτσι μπορείς να περάσεις τις συντεταγμένες των κελιών του εγγράφου Word κατευθείαν στον πίνακα αντί να ανοίγεις κάθε φορά την ιδιότητα "Ετικέτα" του κάθε πεδίου της φόρμας.

Για να απλοποιηθεί ακόμα περισσότερο η διαδικασία αυτή μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια φορά το επισυναπτόμενο αρχείο SetAccFields.doc που θα σε γλυτώσει από πολύ δουλειά.

Το αρχείο αυτό περιέχει κώδικα που εκτελείται με το πάτημα του κουμπιού "Update Access Table Fields" και φροντίζει να γράψει τις συντεταγμένες των κελιών του στις αντίστοιχες εγγραφές wd_Row και wd_Column του πίνακα "lowrange".

Θα μείνουν ελάχιστα πεδία που θα πρέπει να αντιστοιχίσεις με το χέρι.

Αφού τακτοποιήσεις τις αντιστοιχίες στα πεδία wd_Row και wd_Column δοκίμασε το επίσης επισυναπτόμενο Anthi.accdb για να δούμε τι άλλο θα χρειαστούμε.

Φιλικά

Τάσος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip SetAcc_WDFields.zip (156,4 KB, 40 εμφανίσεις)
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-04-12, 08:47
Όνομα: ΑΝΘΗ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Νάουσα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ!!! Εχώ ηδη κάνει τις αντιστοιχίσεις και το μελετάω. Εχω ενθουσιαστεί τόσο που εαν δεν προλάβω να το δω καλά στην δουλειά θα το πάρω στο σπίτι!!!! Μεγάλη θυσία!
Ευχαριστώ τοοοοοοοοοοοοοοοοοσο πολύ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-12, 10:54
Όνομα: ΑΝΘΗ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Νάουσα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Καλημέρα!!!

Μελέτησα το αρχείο που με στείλατε και ομολογώ οτι είναι οτι ακριβώς ζητούσα. Προσπάθησα να κάνω κάποιες αλλαγές ωστε να ειναι απόλυτα λειτουργικό αλλά απέτυχα οικτρά
Θα ηθέλα εαν μπορέσετε κάποια στιγμή τα εξής:
Ο κωδικός του δείγματός να αλλάζει και στο υποσέλιδο.
Στόν πρώτο πίνακα να μπορώ να συμπληρώνω και τα υπόλοιπα πεδία. (το δοκίμασα με τις ετικέτες αλλα εβγαζε σφάλμα)
και τα αποτελέσματα του δευτέρου πίνακα να έχουν απαραιτητα 2 δεκαδικά ψηφία.

Σκεφτόμουν , έτσι όπως το είδα, στον πίνακα που μπαίνει το word εαν θα μπορούσαμε να εχούμε περισσότερα του ενός και να επιλέγουμε κατα βούληση πιο word θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε. Αυτό το τελευταίο είναι μια εμπνευσή που εσείς μου προκαλέσατε.

Ευχάριστω για τον χρόνο και τον κόπο που ηδη έχετε αφιερώσει καθώς και για αυτόν που επέται .
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip Anthi.zip (165,9 KB, 22 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-04-12, 15:54
Super Moderator
Όνομα: Αγγελος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 29-04-2010
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά!!

Έκανα ένα γρήγορο πέρασμα των απαντήσεων του post και έχω να προσθέσω κι εγώ κάποιες ιδέες..

Αρχικά να πω πως συμφωνώ με τον Γιώργο(kapetang) στο θέμα της υλοποίησης και σχεδίασης της βάσης.

Αυτό που νομίζω πως θα πρέπει να γίνει είναι το εξής:
- ένας πίνακας με τα φυτοφάρμακα
- ένας πίνακας με τα όρια των μετρήσεων για τα φυτοφάρμακα
- ένας πίνακας για τις μετρήσεις των φυτοφαρμάκων με κύριο κλειδί την ημερομηνία ώστε να υπάρχει ιστορικό των μετρήσεων
- εάν οι μετρήσεις γίνονται για κάποιον, π.χ. πελάτη, τότε θα ήταν καλό να υπάρχει και ένας πίνακας πελατών ώστε να έχουμε το πλήρες αρχείο μετρήσεων για τον καθένα

με την κατάλληλη σύνδεση των παραπάνω πινάκων θα μπορέσουμε εύκολα να έχουμε μια πλήρη βάση με αυτά που αφορούν πελάτες μετρήσεις και φυτοφάρμακα.

Απο εκεί και πέρα, μπαίνει ο κώδικας του Τάσου και εξάγεις τα αποτελέσματα σε Word.

Ιδέα#1: Δεν θα ήταν ωραίο να εκτυπώνεις σε κάποιον εκτυπωτή pdf (απο κάποια έκθεση) ώστε να έχεις και το σχετικό αρχείο σε pdf και αρχειοθετημένο κάτω απο τον πελάτη ή την μέτρηση που θέλεις? (βλέπε ιδέα#2)

Ιδέα#2: Θα ήταν καλό να προσθέσουμε και έναν ακόμα πίνακα όπου το θέλουμε (π.χ. Πελάτες ή φυτοφάρμακα) ώστε να "κρεμάσουμε" κάποια αρχεία ή και εικόνες απο κάτω.

Αυτά απο εμένα,

αν θέλεις κάνε μια περιγραφή (εκτενή αν γίνεται για τον σκοπό της βάσης που φτιάχνεις, ώστε να το δούμε πιο ειδικά..)

Παραθέτω κάποιες εικόνες σχετικά με τα παραπάνω..
;)
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg photos_files_1.jpg (62,8 KB, 27 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg photos_files_2.jpg (45,6 KB, 22 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg evretirio_pelatwn.jpg (114,1 KB, 26 εμφανίσεις)
__________________
Always Look on the Bright Side of Life!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξαγωγή δεδομένων σε πίνακα στην word γιώργοςΚ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 33 20-10-14 14:17
[ Πίνακες ] Εμφάνιση εγγραφής cybervit Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 11-01-13 10:45
Εξαγωγή στοιχείων από φόρμα σε Word dimnot Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 12 24-03-12 18:47
Εξαγωγή και αποθήκευση δεδομένων φόρμας σε word nasos23 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 15-03-12 09:10


Η ώρα είναι 21:53.