ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Αλλαγή εμφάνισης/λειτουργίας υποφόρμας

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-08-11, 10:27
Όνομα: Κωνσταντίνος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-06-2011
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Αλλαγή εμφάνισης/λειτουργίας υποφόρμας

Καλημέρα σε όλους. Σε προηγούμενο post είχα ζητήσει (και πάρει) βοήθεια σχετικά με μία βάση δεδομένων. Αυτή τη φορά, θα ήθελα να παρακαλέσω μου δωθούν οδηγίες για μία βασική αλλαγή που μου χρειάζεται.

Το link της βάσης (επειδή πλέον την έχω προχωρήσει και δεν μπορώ να την ανεβάσω) είναι το εξής: http://www.ms-office.gr/forum/access...boitheias.html

Αυτό που χρειάζομαι, είναι να μου πει κάποιος (όχι να το διορθώσει στην υπάρχουσα βάση) τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω.
Το πρόβλημά μου βρίσκεται στην υποφόρμα που υπάρχει στον πίνακα ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ. Θέλω κατά την καταχώρηση των ονομάτων των ηθοποιών, να μην εμφανίζεται τετραγωνάκι δίπλα στο όνομα και να πρέπει να επιλέξω, αλλά να μπορώ να αρχίζω να πληκτρολογώ το όνομα και να συμπληρώνεται αυτόματα μέχρι να βρω αυτό που χρειάζομαι.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ελπίζω να μπορέσει κάποιος να μου προσφέρει τη λύση που χρειάζομαι.

Κωνσταντίνος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-08-11, 17:45
Όνομα: Κωνσταντίνος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-06-2011
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arxeiothetis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους. Σε προηγούμενο post είχα ζητήσει (και πάρει) βοήθεια σχετικά με μία βάση δεδομένων. Αυτή τη φορά, θα ήθελα να παρακαλέσω μου δωθούν οδηγίες για μία βασική αλλαγή που μου χρειάζεται.

Το link της βάσης (επειδή πλέον την έχω προχωρήσει και δεν μπορώ να την ανεβάσω) είναι το εξής: http://www.ms-office.gr/forum/access...boitheias.html

Αυτό που χρειάζομαι, είναι να μου πει κάποιος (όχι να το διορθώσει στην υπάρχουσα βάση) τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω.
Το πρόβλημά μου βρίσκεται στην υποφόρμα που υπάρχει στον πίνακα ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ. Θέλω κατά την καταχώρηση των ονομάτων των ηθοποιών, να μην εμφανίζεται τετραγωνάκι δίπλα στο όνομα και να πρέπει να επιλέξω, αλλά να μπορώ να αρχίζω να πληκτρολογώ το όνομα και να συμπληρώνεται αυτόματα μέχρι να βρω αυτό που χρειάζομαι.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ελπίζω να μπορέσει κάποιος να μου προσφέρει τη λύση που χρειάζομαι.

Κωνσταντίνος
Καμία ιδέα; Κάποιος που μπορεί να δώσει οδηγίες;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-08-11, 19:44
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Καλημέρα

Δεν είναι κατανοητό -από εμένα- το :
Παράθεση:
Το πρόβλημά μου βρίσκεται στην υποφόρμα που υπάρχει στον πίνακα ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ
.
Δεν καταλαβαίνω επίσης:
Παράθεση:
μην εμφανίζεται τετραγωνάκι δίπλα στο όνομα
Επομένως με αυτά τα δεδομένα πώς είναι δυνατόν να συμμετάσχω σε μια συζήτηση;
...Έχω μια μικρή υποψία ότι θα βοηθηθείς αν μελετήσεις μια ανάρτηση που είχε κάνει σχετικά πρόσφατα ο Τάσος, σχετική με αναζήτηση. Επιπλέον αγαπητέ μου, αυτή η ανάρτηση δεν είναι η μόνη στο Forum!

Με εκτίμηση

Νίκος Δ.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip accSearchForm.zip (33,4 KB, 15 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-08-11, 20:26
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα στην παρέα

Κωνσταντίνε, πραγματικά κάποιος που δεν έχει υπόψη του τα προηγούμενα μηνύματα είναι δύσκολο να αντιληφθεί τι ακριβώς θέλεις.
Για να πετύχεις το ζητούμενο, θα πρέπει να αλλάξεις το πεδίο «ID_ΗΘΟΠΟΙΟΥ» στον πίνακα «ΡΟΛΟΙ», ώστε να μη μπορεί να παίρνει πολλαπλές τιμές.
Αυτό θα αφαιρέσει από τη ΒΔ τη δυνατότητα ανάθεσης ενός ρόλου σε πολλούς ηθοποιούς, για να υπάρχει αντικαταστάτης σε περίπτωση κωλύματος του βασικού.
Για να κάνουμε την αλλαγή ακολουθούμε τα βήματα.
1. Για κάθε ενδεχόμενο, δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας της ΒΔ.
2. Άνοιγμα της ΒΔ και με αντιγραφή και επικόλληση δημιουργία αντιγράφου του πίνακα «ΡΟΛΟΙ» με όνομα «ΡΟΛΟΙ2».
3. Άνοιγμα σε προβολή σχεδίασης του πίνακα «ΡΟΛΟΙ» και διαγραφή του πεδίου «ID_ΗΘΟΠΟΙΟΥ». Πιθανόν να χρειαστεί πρώτα η διαγραφή της σχέσης.
4. Προσθήκη πάλι του πεδίου «ID_ΗΘΟΠΟΙΟΥ» και στον τύπο δεδομένων επιλογή «Οδηγός αναζήτησης». Στον οδηγό δεν τσεκάρουμε το πλαίσιο «Εισαγωγή πολλών τιμών», ώστε όταν τον κλείσουμε η ιδιότητα του πεδίου «Δυνατότητα πολλών τιμών» να έχει τιμή: Όχι.
Μένει να αντιγράψουμε τις τιμές του πεδίου «ID_ΗΘΟΠΟΙΟΥ» από τον πίνακα «ΡΟΛΟΙ2» στο αντίστοιχο του πίνακα «ΡΟΛΟΙ».
Στη ΒΔ που επισυνάπτω, αν πατήσουμε το κουμπί «Αντιγραφή τιμών» της φόρμας «frmHelp» θα γίνει αυτόματα η αντιγραφή.
Η λειτουργικότητα του κουμπιού οφείλεται στον παρακάτω κώδικα:
Κώδικας:
Private Sub cmdUpdate_Click()
    Dim rsR1 As DAO.Recordset
    Dim rsR2 As DAO.Recordset
    Dim rst As DAO.Recordset
    Dim strSQL As String
    strSQL = "SELECT ΡΟΛΟΙ.ID_ΗΘΟΠΟΙΟΥ FROM ΡΟΛΟΙ ORDER BY ΡΟΛΟΙ.ID_ΡΟΛΟΥ;"
    Set rsR1 = CurrentDb.OpenRecordset(strSQL)
    strSQL = "SELECT ΡΟΛΟΙ2.ID_ΗΘΟΠΟΙΟΥ FROM ΡΟΛΟΙ2 ORDER BY ΡΟΛΟΙ2.ID_ΡΟΛΟΥ;"
    Set rsR2 = CurrentDb.OpenRecordset(strSQL)
    If rsR1.RecordCount > 0 Then
    rsR1.MoveFirst: rsR2.MoveFirst
        Do Until rsR1.EOF
            rsR1.Edit
            Set rst = rsR2!ID_ΗΘΟΠΟΙΟΥ.Value
            rsR1!ID_ΗΘΟΠΟΙΟΥ = rst.Fields(0)
            rsR1.Update
            rsR1.MoveNext: rsR2.MoveNext
        Loop
        rsR1.Close
        rsR2.Close
        MsgBox "Η ενημέρωση ολοκληρώθηκε"
    End If
End Sub
Φιλικά/Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb TheaterKon2.accdb (464,0 KB, 20 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-08-11, 21:50
Όνομα: Κωνσταντίνος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-06-2011
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Νίκο,
αυτά που δεν σου έγιναν κατανοητά -πιστεύω- πως θα σου γίνονταν αν άνοιγες το link και έβλεπες τη δομή της βάσης δεδομένων. Κατά την καταχώρηση στη φόρμα ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ, στο πεδίο Ηθοποιοί της υποφόρμας, τα ονόματα εμφανίζονταν με ένα τετραγωνάκι πριν, το οποίο σήμαινε πως έπρεπε να ανεβοκατεβαίνω στην λίστα των ονομάτων με το ποντίκι και να κάνω tick σε αυτό που ήθελα να επιλέξω, πράγμα πολύ χρονοβόρο για την καταχώρηση. Με τη λύση που πρότεινε ο Γιώργος (μέγας ευεργέτης είσαι ρε φίλε!), κατάφερα να το αλλάξω και τώρα όταν θέλω να καταχωρήσω ένα όνομα απλώς ξεκινάω να το πληκτρολογώ και εμφανίζεται (εφ' όσον το έχω ήδη περάσει στην αντίστοιχη φόρμα). Από 'κει και πέρα, είναι προφανές από το σχόλιό σου, πως ενοχλήθηκες που μετά από δύο μέρες της πρώτης δημοσίευσης έκανα ξανά έκκληση για βοήθεια. Λυπάμαι που ενοχλήθηκες, ο σκοπός μου ήταν απλώς να "επαναφέρω" το post μου ώστε να γίνει αντιληπτό από κάποιον που θα μπορούσε να βοηθήσει, όπως και τελικά έγινε. Οφείλω να πω επιπλέον, πως αυτό το forum, ουσιαστικά εξαιτίας του Γιώργου, με έχει βοηθήσει σε απίστευτο βαθμό να κάνω κάτι για το οποίο προσωπικά είμαι αρκετά άχρηστος για να κατάφερνα μόνος μου. Αν έγινα ενοχλητικός, δεν είναι κάτι για το οποίο είχα πρόθεση να προκαλέσω, απλώς απευθύνθηκα εδώ, σε ανθρώπους που αφενός έχουν γνώσεις και αφ' ετέρου έχουν τη διάθεση να βοηθήσουν.
Να είστε καλά κι ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-08-11, 13:43
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Κων/νε,
Εργάζομαι σε σχολική μονάδα και προΐσταμαι 550 προσώπων. Η ερώτηση, η απάντηση και ο διάλογος είναι μέρος της ζωής μου εδώ και 30 χρόνια. Δεν ενοχλούμαι λοιπόν από καμιά ερώτηση !
Εμφανίζεσαι να αξιολογείς μια ανάρτησή μου και δείχνεις τη μιά όψη. Εγώ θα σε δείξω και την άλλη για λόγους συμμετρίας και μόνο.
Σε παράθεση --στην αμέσως προηγούμενη παράγραφο- εμφανίζω τις φράσεις σου που μου είναι και τώρα "ακαταλαβίστικες". Αν δεν γνωρίζεις στοιχειώδη ορολογία, τότε απλά μελέτησε, περίμενε, καί κάνε ερώτηση όταν θα έχεις αποκτήσει αυτή την δεξιότητα. Δεν μπορεί το "Σύνθετο πλαίσιο" να ονομάζεται 'αυτό με το τετραγωνάκι δίπλα στο όνομα'. Η συμμετοχή σου στους διαλόγους του Forum επιβάλλει και σε σένα -τον μη γνώστη- υποχρεώσεις. Η θεμελιώδης υποχρέωση: Η ερώτηση πρέπει να είναι προσεγμένη. Αν μια ερώτηση είναι πρόχειρη, τότε στον αναγνώστη δημιουργεί σκέψεις και στάσεις ανάλογες...

Νάμαστε όλοι καλά.

Νίκος Δ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Συναρτήσεις] Αλλαγη ημερομηνία έπειτα απο αλλαγή xaralampos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 24-06-16 22:45
[ Ασφάλεια] Απενεργοποίησης της λειτουργίας από το πλήκτρο SHIFT, artchrist73 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 9 28-04-15 00:00
[ Ερωτήματα ] Επιλογή εμφάνισης τμήματος πεδίου mousatos Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 19-10-13 13:17
[ Υποφόρμες ] Σύνολο Υποφόρμας Jim Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 30-05-10 13:21
Αλλαγη υποφορμας sakis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 11 11-12-09 21:00


Η ώρα είναι 10:38.