ms-office.gr > Forum > Microsoft Excel > Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [Γενικά] ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ

Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Ότι έχει σχέση με συναρτήσεις, μορφοποίηση, εκτυπώσεις γραφήματα κτλ.

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-09-22, 21:43
Όνομα: ΣΠΥΡΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 07-03-2016
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ

Καλησπέρα σε όλους,
Έχω δημιουργήσει έναν συγκεντρωτικό πίνακα για ένα εβδομαδιαίο Πρόγραμμα Εργασίας, και θέλω στην περιοχή των τιμών να μην εμφανίζει τις "τιμές" αλλά το ωράρια εργασίας, όπως καταγράφονται στο φύλλο "data"
Να μην εμφανίζει δηλαδή την τιμή "1", αλλά το εκάστοτε ωράριο του εργαζόμενου, δηλ. 00:00-08:00 κ.ο.κ.
Μπορεί να βοηθήσει κανείς; Θα ήμουν ευγνώμων!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsm Εβδομαδιαίο Πρόγραμμα.xlsm (34,3 KB, 18 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-10-22, 18:38
Όνομα: Δημήτρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-12-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίνη
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ

Καλημέρα,

Σου έχω στείλει δυο αρχεία με διαφορετικό τρόπο το κάθε ένα στη δομή του.

Στο 1 εχει δημιουργηθει μια επιπλέον στήλη στο DATA όπου αναφέρεται στην κάθε βάρδια. Ανάλογα με την βάρδια εμφανίζει και έναν μοναδικό αριθμό, δεν τον τύπο και θα καταλάβεις.
Στο pivot table χρησιμοποιούμε αυτό τον αριθμό για να μας εμφανίσει τα δεδομένα.
Για να καταλάβεις πως λειτουργεί επέλεξε ένα κελι του πίνακα και απο εκεί δες την μορφοποίηση υπό όρους ή conditional formatting, με edit θα δεις τις επιλογές και επέλεξε και format για να δεις και την επιπλέον μορφοποίηση. Για κάθε περίπτωση βάρδιας χρειάζεται και η ανάλογη μορφοποίηση.

Στο 2 οταν δημιοθργεις το pivot table πρέπει κλικάρεις και την επιλογή "Add this to the data model" με αυτό τον τρόπο έχεις τη δυνατότητα να βλέπεις στα πεδία του pivot table και τον πίνακα που δημιουργήθηκε δημιουργείς μοντέλο πίνακα data model. Εκεί κανοντας δεξί κλικ στο όνομα του πίνακα μπορείς να προσθέσεις πράξεις τύπους κ.τ.λ. ή απο το πεδίο POWER PIVOT και την επιλογή measures με edit μπορεις να δεις τι προστέθηκε.

Να είσαι καλά.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsm Εβδομαδιαίο Πρόγραμμα1.xlsm (35,5 KB, 23 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: xlsm Εβδομαδιαίο Πρόγραμμα2.xlsm (171,3 KB, 20 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-10-22, 07:30
Όνομα: ΣΠΥΡΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 07-03-2016
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Καλημέρα
Φίλε σε ευχαριστώ πολύ, να σαι καλά για την βοήθειά σου στην επίλυση του προβλήματός μου.
Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Γενικά] Συγκεντρωτικός Πίνακας xristos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 06-12-20 09:56
[Γενικά] Συγκεντρωτικός Πίνακας manolis Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 27-12-18 21:25
[Γενικά] Συγκεντρωτικός Πίνακας xristos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 28-10-13 20:59
[Γενικά] Συγκεντρωτικός Πίνακας xristos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 7 09-06-13 10:19
[Μορφοποίηση] Συγκεντρωτικός πινάκας και επιλεκτικά αθροίσματα hugegou Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 20-07-11 16:38


Η ώρα είναι 02:57.