ms-office.gr > Forum > Microsoft Excel > Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [Excel07] ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ Κ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑΣ ΑΠΟ EXCEL

Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Ότι έχει σχέση με συναρτήσεις, μορφοποίηση, εκτυπώσεις γραφήματα κτλ.

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-20, 09:47
Όνομα: Σάκης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 17-02-2020
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ Κ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑΣ ΑΠΟ EXCEL

Καλημέρα
έχω πρόβλημα με τη Συγχώνευση Αλληλογραφίας στο Word που παίρνει όμως δεδομένα από φύλλο Excel. Δηλ. από ένα φύλλο Excel στο οποίο έχω και κελιά με κείμενο παίρνει στη Συγχώνευση το Φύλλο του Word αλλά σε πολλά δεδομένα (κομμάτια κειμένου) κόβει τις τελευταίες λέξεις ή προτάσεις.Έχω κάνει τα πάντα αλλά δεν λέει να διορθωθεί. Τι θα μπορούσα να κάνω; Φταίει κάτι στο φύλλο του Excel ή στη Συγχώνευση κάτι δεν γίνεται σωστά;
Το άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:
Θέλω από ένα φύλλο Excel με στοιχεία μαθητών που περιέχει τους αριθμούς μητρώου τους, τα στοιχεία τους και τους βαθμούς τους να μεταφέρονται σε μία φόρμα (άλλο φύλλο) πάλι του Excel μόνο κάποια από αυτά για να τα εκτυπώνω (ως ελέγχους) έτσι που να βάζω τον Αριθμό Μητρώου κάθε μαθητή στο δεύτερο φύλλο (φόρμα) και να μου φέρνει τα υπόλοιπα στοιχεία που θέλω στη φόρμα για όλους τους μαθητές αλλάζοντας κάθε φορά τον αριθμό μητρώου του κάθε μαθητή ή αυτόματα πατώντας κάποιο πλήκτρο να αλλάζουν οι μαθητές (τα στοιχεία τους) και να εκτυπώνω τον έλεγχο (φόρμα) κάθε μαθητή χωριστά.
Περιμένω τις απαντήσεις σας
Με εκτίμηση
Θανάσης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-20, 10:35
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.249
Προεπιλογή

Καλημέρα Σάκη!

Εάν τα πεδία από τις πρώτες 7 γραμμές (με κεφαλίδα 8) της πηγής εξωτερικών δεδομένων (φύλλο Excel) περιέχουν λιγότερους από 255 χαρακτήρες, ο τύπος δεδομένων δεν θεωρείται από το πρόγραμμα τύπος μεγάλου κειμένου με αποτέλεσμα να εισάγονται μόνο οι πρώτοι 255/256 χαρακτήρες.

Λύση:
Φρόντισε σε ένα από τα πεδία κειμένου στην πρώτη γραμμή των δεδομένων σου μετά την κεφαλίδα να περιέχει περισσότερους από 255/256 χαρακτήρες.

Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου θα μας διευκολύνεις πάρα πολύ αν επισυνάψεις ένα αρχείο στο οποίο θα φαίνεται το ζητούμενο σου για να σε βοηθήσουμε να συνεχίσεις.

Με εκτίμηση

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tasos : 28-02-20 στις 10:54.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-20, 12:17
Όνομα: Σάκης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 17-02-2020
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Τάσο
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση και απάντηση που μου έδωσες. Το πρώτο θέμα μου φαίνεται λύθηκε και σ' ευχαριστώ ξανά.
Για το 2ο θέμα σου στέλνω τα αρχεία που ήθελες.
Με εκτίμηση
Σάκης
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΕΚΠΜΕΝΩΝ Α1 19 20.xls (74,0 KB, 26 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: xls ΦΥΛΛΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ.xls (49,5 KB, 27 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-20, 15:38
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.249
Προεπιλογή

Πολύ ωραία!

Σάκη προτείνω τα παρακάτω:

Φρόντισε να μη χρησιμοποιείς συγχωνευμένα κελιά ιδιαίτερα στο αρχείο που χρησιμοποιείς ως πηγή δεδομένων. Σε αρκετές περιπτώσεις δημιουργείται πρόβλημα.

Άνοιξε και τα δύο αρχεία ( [ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΕΚΠΜΕΝΩΝ Α1 19 20.xls και ΦΥΛΛΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ.xls )


Στο ΦΥΛΛΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ.xls και στο ΦΥΛΛΟ1 πρόσθεσε μια γραμμή στην κορυφή την οποία δεν θα συμπεριλάβεις στην περιοχή εκτύπωσης. Μπορείς αν θέλεις να την αποκρύψεις.

Κατόπιν στο κελί Α1 πέρασε τον τύπο:
Κώδικας:
=MATCH(D8;'[ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΕΚΠΜΕΝΩΝ Α1 19 20.xls]ΑΞΙΟΛ ΕΚΠΝΩΝ Α1 Α ΤΕΤΡ 19 20'!$B:$B;0)
όπου D8 = το κελί του ΑΜ του μαθητή.

Η συνάρτηση αυτή μας επιστρέφει τη γραμμή όπου βρίσκεται ο ΑΜ του μαθητή στο απομακρυσμένο φύλλο.

Κατόπιν στα κελιά για την Ελληνική Γλώσσα, Αγγλική Γλώσσα, Μαθηματικά Όνομα, Επώνυμο κλπ.
Χρησιμοποίησε τον τύπο:

Κώδικας:
=IF(ISNA($A$1);"";INDEX('[ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΕΚΠΜΕΝΩΝ Α1 19 20.xls]ΑΞΙΟΛ ΕΚΠΝΩΝ Α1 Α ΤΕΤΡ 19 20'!$C:$C;$A$1))
Ανάλογα το κελί θα χρειαστεί να τροποποιήσεις το τμήμα του τύπου πχ. $C:$C με τη διεύθυνση της αντίστοιχης στήλης στο απομακρυσμένο αρχείο

όπως $D:$D για το όνομα, $J:$J για τη Γλώσσα κοκ.

Αν χρειαστείς κάτι άλλο απλά γράψε στο φόρουμ.

Με εκτίμηση

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-03-20, 11:24
Όνομα: Σάκης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 17-02-2020
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή ΚΟΥΜΠΙ ΓΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΚΕΛΙΑ

Τάσο και πάλι Καλημέρα
Προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα να κάνω ένα κουμπί στο Φύλλο Αξιολόγησης π.χ στο κελί Ε1, ώστε να πατώ το κουμπί και με κάθε πάτημα να φέρνει στο κελί του Α.Μ του μαθητή (Β7) τον αριθμό μητρώου από τη στήλη Β του πρώτου (1ου) φύλλου με τις αξιολογήσεις. Εννοείται με το κάθε πάτημα θα έρχεται και το επόμενο - παρακάτω κελί του άλλου φύλλου π.χ από το Β3, στο δεύτερο πάτημα θα φέρνει το Β4, κ.ο.κ
Μήπως μπορείς να μου διευκολύνεις;
Με εκτίμηση
Σάκης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Γενικά] Excel συγχώνευση αλληλογραφίας george1925 Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 21-02-14 12:38
[Excel07] Αυτόματη μεταφορά στοιχείων από διαφορετικά φύλλα Excel ggatzos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 28-06-13 21:07
[Excel07] Συγχώνευση αλληλογραφίας σε word με πολλές εγγραφές από excel ELENI BEKA Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 05-06-13 15:05
Μεταφορά στοιχείων από excel σε word skantzo Word - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 21 15-10-10 23:38
[Μορφοποίηση] Μεταφορά στοιχείων από excel σε word skantzo Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 15-10-10 00:36


Η ώρα είναι 09:42.