ms-office.gr > Forum > Microsoft Excel > Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [Συναρτήσεις] Καταχώρηση Ημερομηνιών

Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Ότι έχει σχέση με συναρτήσεις, μορφοποίηση, εκτυπώσεις γραφήματα κτλ.

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-06-11, 17:15
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Red face Καταχώρηση Ημερομηνιών

Παιδιά μετά από καιρό γειά σας. Ελπίζω να μην σας έπιασε η ζέστη και να ήσαστε όλοι εδώ.......
Λοιπόν στο συνημμένο έγγραφο που είναι (excel 03) Σε κάθε φύλλο αντιστοιχεί κάθε μήνας για πολλά χρόνια. 1) Στο Α2 που είναι η ημερομηνίες θα ήθελα να βάζω την 1η εργάσιμη μέρα και μετά να το σύρω και να βγαίνουν οι υπόλοιπες εργάσιμες και Σάββατα. Στο φύλλο ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ βρήκα από ένα φύλο στο foroum αυτή την συνάρτηση αλλά δεν έχει τα ΣΑΒΒΑΤΑ. Θα ήθελα να μου πει κανείς αν υπάρχει άλλος τρόπος ή αν δεν υπάρχει να μου διορθώσει την συνάρτηση να βγαίνουν τα ΣΑΒΒΑΤΑ. Σας ευχαριστώ
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls ΑΣΚΗΣΗ foroum.xls (48,0 KB, 47 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-06-11, 12:51
Το avatar του χρήστη gr8styl
Super Moderator
Όνομα: Θανάσης Στυλιανίδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-10-2009
Περιοχή: Βρυξέλλες, Βέλγιο
Μηνύματα: 823
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους και όλες.

Από την βοήθεια του Excel για WEEKDAY έχουμε:
WEEKDAY(serial_number; return_type)
όπου
Serial_number: είναι ο αύξων αριθμός που αντιπροσωπεύει την ημερομηνία για την ημέρα που θέλουμε να εντοπίσουμε.
Return_type: είναι ο αριθμός που καθορίζει τον τύπο της επιστρεφόμενης τιμής.

Αν Return_type=1 ή τον παραλείψουμε τότε
Επιστρεφόμενος αριθμός από 1 (Κυριακή) έως 7 (Σάββατο).
Αν Return_type=2 τότε
Επιστρεφόμενος αριθμός από 1 (Δευτέρα) έως 7 (Κυριακή).
Αν Return_type=3 τότε
Επιστρεφόμενος αριθμός από 0 (Δευτέρα) έως 6 (Κυριακή).

Άρα
φίλε Χρήστο ο τύπος στο ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ!C2 που εντοπίζει τα Σαββατοκύριακα, αν θέλουμε να εντοπίζει μόνο τις Κυριακές θα πρέπει να αλλάξει
από =IF(WEEKDAY($E$1+ROW()-2;2)>5;$E$1+ROW()-2;"")
σε =IF(WEEKDAY($E$1+ROW()-2;2)>6;$E$1+ROW()-2;"")
ή σε =IF(WEEKDAY($E$1+ROW()-2)<2;$E$1+ROW()-2;"")

και η οποία θα μπορούσε να αντικαταστήσει στο ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ!F2 το ISERROR(MATCH(E2;C:C;0))

Για να έχεις όλους τους μήνες θα πρέπει να αντιγράψεις τις στήλες E,F και H 12 φορές μια για κάθε μήνα.

Δες και το συνημμένο όπου απλά επιλέγεις το έτος στο φύλλο Συνάρτηση και τον μήνα σε κάθε ένα από τα άλλα φύλλα.
Το αποτέλεσμα είναι όλες οι εργάσιμες συμπεριλαμβανομένων των Σαββάτων.

Τέλος, πες μας αν έγινε το ζητούμενο. Μην μας αφήνεις χωρίς να ξέρουμε όπως στο "Αύξων αριθμός σε κάθε ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ".

Θανάσης
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls ΑΣΚΗΣΗ foroum_1.xls (157,0 KB, 58 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gr8styl : 11-06-11 στις 19:15. Αιτία: Διόρθωση του συνημμένου για σχετική/απόλυτη αναφορά στις αργίες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-06-11, 15:17
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Red face

Παιδιά γειά σας. Φίλε Θανάση κατά πρώτον σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου και κατά δεύτερον για το ότι δεν απάντησα στο προηγούμενο πρόβλημά μου είναι γιατί δεν μπήκα καθόλου λόγω πολύς δουλειάς στο Δικαστήριο (δουλειά μέχρι τις 21:00, λόγω ανάκρισης). Αν μπορείς να δεις πότε μπήκα στο foroum θα δεις ότι ήταν χθές. Αφού το πρόγραμμα που ετοίμαζα με την ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ το άφησα στην μέση. Άρα δεν σε, σας ξέχασα απλά δεν ασχολήθηκα. Θα το δω και θα σου πω. Τώρα στο τωρινό πρόβλημά μου. Είναι πάρα πολύ καλό και είναι αυτό που θέλω απλά θέλω να είναι για περισσότερα χρόνια (10-15) δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό, αλλά και να βλέπει τις αργίες, γιατί έβαλα στην στήλη (στο φύλλο ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ) των αργιών την 13-6-2011 και δεν την έβγαλε στην στήλη με τις ημερομηνίες. (την έχει ως εργάσιμη). Αυτά αν μπορούν να διορθωθούν θα είναι ΤΕΛΕΙΟ. Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά που με, μας βοηθάτε εμάς τους πρωτάρηδες. Σημείωση στέλνω συνημμένο.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls ΑΣΚΗΣΗ foroum_1.2.xls (67,0 KB, 29 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-06-11, 19:07
Το avatar του χρήστη gr8styl
Super Moderator
Όνομα: Θανάσης Στυλιανίδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-10-2009
Περιοχή: Βρυξέλλες, Βέλγιο
Μηνύματα: 823
Προεπιλογή

Κατά λάθος χρησιμοποίησα σχετικές διευθύνσεις αντί απολύτων για τις επίσημες και τις ειδικές αργίες.
Θα πρέπει απλά να αλλάξεις το A:A και B:B σε $A:$A και $B:$B αντίστοιχα στο κελί ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ!E2 και να το αντιγράψεις μέχρι το P32.

Το να καλύψεις περισσότερα του ενός χρόνια μπορεί να γίνει έχοντας ένα βιβλίο για κάθε χρόνο γιατί και το μέγεθος του αρχείου θα μεγαλώσει αλλά θα είναι και πρόβλημα να έχεις ένα βιβλίο με 73 φύλλα για να καλύψεις τα έτη 2010-2015.

Καλή συνέχεια.

Θανάσης

ΥΓ. Έγινε η διόρθωση στο αρχικό μου συνημμένο ΑΣΚΗΣΗ foroum_1.xls

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gr8styl : 11-06-11 στις 19:19. Αιτία: Προσθήκη υστερόγραφου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-06-11, 19:57
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Θανάση σε ευχαριστώ και πάλι. Ναι και εγώ έτσι είχα σκεφτεί κάθε χρόνο και νέο βιβλίο. Αλλά μετά το 2015 που μου έχεις φτιάξει τι γίνεται;;;;;;;; ΧΑΟΣ;;; χαχαχα Θα αφιερώσεις λίγο από τον χρόνο σου να με βοηθήσεις για μετά το 2015;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-08-11, 16:00
Lefteris
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xristos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θανάση σε ευχαριστώ και πάλι. Ναι και εγώ έτσι είχα σκεφτεί κάθε χρόνο και νέο βιβλίο. Αλλά μετά το 2015 που μου έχεις φτιάξει τι γίνεται;;;;;;;; ΧΑΟΣ;;; χαχαχα Θα αφιερώσεις λίγο από τον χρόνο σου να με βοηθήσεις για μετά το 2015;;;;
Καλησπέρα σε όλους.
Xρήστο, όπως υποσχέθηκα, είπα να σε βοηθήσω λίγο για να φτιάξεις και για μετά το 2015 και μέχρι το άπειρο..άν θελήσεις.
Στο συνημμένο, θα βρείς τον τρόπο, με 3 βήματα να καταλάβεις και να φτιάξεις το προγραμματάκι, γιά όσα χρόνια θέλεις. Εγώ στο πήγα μέχρι το 2020. Εσύ, προχώρα το και πές μας άν έγινε.

Φιλικά/Λευτέρης.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls ΑΣΚΗΣΗ FORUM ΧΡΗΣΤΟΣ.xls (79,0 KB, 82 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-06-11, 10:15
Όνομα: Δημήτρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Γειά σας κι από μένα και καλώς σας βρήκα.

Χρησιμοποίησα το παραπάνω αρχειάκι του Θανάση με επιτυχία. Αυτό που θέλω να κάνω για να μου κάνει ακριβώς τη δουλειά είναι να μετράει κάτω από κάθε μήνα τον αριθμό των εργάσιμων ημερών. Ψάχτηκα με count και counta, αλλά δε γίνεται γιατί και στα κελιά που φαινομενικά είναι κενά, υπάρχει τύπος οπότε δεν τα υπολογίζει σαν κενά.
Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-06-11, 10:59
Lefteris
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή COUNTIF...

Καλημέρα Δημήτρη.
Δοκίμασε με την COUNTIF και πές μας άν έγινε.

Φιλικά/Λευτέρης

Δες και το συννημένο..
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls ΑΣΚΗΣΗ foroum_1.xls (73,0 KB, 36 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-06-11, 11:04
Όνομα: Δημήτρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Δούλεψε Λευτέρη, ευχαριστώ

Είχα δοκιμάσει με countif αλλά δεν είχα βάλει τα " και δε δούλευε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-08-11, 22:03
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Λευτέρη δεν σου κρύβω ότι με δυσκόλεψες αρκετά......αλλά το βρήκα και γέλασα πολύ με το κείμενό σου....νάσε καλά. Και τέτοιου είδους βοήθεια την χρειαζόμαστε....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Ετικέτες
sorting, αργίες, ημερολόγιο, ημερομηνία, ταξινόμηση


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υπολογισμός ημερομηνιών spavlos Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 21-10-13 15:43
Προσθαφαίρεση ημερομηνιών bill72 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 16 28-10-12 18:00
[Συναρτήσεις] Εύρεση ημερομηνιών ΑΠΟ ΕΩΣ xristos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 11 24-03-12 17:56
[Συναρτήσεις] Ένωση Ημερομηνιών xristos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 27-02-12 22:26
[VBA] Αλλαγή ημερομηνιών manolis Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 17-10-10 10:07


Η ώρα είναι 22:10.