ms-office.gr > Forum > Microsoft Excel > Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [Excel07] Άντληση στοιχείων απο φύλλα εργασίας σε συγκεντρωτικό φύλλο

Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Ότι έχει σχέση με συναρτήσεις, μορφοποίηση, εκτυπώσεις γραφήματα κτλ.

Κλειστό Θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 26-05-13, 01:08
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-05-2013
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Σπυρο άψογο ευχαριστω παρα παρα πολυ . Μια διόρθωση αν γινεται , οι κωδικοι στην λιστα συστηματων να εμφανίζονται αναποδα πανω πανω ο μεγαλυτερος ,και οταν γινεται η εισαγωγη νεου πελατη να τοποθετητε στην κορυφη και να ακολουθουν οι αλλοι κωδικοι προς τα κατω και προς τον μικρότερο
  #12  
Παλιά 26-05-13, 01:23
Το avatar του χρήστη Spirosgr
Συντονιστής
Όνομα: Σπύρος Τσιλιγιάννης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 22-11-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.402
Προεπιλογή

Η ταξινόμηση γίνεται με βάση την στήλη Β
Εσύ θέλεις με βάση την στήλη Ν ?
Με αυτόν τον κωδικό ?
Αν ναι άλλαξε στο ίδιο σημείο του κώδικα που αλλάξαμε την λέξη πριν την αμέσως πιο πάνω σειρά σε

Key:=Range("Table1[ ΚΩΔΙΚΟΣ Κ.Λ.Σ.]"), SortOn:=xlSortOnValues, Order:= _
  #13  
Παλιά 26-05-13, 01:29
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-05-2013
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Σπυρο αψογο σε ευχαρστω παρα πολυ ,μονο μια διόρθωση αν γινεται.
Στην λιστα τοποθετημενων συστηματων οι κωδικοι να ταξινομούνται αναποδα ο μεγαλυτερος πανω πνω και προς τα κατω οι μικροτεροι , και ο νεος πελατης στην πρωτη σειρά της λιστας πανω πανω.
ευχαριστω
  #14  
Παλιά 26-05-13, 01:39
Το avatar του χρήστη Spirosgr
Συντονιστής
Όνομα: Σπύρος Τσιλιγιάννης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 22-11-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.402
Προεπιλογή

Γιώργο γράψε μου αναλυτικά με ποια σειρά θέλεις την ταξινόμηση και πως
πχ πρώτα κατά στήλη D από μεγαλύτερο σε μικρότερο
μετά κατά στήλη F από μικρότερο σε μεγαλύτερο
μετά κατά στήλη C από μεγαλύτερο σε μικρότερο κλπ
  #15  
Παλιά 26-05-13, 07:50
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-05-2013
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Καλημερα σε ολους ,Σπυρο καλη σου μερα, χθες χάθηκε η συνδεση μου στο ιντερνετ γι' αυτο και δεν σου απάντησα .
Επειδή ειμαι άσχετος με το excel θα ηθελα λιγο επιείκεια στις απαντήσεις μου ....ζητησω εκ νέου συγνώμη αν σας ταλαιπωρώ .
Επανέρχομαι και λεω το εξής : Εγω θα ηθελα ανοίγοντας το αρχείο ΒΑΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ να μου εχουν ταξινομηθεί τασυστηματα κατα την στήλη B (ΚΩΔΙΚΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ) απο τον μεγαλύτερο προς τον μικρότερο κατα τον ιδιο τροπο να ταξινομούνται μετα την καταχώριση νεου συστηματος, με το πατημα του κουμπιου INSERT DATA το νεο συστημα να εμφανίζεται στην πρώτη σειρα της λιστας και οχι στην τελευταια οπως τωρα .
Θα ηθελα να μαθω επισεις πως διαγραφουμε ενα συστημα απο το πελατολογιο και η στηλη Α (Α/Α) να ακολουθήσει την αλαγη αυτη δηλαδη να μην εχω κενο στο Α/Α
Ευχαριστω ,ελπιζω να εγινα κατανοητός
  #16  
Παλιά 26-05-13, 09:45
Το avatar του χρήστη Spirosgr
Συντονιστής
Όνομα: Σπύρος Τσιλιγιάννης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 22-11-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.402
Προεπιλογή

Καλημέρα
Διαγραφή
με δεξί κλικ επάνω στην σειρά του πίνακα που θέλεις να διαγράψεις και
διαγραφή "σειρών πίνακα"
Η Α αυτόματα αναδιαρθρώνεται γιατί έχει τύπο
Ταξινόμηση
Έτσι το είχαμε πριν μου πεις να ταξινομηθεί με κωδικό λίστας συστημάτων (κωδικό ΚΛΣ)
Λοιπόν Αυτό στο ThisWorkbook για να :
Ανοίγει το βιβλίο πάντα στο φύλλο data και πάντα ταξινομημένο ως προς Β στήλη ΚΩΔΙΚΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ


Κώδικας:
Private Sub Workbook_Open()
    Sheet1.Activate
    ActiveWorkbook.Worksheets("Data").ListObjects("Table1").Sort.SortFields.Clear
    ActiveWorkbook.Worksheets("Data").ListObjects("Table1").Sort.SortFields.Add _
            Key:=Range("Table1[ΚΩΔΙΚΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ]"), SortOn:=xlSortOnValues, Order:= _
            xlDescending, DataOption:=xlSortNormal
    With ActiveWorkbook.Worksheets("Data").ListObjects("Table1").Sort
        .Header = xlYes
        .MatchCase = False
        .Orientation = xlTopToBottom
        .SortMethod = xlPinYin
        .Apply
    End With
End Sub
Και αυτό σε αντικατάσταση του κώδικα στην Module

Κώδικας:
Sub InsertNewData()
    Application.ScreenUpdating = False
    'αντιγραφή περιοχής
    Range("InputRange").Copy
    Range("B" & ActiveSheet.Range("B" & _
                                  Range("B:B").Rows.Count).End(xlUp).Row + 1).PasteSpecial Paste: _
                                                              =xlPasteValues, Operation:=xlNone, SkipBlanks _
                                                             :=False, Transpose:=False
    Application.CutCopyMode = False
    'ταξινόμιση κατά κωδικό και κατόπιν όνομα
    ActiveWorkbook.Worksheets("Data").ListObjects("Table1").Sort.SortFields.Clear
    ActiveWorkbook.Worksheets("Data").ListObjects("Table1").Sort.SortFields.Add _
            Key:=Range("Table1[ΚΩΔΙΚΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ]"), SortOn:=xlSortOnValues, Order:= _
            xlDescending, DataOption:=xlSortNormal
    ActiveWorkbook.Worksheets("Data").ListObjects("Table1").Sort.SortFields.Add _
            Key:=Range("Table1[ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ]"), SortOn:=xlSortOnValues, Order:= _
            xlAscending, DataOption:=xlSortNormal
    With ActiveWorkbook.Worksheets("Data").ListObjects("Table1").Sort
        .Header = xlYes
        .MatchCase = False
        .Orientation = xlTopToBottom
        .SortMethod = xlPinYin
        .Apply
    End With
    Application.ScreenUpdating = True
    'καθαρισμός περιοχής InputRange
    Range("InputRange").ClearContents
    Range("A1").Select
    'Msg
    MsgBox ("Entry registered as New System"), vbInformation
End Sub

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spirosgr : 26-05-13 στις 17:53.
  #17  
Παλιά 26-05-13, 18:16
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-05-2013
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Σπύρο καλησπέρα,
Υπάρχει βλέπω μια δυσκολία στην συνεννόηση στα θεματάκια που συζητάμε και μόλις κατάλαβα που οφείλεται .Όταν λέμε κωδικός συστήματος εννοούμε την στηλη Β , δεν εννοούμε τη στήλη Ν γιατι το Κ Λ Σ εκει δεν σημαίνει κωδικος λιστας συστηματων αλλα κέντρο ληψεως σημάτων Τώρα ως αναφορά τους κωδικούς που μου έστειλες όπως σου είπα ειμαι άσχετος και μου φαίνονται κινέζικα.Θα σε παρακαλούσα να μου ανεβάσεις ένα συννημένο με τις τελευταίες ρυθμίσεις (αν γίνεται χωρίς να μου εμφανίζει το θαυμαστικό στο εικονιδιο και προστίθοντας μία στήλη μετα το C με το όνομα ενώ τη στηλη του C να την μετατρέψουμε μόνο επώνυμο.
Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ggatzos : 26-05-13 στις 19:13.
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Γενικά] ΠΙΝΑΚΕΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΛΗΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣΚ Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 06-11-16 21:11
[Συναρτήσεις] Καθε εγγραφή στο συγκεντρωτικό φύλλο να ενημερώνει αυτόματα και άλλα λογιστικά φύλλα petberoia Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 27-12-13 13:37
[VBA] Μεταφορά στοιχείων ListBox στο Φύλλο Εργασίας Flashgordon61 Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 28-11-13 11:23
[VBA] Άντληση στοιχείων Ρούλα Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 06-08-13 18:28
[Γενικά] Δημιουργία πολλαπλών φύλλων με άντληση δεδομένων από ένα κοινό φύλλο bender Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 08-06-13 09:28


Η ώρα είναι 07:14.