ms-office.gr > Forum > Microsoft Excel > Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [Συναρτήσεις] Χρονολογική σειρά σε πίνακες

Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Ότι έχει σχέση με συναρτήσεις, μορφοποίηση, εκτυπώσεις γραφήματα κτλ.

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 27-03-13, 07:29
Το avatar του χρήστη gr8styl
Super Moderator
Όνομα: Θανάσης Στυλιανίδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-10-2009
Περιοχή: Βρυξέλλες, Βέλγιο
Μηνύματα: 823
Προεπιλογή

Καλημέρα σας
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teachertza Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ!
Όμως το βασικό μου πρόβλημα είναι οτι θέλω να έχω δύο διαφορετικά sheet τα οποία θα ενώνονται σε ένα με κάποιο αυτοματοποιημένο τρόπο.
Αγαπητέ Αλέξανδρε,
δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το πρόβλημα σου αφού η προηγούμενη απάντηση μου με το συνημμένο fortigo_01.xlsx κάνει αυτό ακριβώς που ζητάς: από δύο φύλλα (Χιλιομέτρηση και Λίτρα) μαζεύει τα περιεχόμενα σε ένα (το φύλλο Total)

Μήπως δεν καταλαβαίνω κάτι; Αν ναι, προσπάθησε να μας εξηγήσεις καλύτερα το ζητούμενο σου, με συγκεκριμένο παράδειγμα.

Εναλλακτικά ο παρακάτω τύπος σε κάποιο τυχαίο κελί, τον αντιγράφεις προς τα δεξιά και προς τα κάτω όσο χρειάζεται και σου μαζεύει τα δεδομένα από τα φύλλα Sheet1 και Sheet2 του ίδιου βιβλίου.

=IF(ROW($A1)>COUNTA(Sheet1!$A:$A)+COUNTA(Sheet2!$A :$A); ""; IF(ROW($A1)>COUNTA(Sheet1!$A:$A); INDEX(Sheet2!A:A;ROW($A1)-COUNTA(Sheet1!$A:$A)); INDEX(Sheet1!A:A;ROW($A1))))

Φιλικά
Θανάσης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Πίνακες ] Ευρετήριο από δυο πίνακες ευη79 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 03-11-14 12:14
[Συναρτήσεις] Αντιγραφή τιμής σε ίδια σειρά μετά από αναζήτηση Lookup pm4698 Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 15-10-14 10:30
Πίνακες σε Word skomat Word - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 21-05-13 17:00
[Συναρτήσεις] Ταξινόμηση Κατά Αλφαβητική Σειρά (Αποτελέσματος και όχι Τύπου) mdragon Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 13 11-02-13 14:27
[Γενικά] Δημιουργία pivot table για χρονολογική σειρά girapas Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 9 21-03-12 23:56


Η ώρα είναι 19:50.