ms-office.gr > Forum > Microsoft Excel > Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [Γενικά] Προσθήκη νέας τιμής σε group ενός pivot

Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Ότι έχει σχέση με συναρτήσεις, μορφοποίηση, εκτυπώσεις γραφήματα κτλ.

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-13, 17:33
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 20-09-2012
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Προσθήκη νέας τιμής σε group ενός pivot

Καλησπέρα,

είναι το πρώτο θέμα που ανεβάζω οπότε ζητάω προκαταβολικά συγνώμη για την περίπτωση που δεν είμαι συνεπής με τους κανόνες του forum.

Το θέμα: σε pivot table που έχω σχεδιάσει παλαιότερα, σε κάποιο πεδίο έχω κάνει κάποιες ομαδοποιήσεις. Στο ίδιο πεδίο μου εμφανίζονται πλέον κάποιες καινούργιες τιμές για τις οποίες δεν θέλω να δημιουργήσω νέα ομάδοποίηση αλλά θα ήθελα να τις προσθέσω στις ήδη υπάρχουσες ομαδοποιήσεις.
Ξέρω ότι το ιδεατό είναι να προσθέσω το πεδίο ομαδοποίησης στα source data αλλά πρόκειται για xls που εξάγεται από κάποιο σύστημα, και θέλω να αποφύγω το να προσθέτω το παραπάνω πεδίο σε κάθε export από αυτό το σύστημα. Για αυτό έχω αποκλείσει αυτή τη λύση.

Ευχαριστώ,

Γιώργος

Υ.Γ. επειδή θεωρώ τα pivots ίσως τη σημαντικότερη λειτουργία του excel παίρνω το θάρρος να προτείνω στους administrators να προσθέσουν σχετική κατηγορία που να εμφανίζεται στο "Πρόθεμα"
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-13, 18:34
Το avatar του χρήστη gr8styl
Super Moderator
Όνομα: Θανάσης Στυλιανίδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-10-2009
Περιοχή: Βρυξέλλες, Βέλγιο
Μηνύματα: 823
Προεπιλογή

Φίλε Γιώργο καλώς όρισες και καλή αρχή.
Η ομαδοποίηση στους συγκεντρωτικούς πίνακες δεν είναι κάτι το δυναμικό.
Επειδή δεν θέλεις να επέμβεις στο σύστημα που εξάγει τα δεδομένα, σου προτείνω να επέμβεις στα δεδομένα που αναφέρεται ο Συγκεντρωτικός πίνακας.
Οι παρακάτω γραμμές περιγράφουν αυτή την προσέγγιση που έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές και δουλεύει άψογα.

Σε ένα βιβλίο ( που θα έχει και τον συγκεντρωτικό πίνακα) θα κάνεις εισαγωγή εξωτερικών δεδομένων από το xls που φτιάχνει το εξωτερικό σύστημα.
Στο φύλλο που θα γίνεται η εισαγωγή θα δημιουργήσεις μια στήλη (η πρώτη κενή στήλη μετά τις εισαγόμενες) "Ομάδα" που με κάποιο τύπο θα βρίσκει/υπολογίζει την ομάδα για κάθε γραμμή.
θα κάνεις τον συγκεντρωτικό σου πίνακα με δεδομένα τις εισαγόμενες στήλες συν την στήλη που θα περιέχει την ομάδα.
Ο τύπος για τον υπολογισμό της "ομάδας" θα μπορούσε να είναι κάτι σαν Vlookup(), Index(;Match()) ή ότι άλλο μπορεί να δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Θα μπορούσες επίσης να ορίσεις και ένα δυναμικό όνομα για την περιοχή δεδομένων που θα αναφέρεται ο συγκεντρωτικός πίνακας.
Έτσι το μόνο που θα χρειάζεται να κάνεις είναι
1) ανανέωση δεδομένων στο φύλλο δεδομένων (για να διαβάζονται τα νέα δεδομένα) και
2) ανανέωση στον Συγκεντρωτικό πίνακα για πάρεις τα αποτελέσματά σου.

Ελπίζω να ήμουν κατανοητός.

Φιλικά
Θανάσης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-13, 09:54
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 20-09-2012
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Θανάση,

ευχαριστώ για την απάντηση αλλά όπως ήδη είπα δεν θέλω να προσθέτω επιπλέον πεδία στα πρωτογενή data.

Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-13, 10:28
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.250
Προεπιλογή

Καλημέρα!

Γιώργο, θα μας βοηθούσε πολύ αν ανέβαζες ένα αρχείο με μερικά δεδομένα για να έχουμε μια εικόνα όσον αφορά τη δομή του βιβλίου και τον τρόπο ομαδοποίησης των δεδομένων στον συγκεντρωτικό πίνακα.

Φιλικά

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-02-13, 14:06
Το avatar του χρήστη gr8styl
Super Moderator
Όνομα: Θανάσης Στυλιανίδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-10-2009
Περιοχή: Βρυξέλλες, Βέλγιο
Μηνύματα: 823
Προεπιλογή

Γιώργο η πρότασή μου δεν προσθέτει τίποτα στα πρωτογενή data.
Δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα στην εφαρμογή που δημιουργεί τα πρωτογενή δεδομένα σου, απλά o pivot ενημερώνεται με δύο βήματα.
Αν δεν σε εξυπηρετεί κάτι τέτοιο μάλλον θα πρέπει να αναζητήσουμε λύση με VBA, όπου επίσης όμως με κάποιο παρόμοιο τρόπο θα γίνεται η νέα ομαδοποίηση.
Διαφορετικά απλά επαναπροσδιορίζεις χειροκίνητα τις υπάρχουσες ομαδοποιήσεις.
Με κάποιο τρόπο πρέπει να ορίσεις τις νέες ομάδες !!! Πώς είναι δυνατόν το Excel να μαντέψει σε ποια ομάδα ανήκουν τα νέα στοιχεία.
Όπως είπε και ο Τάσος ένα δείγμα θα βοηθούσε να κατανοήσουμε το ζητούμενο καλύτερα.

Θανάσης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Group και Συγχώνευση πολλών γραμμών ενός πίνακα σε μια γραμμή ανά περίπτωση ομάδος. louk14 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 30-09-13 18:46
Διαίρεση τιμής ενός πεδίου gmax Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 23-09-13 16:25
[ Φόρμες ] Προσθήκη νέας εγγραφής μόνο με κουμπί Χρήστος Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 11 23-06-13 21:45
[Γενικά] Καταχώρηση νέας τιμής σε αναπτυσόμενη λίστα starcctv Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 20-03-13 21:46
Ενημέρωση Πεδίου από άλλο με δυνατότητα καταχώρησης νέας τιμής Χρήστος Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 14-03-12 21:25


Η ώρα είναι 12:49.