ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Εκθέσεις ] Ενεργοποίηση συμβάντος "Με τη φόρτωση"

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-12-10, 11:06
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή Ενεργοποίηση συμβάντος "Με τη φόρτωση"

Καλησπέρα στη κοινότητα και τους επισκέπτες.

Στο συμβάν 'με τη φόρτωση' μιας έκθεσης έχω γράψει κώδικα, ο οποίος 'τρέχει', όταν εμφανίζω την έκθεση στην οθόνη του υπολογιστή ( acViewReport).
Υπάρχει ενδεχόμενο να μη ενεργοποιηθεί το συμβάν 'με τη φόρτωση' αν γράψω :
Κώδικας:
DoCmd.OpenReport "Rptdiavivastiko", acViewNormal
δηλ. αν ζητηθεί εκτύπωση της έκθεσης ;
Να προσθέσω ότι σημείο διακοπής στον κώδικα του συμβάντος δεν σταματά τη ροή στη περίπτωση της εκτύπωσης και επιπλέον το αποτέλεσμα της εκτύπωσης δείχνει ότι ο κώδικας δεν εκτελέστηκε ή αγνοήθηκε !

Υπάρχουν κάποιες σκέψεις για το πρόβλημα που σας παρουσιάζω ;
Ευχαριστώ.

Νίκος Δ.


Υστερολόγιο: Στο κώδικα ζητώ να διαβαστεί -από πίνακα - το φύλο ενός προσώπου και εφόσον είναι"Γυναίκα", μια ετικέτα να λάβει caption ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ, διαφορετικά να δοθεί ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-10, 15:54
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Καλημέρα κοινότητα...

Θερμά παρακαλώ κάποιος (-α) από τα μέλη της κοινότητας να μεταφράσει τις παρακάτω προτάσεις. Υποψιάζομαι -χωρίς να βάζω το χέρι μου στο Ευαγγέλιο- ότι απαντούν στο ερώτημα που έθεσα !

Open and Close events has to do with "loading" the forms into the memory but they are not quite on the screen.

Load/Unload event is when forms actually shows on the screen.

Activate/Deactive is when forms has focus or lost focus.

...Δεκτή επίσης κάθε άλλη έγκυρη πρόταση που αφορά τη διάκριση OnLoad και OnOpen.

Ευχαριστώ

Νίκος Δ.

Υστερολόγιο: Δεν γνωρίζω Αγγλικά, παρά μόνο τις λέξεις που χρησιμοποιώ στη VBA...τα παραπάνω είναι ευγενική προσφορά ενός φίλου δασκάλου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Meteora : 19-12-10 στις 16:21.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-10, 17:30
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Φίλε Νίκο και εγώ με τα αγγλικά δεν τα πάω καλά.
Είναι φανερό όμως ότι το αγγλικό κείμενο αναφέρεται στη σειρά με την οποία ενεργοποιούνται τα συμβάντα Open, Load και Activate.
Το συμβάν Open προηγείται και λαμβάνει χώρα όταν η φόρμα φορτώνεται στη μνήμη (πριν εμφανιστεί στην οθόνη).
Το συμβάν Load έπεται και πραγματοποιείται όταν η φόρμα εμφανίζεται και στην οθόνη.
Τελευταίο πραγματοποιείται το συμβάν Activate, που συμβαίνει κάθε φορά που η φόρμα γίνεται ενεργή (έχει την εστίαση).

Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-10, 18:06
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Γιώργο.
Καλό σου βράδυ.

Φιλικά
Νίκος Δ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-12-10, 03:17
Το avatar του χρήστη nisgia
Super Moderator
Όνομα: Γιάννης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Ηγουμενίτσα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Καλημέρα Νίκο!

Τα συμβάντα Open και Close σχετίζονται με τη φόρμα που "φιλοξενεί" την έκθεση και όχι με την ίδια την έκθεση.
Οπότε τα συμβάντα που ίσως σου φανούν χρήσιμα είναι τα συμβάντα της ενότητας στην οποία ανήκει η λεζάντα που σχετίζονται με την εκτύπωση (Print).

Όμως εγώ θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις μια έκφραση σε κάποιο πεδίο κειμένου (Textbox)
για να πετύχεις το ζητούμενο εύκολα και με ασφάλεια.
Μια έκφραση που θα ελέγχει το κείμενο του πεδίου με βάση το γένος του κάθε προσώπου.
Για να γίνει κάτι τέτοιο όμως θα πρέπει το ερώτημα στο οποίο βασίζεται η έκθεση να διαθέτει και το γένος του προσώπου.

Δες αν θέλεις ένα μικρό παράδειγμα στο συνημμένο.

Φιλικά,
Γιάννης
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip Fylo.zip (35,1 KB, 39 εμφανίσεις)
__________________
Αν δεν το ρωτούσες, δεν θα το μαθαίναμε ποτέ...!
-----------------------------------------------
Τελικά η γνώση, αντίθετα με ό,τι μέχρι σήμερα πίστευα, είναι η φυλακή της σκέψης.
Όταν η αφετηρία είναι η ελεύθερη σκέψη, δεν χρειάζεται πλέον να φτάσεις πουθενά!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-12-10, 18:56
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους !
Φίλτατε Γιάννη, χαίρομαι κάθε φορά που σε διαβάζω. Η τεχνική του Textbox που περιγράφεις δεν είναι σε μένα άγνωστη. Όμως στη συγκεκριμένη διαχείριση έπρεπε να διαβαστεί ο αριθμός μητρώο από το άτομο το οποίο στον πίνακα tblSxolio ορίστηκε ως Διευθυντής. Να πάει μετά σε άλλο πίνακα tblkatigites4 και να διαβαστεί το φύλο. Στη συνέχεια να έχουμε την απόφαση για να γραφεί ετικέτα "ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ" ή "ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ".
Κώδικας:
Private Sub Report_Open(Cancel As Integer)
Dim varz As Variant, varfilo As String
    varz = DLookup("[AmDieftidis]", "tblSxolio", "not isNull([Kodikos])")
    varfilo = Nz(DLookup("[Φυλο]", "tblkatigites4", "[ΑΜ]= '" & varz & "'"), "")
    Me.Label61.Caption = IIf(varfilo = "Γυναίκα", "Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ", "Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ")
End Sub
Ερώτημα δεν μπορούσε να στηθεί με αυτή την πληροφορία στην έκθεση και έτσι έπρεπε να εμφανιστούν δυο πλαίσια (μη ορατά) με τις Dlookup και ένα τρίτο (ορατό) με το IIf(...)
Δοκιμαστικά λοιπόν προσπάθησα να φορτώσω τον κώδικα στο OnLoad της έκθεσης και με αφορμή το αποτέλεσμα, ανέβασα στο Forum την απορία μου ! Το περίεργο είναι ότι στο OnOpen η Aceess δεν παρουσιάζει το πρόβλημα.
Όμως δεν εμπιστεύομαι τα συμβάντα και θα αποσύρω τον κώδικα από αυτά. Η σκέψη μου είναι να εργαστώ με Public Function σε module και το αποτέλεσμα αυτής να το εμφανίζω κάθε φορά σε ένα Textbox στο τέλος της έκθεσης (Στη εφαρμογή εμφανίζονται 5-6 εκθέσεις...)
Να σε ευχαριστήσω για τη συμμετοχή σου σε αυτή την συζήτηση, μιας και τα γραφόμενά σου δώσανε σε μένα τη δυνατότητα να πάρω μια απόφαση.
Φίλε μου να είσαι καλά.
Νίκος Δ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-12-10, 20:33
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα

«Το περίεργο είναι ότι στο OnOpen η Aceess δεν παρουσιάζει το πρόβλημα.»
Φίλε Νίκο νομίζω ότι λύθηκε το μυστήριο. Για να εκτυπωθεί μία έκθεση χωρίς προεπισκόπηση, πρέπει να φορτωθεί στη μνήμη του υπολογιστή, οπότε πυροδοτείται το συμβάν OnOpen και ακολούθως χωρίς να εμφανιστεί στην οθόνη του υπολογιστή (χωρίς να ενεργοποιηθεί το συμβάν onLoad) να αποσταλεί στον εκτυπωτή.
Αν δεις τη σειρά και πότε ενεργοποιούνται τα συμβάντα Open, Load και Activate, τελικά όλα είναι φυσιολογικά.
Καλό βράδυ.

Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-10, 21:02
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Γιώργο μου Καλησπέρα.
Δεν μπορώ να εμπιστευτώ τον κώδικα στο OnOpen, γιατί δεν έχω τον απαραίτητο χρόνο. Η εφαρμογή μου αυτή 'τρέχει' σε αρκετές σχολικές μονάδες ( 200 ), οπότε χρειάζομαι κάτι δοκιμασμένο.
Ο Γιάννης σε αυτή τη συζήτηση και ο Τάσος (μίλησα μαζί του) με συστήνουν να είμαι -ουσιαστικά-επιφυλακτικός.
Μόλις με δοθεί η ευκαιρία θα δοκιμάσω στο OnOpen, σε κάποια εφαρμογή που θα ελέγχω 'κατά βούληση' σε οποιαδήποτε στιγμή.
Φίλε μου θερμά σε ευχαριστώ για τη στήριξη που με προσφέρεις.
Καλό σου βράδυ
Νίκος Δ.

Υστερολόγιο: Θαυμάζω την άνεση με την οποία χειρίζεσαι ερωτήματα και γράφεις SQL... και όχι μόνο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-12-10, 18:04
Το avatar του χρήστη nisgia
Super Moderator
Όνομα: Γιάννης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Ηγουμενίτσα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Meteora Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλτατε Γιάννη, χαίρομαι κάθε φορά που σε διαβάζω.
Νίκο μου, και εγώ χαίρομαι πραγματικά κάθε φορά που σου γράφω!
Και υπογραμίζω το σου γράφω διότι δεν μου βγαίνει να στο πω στα θεσσαλονίτικα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Meteora Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σε ευχαριστήσω για τη συμμετοχή σου σε αυτή την συζήτηση, μιας και τα γραφόμενά σου δώσανε σε μένα τη δυνατότητα να πάρω μια απόφαση.
Φίλε μου να είσαι καλά.
Νίκος Δ.
Χαίρομαι αν κατά κάποιο (έστω) τρόπο σε βοήθησα, όμως τον τελευταίο καιρό, έχω την εντύπωση πως
με την περίπτωσή σου, κάνω εντατική χρήση της ...μαιευτικής!

Να 'σαι και εσύ πάντα καλά φίλε μου!
Γιάννης
__________________
Αν δεν το ρωτούσες, δεν θα το μαθαίναμε ποτέ...!
-----------------------------------------------
Τελικά η γνώση, αντίθετα με ό,τι μέχρι σήμερα πίστευα, είναι η φυλακή της σκέψης.
Όταν η αφετηρία είναι η ελεύθερη σκέψη, δεν χρειάζεται πλέον να φτάσεις πουθενά!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Γράφημα] Εμανίζει "$" αντί "€" gfevran Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 17 24-08-14 11:43
Εμφανιση "Μηνός" και "Έτους" σε πίνακα και ερώτημα antonib Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 24-09-12 20:58
"του" και "της" σε συνχωνευση αλληλογραφίας . julie Word - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 23-09-12 18:25
[ Πίνακες ] Εμφάνιση πίνακα "παρασκηνίου" στο "προσκήνιο" PanosPan Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 12-10-10 15:33
[ Εκθέσεις ] Άθροισμα "σε μεταφορά" στο υποσέλιδο και "από μεταφορά" στην κεφαλίδα prokopino Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 25-06-10 16:24


Η ώρα είναι 10:35.