ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Έλεγχος προόδου εργασιών ανα χρήστη σε μια βαση δεδομένων

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-15, 22:31
Όνομα: Βαγγέλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 11-01-2015
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Έλεγχος προόδου εργασιών ανα χρήστη σε μια βαση δεδομένων

Καλησπέρα σε όλους ονομάζομαι Βαγγέλης.

Έχω δημιουργήσει μια βάση δεδομένων στην access της οποία η λειτουργία είναι, η καταχώρηση εγγραφών, και σε κάθε εγγραφή καταγράφονται ανα ημερομηνία κάποια στοιχεία για κάθε άτομο για να βγει στο τέλος μια έκθεση σαν ιστορικό της κάθε εγγραφής.
Επειδή η βάση χρησιμοποιείται απο πολλούς χρήστες (κάθε χρήστης έχει δικό του username και password) αυτό στο οποίο θέλω τα φώτα σας είναι το εξής.Κάθε μέρα ή όποτε τέλος πάντων χρειάζομαι εγω να κάνω έναν έλεγχο. Μπορώ να βλέπω πόσες εγγραφές έχει δημιουργήσει ο καθένας χρήστης ή ποιές αλλαγές σε υπάρχουσες εγγραφές έχει κάνει;

Ελπίζω να σας το εξήγησα σωστά. Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-01-15, 20:42
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Καλά τα λες, αλλά το ζήτημα είναι ότι εδώ χρειάζονται γνώσεις και δουλειά από σένα. Θα φτάσεις κάποτε σε αυτό το επίπεδο, εφόσον ασχοληθείς...
Τώρα,
εφόσον ήθελα να σχεδιάσω κάτι τέτοιο, θα έπρεπε να ελέγχω ποιος είναι ο χρήστης (κωδικός, όνομα, ημερομηνία, ώρα σύνδεσης, ώρα αποχώρησης, ...), τι φόρμες επιτρέπεται να ανοίγει (δικαιώματα) και σε κάθε νέα εγγραφή να καταγράφεται η συμμετοχή του. Να υποθέσω ότι θα εργαζόμουν πάνω στο ζήτημα των αλλαγών που κάνει σε εγγραφές, το ζήτημα των διαγραφών, και ...άλλο τι;

Με εκτίμηση/Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-01-15, 23:55
Όνομα: Βαγγέλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 11-01-2015
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Κύριε Νίκο καλησπέρα σας

Τις γνώσεις σας αποκλείεται να τις φτάσω. Θα ήθελα να ανεβάσω ενα δείγμα της εργασίας για να καταλάβετε τι εννοώ . Έχω φτιάξει εναν πίνακα που καταγράφει την είσοδο του καθε χρήστη στις φόρμες που δίνω βαρύτητα.Καταγράφει το όνομα του υπολογιστή όμως όχι το username του χρήστη. Επειδή όμως ο κάθε χρήστης έχει δικό του Η/Υ καταγράφοντας το ονομα υπολογιστη ξέρω και τον user. Για όλο αυτο πηρα βοήθεια απο ενα αρχείο εντός του φορουμ που είχε τον τίτλο αν θυμάμαι καλά απλή παρακολούθηση μιας ΒΔ .Εχω αφιερώσει πολλές ώρες και μονο για αυτον τον λόγο δεν θα ήθελα να ανεβάσω την ΒΔ. Διορθώστε με αν σκέφτομαι λάθος.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και την υπομονή σας .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρέωση εργασιών σε υπαλλήλους κυκλικά. dim.konst Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 01-07-15 08:34
[Συναρτήσεις] Έλεγχος δεδομένων και εμφάνιση αποτελέσματος nyxtovios Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 03-03-14 18:50
[Συναρτήσεις] Αναζήτηση και Εκτύπωση Δεδόμενων απο Βάση Δεδομένων nakosg Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 9 01-02-13 20:34
[ Ερωτήματα ] ΒΑΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ chris1978 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 15 09-12-10 10:59
[ Ασφάλεια] Ασφάλεια Βάσης δεδομένων σε επίπεδο χρήστη TZON_FON Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 26-09-10 21:28


Η ώρα είναι 06:53.