ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Φόρμες ] Αντιγραφή πεδίων

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-04-13, 09:12
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή διατροφή

Φίλη liaveg,

Κατα αρχάς θέλω να σε ευχαριστήσω για την ώρα που κάθησες και ασχολήθηκες με το θεμα μου. Όντως έτσι αυτό ακριβως θέλω νά κάνω που έφτιαξες εσύ. Τωρα, υπάρχει ένα θέμα με την συγκεκριμενη εφαρμογή που είναι κρίσιμο να το γωρίζες ετσι ωστε να δούμε με ποιο τρόπο μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε.

Α. Κατα αρχάς όπως ήδη ανάφερα και στον φίλο τον Νίκο ο οποίος επίσης κάθησε και ασχολήθηκε με το θέμα μου, η συγκεριμένη ΒΔ δεν είναι η πραγματική αλλά ένα παράδειγμα της εφαρμογής που φτιάχνω, Παρόλα αυτά, θα δοκμάσω τον τρόπο που μου εξληγησες φίλη liaveg στην πραγματική εφαρμογή και θα σε ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

Ωστόσο, όπως είπα και στον Νίκο αν και προσπάθησα να κάνω upload την πραγματική ΒΔ εδώ στο φόρουμ, δεν με αφήνει όσο και αν έχω κάνει zip το file επειδή απο ότι είδα υπάρχει κάποιο limitation στο upload.. Ζήτησα απο τον φίλο τον Νίκο και ζητάω και απο εσένα να με ενημερώσετε κατα πόσο υπάρχει κάποιος τρόπος για να σας κάνω upoload την ΒΔ έτσι ώστε να δειτε την "πραγματική" εικόνα του τί χρειζομαι αλλά και τις ανάγκες προγραμματισμού και να με συμβουλέψετε επειδή όπως είπα, αν και κατέχω απο access δυστυχώς απέχω μίλιαααααα μακρυά απο VBA

Πάντως σε ευχαριστώ και θα επανέλθω συντόμως...
Φιλικά,

Γιώργος Στυλιανού
__________________
Γιώργος Στυλιανού

gs.pocketpc@gmail.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Meteora : 11-04-13 στις 13:28.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-04-13, 01:17
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή Πρόγραμμα Διατροφής

Αγαπητή Λία,

επανέρχομαι οπως υποσχέθηκα και επισυνάπτω την ΒΔ στην οποία δουλεύω. Όπως θα διαπιστώσει ανοίγωντας την, υπάρχει φόρμα login (την οποία έχω κάνει import απευθείας απο ένα template του Τάσου και χρειάζεται κάποιες προσαρμογές) και ο κωδικός για admin είναι 123456789.

Ανοίγωντας λοιπόν την ΒΔ και κάνωντας login, θα δείς κεντρικό μενού στο οποίο μεταξύ άλλων θα βρείς και το comd But "Διαχείρηση Πελατων". Απο εκεί θα μεταβείς στο μενού που αφορά τους πελάτες και πήγαινε κατευθείαν στον "Κάρτα Πελάτη". Ανοίγωντας την θα επέλεξε τον πελάτη "Γιώργο Στυλιανού" και πάτησε το comdBut "Διατροφή" για να μπείς στην επίμαχη φόρμα.

Στην φόρμα της διατροφής, έχω ετοιμάσει για μια βδομαδα κάποιες εγραφές για να δείς την φιλοσοφία και το πώς δουλεύει έτσι ώστε να κατανοήσεις ακριβώς τι πρέπει να κάνουμε. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Στην υποφόρμα υπαρχει ένα φίλτρο στο οποίο πρέπει να επιλέξεις κατηφορί φαγητού και εφόσον το κάνεις σε οδηγεί στο πεδίο Κατηγορία Γεύματος στο οποίο καθορίζεις τι γεύμα είναι το φαγητό που θα επιλέξεις. Εδώ υπάρχει θέμα" χρειάζεται ένας τρόπος έτσι ώστε να μπορεί ο χειριστής να απαλείφει το φίλτρο όταν και εφόσον παραστεί αυτό αναγκαίο. Εγώ αδυνατώ....(εδώ χρειάζομαι την βοήθεια σου.) Πέραν αυτού, αν έχεις την καλοσύνη σε παρακαλώ δες και το θέμα copy/paste μπας και μπορέσουμε και κάνουμε κάτι.

Υ.Γ: Οποιαδήποτ σχόλια, παρατηρήσεις και συμβουλές γενικά για ότι θα δείς είναι καλοδεχούμενα.. Είπαμε, δεν είμαι έμπειρος...,,,ενας electrical eng. ειμαι...χαχαχαχαχ
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip SN-12.04.13 (00.20) Ver.1 -Διατροφή.zip (399,2 KB, 15 εμφανίσεις)
__________________
Γιώργος Στυλιανού

gs.pocketpc@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-04-13, 01:31
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή διατροφή

Καλησπέρα Λία,

Επισυνάπτω την ΒΔ στην οποία δουλευω και θα εκτιμούα αν μπορούσες να την κοτάξεις κάποια στιγμή και αν μπορείς βοήθησε με να λύσω το θέμα με το copy/paste.

H βΔ έχει φόρμα login (την οποία έκανα import απο ένα template του Τάσου και χρειάζεται δουλειά) και ο κωδικός για admin ειναι 123456789. Όταν κάνεις login πήγαινε στο command "Κάρτα Πελατη" και απο εκεί στο command "Διατροφή". Όπως θα δεις ετοίμασα μια διατροφή για μια εβδομάδα και μελέτησε λίγο πως γίνεται έτσι ώστε αν μπορείς να με βοηθήσεις με το θέμα copy/paste σε παρακαλώ.

Σημείωση: Στην subform υπάρχει ένα textbox (με γαλάζιο χρώμα) που λειτουργέι σαν φίλτρο. Δες αν μπορούμε και εαν γίνεται όταν παραστεί ανάγκη να μπορεί να γίνεται disable.

Eυχαριστώ εκ προτερων και εκτιμώ κάθε παροχή άποψης και βοήθειας απο μέρους σου.

Φιλικά,

Γιώργος.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip SN-12.04.13 (00.20) Ver.1 -Διατροφή.zip (399,2 KB, 9 εμφανίσεις)
__________________
Γιώργος Στυλιανού

gs.pocketpc@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-04-13, 18:27
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Γιώργη δες μια πρόταση που αντιγράφει ό,τι έχεις την Δευτέρα στην Τρίτη. Πρέπει να κάνεις τις πρέπουσες δοκιμές και στη συνέχεια να πάρεις τις αποφάσεις σου.

Με εκτίμηση
Νίκος Δ.

Υστερολόγιο: Η εφαρμογή σου είναι αρκετά μεγάλη και είναι βέβαιο ότι δούλεψες αρκετά. Καλή συνέχεια...
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip SN-12.04.13 (00.20) Ver.1 -Διατροφή.zip (414,9 KB, 18 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-04-13, 13:15
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

καλό μεσημέρι στο forum.

Γιώργο,
αν κατάλαβα καλά
κοίτα τον κώδικα στο κουμπί
της φόρμας μήπως σου κάνει.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip diatrofi sample.zip (55,9 KB, 18 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-04-13, 00:50
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή Αντιγραφή πεδίων

Καλησπέρα Νίκο,

Ναι δούλεψα και δουλεύω ακόμη στην εφαρμογή μου. Είναι ένα πολύ σύνθετο θέμα και ήδη μου έχει αναλώσει αρκετούς μήνες...

Νίκο δοκίμασα φίλε την πρόταση σου αλλά δεν δουλεύει....μήπως κάνω κάπου λάθος φίλε?

Με εκτίμηση

Γιώργος Στυλιανού
__________________
Γιώργος Στυλιανού

gs.pocketpc@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-04-13, 05:47
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Καλημέρα

...μόνο από Δευτέρα προς Τρίτη μπορείς να δεις!

Τα ...ξαναλέμε.

Και πάλι Καλημέρα σου
Νίκος Δ.

Υστερολόγιο: Έχω πρόβλημα να γράψω και άλλες εγγραφές στη Δευτέρα, πέραν της μίας και μοναδικής που εμφανίζεται. Δοκιμάζω μέσω πίνακα και φαίνεται ότι εδώ εδώ στη ...Θεσσαλονίκη λειτουργεί! Κώστα δεν μπόρεσα να δω την πρότασή σου...λόγω χρόνου.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-04-13, 23:52
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

καλημέρα,

Και εδώ, στην Κύπρο δούλεψε.....κάνωντας compact & repair την ΒΔ... !! Δεν γνωρίζω το γιατί...το ψάχνω ίσως και είναι κάποιο πρόβλημα με την access μου στο laptop...

Ευχαριστώ πολύ.
__________________
Γιώργος Στυλιανού

gs.pocketpc@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Φόρμες ] Τιμές πεδίων mgeorge Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 12-02-15 18:13
[ Φόρμες ] Αντιγραφή μερικών πεδίων από μια ΒΔ σε άλλη ΒΔ skapet155 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 18 13-02-13 16:31
Αντιγραφή πεδίων XristosM Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 13-08-11 12:37
[ Φόρμες ] Αντιγραφή πεδίων σε νέα εγγραφή mgeorge Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 20 23-06-11 17:12
[ Φόρμες ] Αντιγραφή πεδίων στην Access artchrist73 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 24-10-10 20:32


Η ώρα είναι 01:13.