ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Query in a multiple value combo box in Access

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-04-12, 22:06
Όνομα: Ζωή
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Query in a multiple value combo box in Access

Χρόνια Πολλά σε όλους.

Με λένε Ζωή και είμαι νέο μέλος.

Έχω ένα ερώτημα στην Access. Όποιος φίλος/φίλη μπορεί ας μου απαντήσει.

Εχω 3 στήλες, οι δύο πρώτες TYPE & CODE είναι text και η τρίτη στήλη (SUBJECT) έχει δημιουργηθεί χρησιμοποιώντας multiple value combo box.Το Subject έχει 4 ψηφία ακολουθούμενα από παύλα και μετά κείμενο. Το μέγιστο length είναι 27.

Πως δημιουργώ query που να μου δίνει τα Type & Code ανά Subject ?

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-04-12, 08:19
Super Moderator
Όνομα: Αγγελος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 29-04-2010
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλως ήρθες στο forum!

Για να καταλάβω σωστά.. έχεις πχ:
Type: 4, Code: 12 και το subject βγαίνει απο αυτά;;;;

Θα μπορούσες να το αναλύσεις καλύτερα????
__________________
Always Look on the Bright Side of Life!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-04-12, 09:26
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλημέρα

Ζωή, καλωσόρισες στο φόρουμ.

Η επισυναπτόμενη ΒΔ αποτελεί μία προσομοίωση του ζητούμενου, αν το κατάλαβα σωστά.
Περιλαμβάνει:

1) Τον πίνακα «Table1» με τα πεδία «TYPE», «CODE» και το πεδίο πολλαπλών τιμών «SUBJECT».

2) Τον πίνακα «tblSUBJECT» με ένα πεδίο το «SUBJECT» το οποίο αποτελεί την προέλευση γραμμής για το ομώνυμο πεδίο του πίνακα «Table1».

3) Το ερώτημα «Query1» το οποίο ανοίγει από τη φόρμα «SUBJECT_FILTER και εμφανίζει μόνο τις εγγραφές με την επιλεγείσα τιμή SUBJECT.

4) Το παραμετρικό ερώτημα «Query2» το οποίο όταν το ανοίγουμε ζητάει μία τιμή για το SUBJECT και στη συνέχεια εμφανίζει τις εγγραφές για την δοθείσα τιμή.

Ελπίζω να καλύφθηκες

Φιλικά/Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb QueryWithMultiValueField.accdb (416,0 KB, 61 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-04-12, 16:39
Όνομα: Ζωή
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Query in multiple value combo box

Γιώργο και Άγγελε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας να με βοηθήσετε.


Η απάντησή σου Γιώργο με βοήθησε πολύ αλλά για να είναι πολύ ευέλικτο σαν query θα προτιμούσα ( δεδομένου ότι η λίστα περιλαμβάνει 60 διαφορετικές εγγραφές Subject) να μπορώ στη φόρμα να επιλέξω εκτός από μεμονωμένη εγγραφή, και ομάδα εγγραφών ή όλες.
Φυσικά, με την έννοια ότι εάν υπάρχουν δύο διαφορετικές εγγραφές Subject για το ίδιο TYPE & CODE, να εμφανιστούν δύο διαφορετικές γραμμές σαν αποτέλεσμα.

Γίνεται αυτό και μάλιστα με τη μορφή λίστας όπως στον πίνακα TblSubject ώστε η επιλογή να γίνεται με κλίκ?

Ευχαριστώ πολύ.

Ζωή.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-04-12, 19:10
Όνομα: Ζωή
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Πρόσθετο ερώτημα για Query σε combo box

Καλησπέρα σε όλους.

Γιώργο και Άγγελε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας να με βοηθήσετε.


Η απάντηση του Γιώργου με βοήθησε πολύ αλλά για να είναι πολύ ευέλικτο σαν query θα προτιμούσα ( δεδομένου ότι η λίστα περιλαμβάνει 60 διαφορετικές εγγραφές Subject) να μπορώ στη φόρμα να επιλέξω εκτός από μεμονωμένη εγγραφή, και ομάδα εγγραφών ή όλες.
Φυσικά, με την έννοια ότι εάν υπάρχουν δύο διαφορετικές εγγραφές Subject για το ίδιο TYPE & CODE, να εμφανιστούν δύο διαφορετικές γραμμές σαν αποτέλεσμα.

Γίνεται αυτό και μάλιστα με τη μορφή λίστας όπως στον πίνακα TblSubject ώστε η επιλογή να γίνεται με κλίκ?

Ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-04-12, 00:15
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα/Καλημέρα

Ζωή, για την υλοποίηση του ζητούμενου, πρόσθεσα στην ΒΔ τον πίνακα «SUBJECT_FILTER2», το ερώτημα «NewQuery» και τη φόρμα «SUBJECT_FILTER2».

Αφού επιλέξουμε τις επιθυμητές τιμές στο πτυσσόμενο πλαίσιο πολλαπλών επιλογών, πατώντας το κουμπί «OK», ανοίγει κατάλληλα φιλτραρισμένο το ερώτημα «NewQuery».

Ο αναγκαίος κώδικας, για την επίτευξη της παραπάνω λειτουργικότητας, έχει προστεθεί στη λειτουργική μονάδα της φόρμας.

Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb QueryWithMultiValueField2.accdb (496,0 KB, 59 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-04-12, 16:36
Όνομα: Ζωή
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Aπάντηση στο Query in Multiple Value combo box.

Καλησπέρα.

Γιώργο αντιλαμβάνομαι - ελπίζω να μην κάνω λάθος- ότι στην δική μου περίπωση θα πρέπει να γράψω ως κριτήριο στο NEW QUERY, όλες τις τιμές( 60 ) και κατόπιν, επιλέγοντας απο το Subject Filter2 οποιονδήποτε συνδυασμό τιμών, πχ 7777_ggggg να πάρω τις εγγραφές CODE 1 TYPE 1 & CODE 4 TYPE 4 ( σύμφωνα με το TABLE 1)

Αυτό όμως δεν ισχύει γιατί στο NEW QUERY παίρνω και άλλες τιμές, που δεν έχω επιλέξει στο Subject Filter2. Δηλ. μποιάζει να μην επικοινωνούν μεταξύ τους

Μπορείς σε παρακαλώ να το δεις?

Ευχαριστώ πολύ,

Ζωή.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-04-12, 23:09
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα/Καλημέρα

Ζωή, το κοίταξα και φαίνεται ότι λειτουργεί σωστά.

Το ερώτημα «NewQuery», όταν στη φόρμα επιλέγουμε τιμές SUBJECT, χτίζεται αυτόματα με τη βοήθεια κώδικα και συνεπώς δε χρειάζεται καμία χειροκίνητη τροποποίηση.

Άνοιξα τη βάση όπως την έχω ανεβάσει στο διαδίκτυο και έκανα δοκιμές:

1)Όταν στη φόρμα «SUBJECT_FILTER2» τσεκάρισα μόνο την τιμή «1111_aaaaa» το ερώτημα μου εμφάνισε μόνο τις εγγραφές που στο πεδίο «SUBJECT» περιέχουν αυτήν την τιμή.

Είναι 3 (CODE1 TYPE1, CODE3 TYPE2, CODE5 TYPE1).

2)Όταν στη φόρμα «SUBJECT_FILTER2» τσεκάρισα τις τιμές «1111_aaaaa», «2222_bbbbb» το ερώτημα μου εμφάνισε μόνο τις 5 εγγραφές που στο πεδίο «SUBJECT» περιέχουν αυτές τις τιμές.

Είναι 5 επειδή η εγγραφή CODE1 TYPE1 εμφανίζεται 2 φορές αφού περιέχει και τις δύο τιμές που τσεκάραμε, η CODE3 TYPE2 εμφανίζεται 2 φορές για τον ίδιο λόγο και η CODE5 TYPE1 1 φορά αφού περιέχει μόνο την τιμή «1111_aaaaa».

Ζωή δοκίμασε τη βάση καλύτερα και αν διαπιστώσεις ότι κάτι δε λειτουργεί σωστά θα βοηθούσε στο σχετικό μήνυμά σου να σημειώσεις τις επιλογές τιμών που έκανες στο σύνθετο πλαίσιο της φόρμας, τις εγγραφές που εμφάνισε το «NewQuery» και τι κατά τη γνώμη σου θα έπρεπε να εμφανίσει.

Περιμένω νέα σου.

Γιώργος

ΥΓ Μετά τις επιλογές στο σύνθετο πλαίσιο κάνουμε κλικ στο OK
ΥΓ2 Μήπως στην access δεν έχεις ενεργοποιήσει τις μακροεντολές;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kapetang : 22-04-12 στις 23:22. Αιτία: προσθήκη ΥΓ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-04-12, 23:19
Όνομα: Ζωή
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Aπάντηση στο Query in Multiple Value combo box.

Καλησπέρα

Γιώργο ο κώδικας δουλεύει.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Ζωή.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-05-12, 01:04
Όνομα: Ζωή
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Aπάντηση στο Query in Multiple Value combo box.

Γεια σας.

Επανέρχομαι ξανά με το θέμα της άντλησης εγγραφών απο multiple value combo box μέσω ερωτήματος.

Θυμίζω ότι είχα τον πίνακα table1 με τα πεδία Type (text), Code(text), Subject (σύνθετο πλαίσιο με δυνατότητα πολλών τιμών) κα με τον κώδικα που έγραψε ο Γιώργος (23/04) μπορούσα και έβρισκα για κάθε τιμή/ες του Subject που επέλεγα απο το συγκεκριμένο σύνθετο πλαίσιο, όλα τα type& code στα οποία αντιστοιχούσαν.
Ο κώδικας που μου έδωσε ο Γιώργος δούλεψε πολύ καλά, με τη διαφορά ότι πρέπει τώρα να τον εφαρμόσω σε πίνακα table 1 με τα εξής πεδία :
Type (απλό σύνθετο πλαίσιο), Code(text), Issuer (απλό σύνθετο πλαίσιο), Date(ημερομηνία) , Subject (σύνθετο πλαίσιο με δυνατότητα πολλών τιμών) και χρειάζεται να κάνω το ίδιο ερώτημα,.

Δηλ να έχω όλες τις εγγραφές των Type , Code, Issuer & Date για κάθε επιλογή του Subject με κλίκ σε οποιαδήποτε τιμή/ες του Subject.
Επισημαίνω ότι τα Type & Code, δεν ορίζονται μεμονωμένα , οπότε χρειάζομαι και τα άλλα δύο πεδία Issuer & Date για την πλήρη ταυτοποίησή τους, για δε λόγους καταχώρησης χρειάζεται να ορίζονται ως ανωτέρω.

Πως πρέπει να μεταβληθεί ο κώδικας για να μπορεί να δουλεύει?

Όποιος φίλος/η μπορεί ας μου απαντήσει.


c.c Γιώργο, δεν ξέρω αν θα σου ήταν πολύ κουραστικό να το δεις, μια και γνωρίζεις ήδη το θέμα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,

Ζωή.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Ερωτήματα ] Πρόβλημα με ένα query. asterix Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 27-03-14 07:09
Πρόβλημα με combo box access 2007 ΑΛΕΞΙΑ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 29-12-13 18:56
Βελτιστοποίηση Query σε Access 2007 Dafnh0106 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 07-03-13 09:43
How to append a table daily without multiple values. Zoe Forte Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 12-05-12 09:45
Προβλημα με crosstab query dionisis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 18-03-11 08:11


Η ώρα είναι 16:50.