ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Ερωτήματα ] Σύνολα και Υποσύνολα σε φόρμες

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-03-12, 19:39
Όνομα: ΑΝΤΩΝΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 330
Exclamation Σύνολα και Υποσύνολα σε φόρμες

Καλησπέρα στους φίλους του ms-office.gr !!!

Ένα πρόβλημα μια απορία όποιος μπορεί να με βοηθήσει για να καταλάβω τι πρέπει να κάνω.

Έχω ανεβάσει μια βάση με 3 πινάκες που πέρανε σε ερωτήματα.

Το ζητούμενο είναι πως έχω καταφέρει να δείχνει το σύνολο κάθε παραγγελίας στην φόρμα "παραγγελίες" όμως θέλοντας να δώσω τα σύνολα τον παραγγελιών από κάθε παραγγελία στην forma "ΠΕΛΑΤΟΛΟΓΙΟ" δεν το κατάφερα!!!

Το παράδειγμα μου είναι στην φόρμα "ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΟ".

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb paradigma.mdb (480,0 KB, 42 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tasos : 14-03-12 στις 23:39. Αιτία: Μετατροπή κεφαλαίων σε πεζά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-03-12, 20:24
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Δεν γράφουμε με κεφαλαία !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-03-12, 21:08
Όνομα: Στέλιος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 08-07-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Φιλε Αντώνη Καλησπέρα.

Κατ αρχην (αν και δεν ειναι δικη μου δουλεια, υπαρχουν συντονιστες για να στο πουν) νομίζω πως οταν μιλαμε σε ενα forum δεν χρησιμοποιουμε καφαλαία γράμματα, αλλά πεζά, εκτός και αν θέλουμε να τονισουμε κάτι. Προς θεου δεν θέλω να σου κανω παρατηρηση, συγνωμη αν ετσι φαινεται, αλλα ειναι μεσα στους "κανονες συνομιλίας σε ένα forum".

Στο θέμα μας....

Βασικά νομίζω οτι υπάρχει ενα θέμα με την "σχεδίαση" της ΒΔ. Πουθενα ΔΕΝ χρησιμοποιείς κλειδιά, με αποτελεσμα οι σχεσεις μεταξυ των πινάκων να είναι αόριστες.

Η δική μου προσεγγιση λοιπόν ειναι οτι χρειάζεσαι :

1. Τον Πίνακα Πελάτες (με το id_pelati ως κλειδί του Πίνακα) και οτι αλλα στοιχεία χρειάζεσαι για τους πελάτες (πχ Ονοματεπώνυμο)
2. Τον Πίνακα Παραγγελίες (Με το id_paraggelias ως κλειδι του πίνακα) και οτι αλλα στοιχεία χρειάζεσαι για καθε παραγγελία, (π.χ. προιον, η τιμη, η ημερομηνια κλπ)
3. Τον Πίνακα Πελατες_Παραγγελιες, με 2 πεδία (id_pelati , id_paraggelias) οπου καθε γραμμη θα αντιστοιχει σε μια παραγγελία ενος πελάτη.

Μην ξεχασεις να ενεργοποιησεις την ακεραιοτητα αναφορων. Σε γλυτωνει από λάθη καταχώρησης.

Στην συνεχεια θα πρεπει να δημιουργησεις Ερωτηματα "συγκεντρωτικων στοιχειων" και τα αποτελεσματα τους, να τα εμφανισεις στις φορμες σου.

Αυτη ομως ειναι η δική μου προσέγγιση, και ΙΣΩΣ για να το υλοποιησεις με τον τρόπο ΣΟΥ να εχεις κάποιο λόγο.

Για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε, σε αυτο που εχεις ηδη φτιάξει (ειτε εγω, ειτε καποιο αλλο μελος του φορουμ) θα πρεπει ν ακαταλαβουμε τι ακριβως ζητας.

Τι εννοεις λέγοντας "ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΑ ΣΥΝΟΛΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΩΝ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ" ;;;

Ελπίζω να βοήθησα. Θα τα πούμε !!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-03-12, 22:36
Όνομα: ΑΝΤΩΝΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 330
Προεπιλογή

οκ Στέλιο εχω καταλάβει !!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Εκθέσεις ] ΣΥΝΟΛΑ xristos Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 11 12-03-16 15:17
[ Ερωτήματα ] Σύνολα asterix Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 30-09-14 16:54
[ Φόρμες ] Αναζήτηση σε φόρμες που επιστρέφει φόρμες theo93 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 17 12-08-14 09:54
[Συναρτήσεις] TOP 5 Σύνολα με τα ID τους.. Eleniath Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 21-03-13 21:03
[ Εκθέσεις ] Σύνολα στο υποσέλιδο xristos Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 8 20-09-11 17:40


Η ώρα είναι 13:02.