ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Δεν εμφανίζει τις σχέσεις...

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-09-11, 23:37
Όνομα: Άκης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 14-04-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 11
Unhappy Δεν εμφανίζει τις σχέσεις...

Καλησπέρα σε όλο το team και καλό χειμώνα πλέον. Ελπίζω να περάσατε ένα καλό και ξέγνοιαστο καλοκαίρι . Ακόμη μία φορά θέλω τα φώτα σας πριν ξεκινήσω τα υπογλώσσια. Έχω μία βάση από το 1998 φτιαγμένη σε office 97. Πέρασαν τα χρόνια, αναβάθμιση στην αναβάθμιση φτάσαμε σε έκδοση 2010 και από απλή βάση πελατολογίου κοντέυει να γίνει πρόγραμμα εμπορικής διαχείρησεις. Μόνο αποθήκη και τιμολόγια δεν έβαλα. Ακομα. Έχω την βάση διαιρεμένη σε δύο κομμάτια. Το κομμάτι με τους πίνακες είναι 37 MB και το Front End 6 MB. Σήμερα λοιπόν μπήκα στην βάση να προσθέσω κάποιες λειτουργίες, πήγα στις σχέσης της βάσης και ενώ μου έχει όλους τους πίνακες δεν μου εμφανίζει τις σχέσεις. Η βάση δουλεύει κανονικά αλλά σχέσεις δεν δείχνει. Να αρχίσω να ανησυχώ ή είναι κάποια ιδιοτροπία που διορθώνεται. Επίσης να αναφέρω κάτι άσχετο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πόσο άσχετο μπορεί να είναι. Τρέχοντας ένα ερώτημα ενημέρωσης, σε κάποια πεδία στην φόρμα στην συγκεκριμένη εγγραφή, τα δεδομένα τα μετατρέπει σε Κινέζικα. Και όταν λέω Κινέζικα το εννοώ, κανονική γραμματοσειρά δηλ. Ο κωδικός παραγγελίας και κωδικός πελάτη παίρνουν οκταψήφιους κωδικούς, άσχετους, και όταν πας να σβήσεις την εγγραφή σου πετάει ένα ωραίο μήνυμα "Το κλειδί αναζήτησης δεν βρέθηκε σε καμία εγγραφή". Πάει κάπου το μυαλό σας; Ελπίζω όχι σε Database corruption γιατί δεν θα το αντέξω. Είμαι νέος ακόμα για τέτοια . Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν έγινα κουραστικός. Μεγάλο κείμενο για ερώτηση.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-09-11, 09:36
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Καλημέρα

Μάλλον κακά μαντάτα περιγράφεις!
Φτιάξε ένα ερώτημα απο δυο πίνακες για τους οποίους ξέρεις οτι υπάρχει σχέση μεταξύ τους και δες αν αναγνωρίζεται ή όχι η σχέση κατά την εμφάνιση του ερωτήματος.
Αν δεν αναγνωρίζεται, στρέψε την προσοχή σου στο προηγούμενο Backup.

Κάπως έτσι θα αντιμετώπιζα την κατάσταση...

Με εκτίμηση

Νίκος Δ.


ΥΣτερολόγιο: Όταν σε μια εφαρμογή κάνουμε αναβάθμιση σε νεώτερη έκδοση ή σημαντικές και εκτεταμένες παρεμβάσεις, πάντα στον VBE κάνουμε Debug καθώς επίσης 'Συμπύκνωση-επιδιόρθωση βάσης δεδομένων'. Οι δυο πράξεις που περιγράφω δεν είναι απλά κανόνες, αλλά Νόμοι!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-09-11, 14:48
Όνομα: Άκης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 14-04-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Καλημέρα Νίκο.
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, πίστεψέ με έχω πάθει μεγάλη λαχτάρα με την κατάσταση.
Έκανα το ερώτημα όπως μου είπες και μου βγάζει κανονικά την σχέση, στο ερώτημα. Στο παράθυρο των σχέσεων όμως τίποτα. Πιστεύω ότι κάπου εμπλέκεται και αυτό με τα Κινέζικα και τους περίεργους κωδικός που παίρνει ο κωδικός πελάτη και παραγγελίας, αλλά δεν ξέρω γιατί μπερδεύεται έτσι η βάση. Μήπως πάει κάπου το μυαλό σου γιατί γίνεται αυτό ή γνωρίζεις κάποιο τρόπο για να την επαναφέρω; Επίσης θέλω να κάνω καινούριες σχέσεις μεταξύ παλαιών και καινούριων πινάκων. Αν το κάνω μήπως της δώσω την χαριστική βολή και αποδημήσει εις τόπον χλοερών η βάση;

Τώρα σε σχέση με υστερόγραφό σου, δεν έχω κάνει ποτέ debug στον VBE, συμπύκνωση - επιδιόρθωση έκανα κατά καιρούς σε άσχετες στιγμές από τις αναβαθμίσεις. Την έκανα την στραβή;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-09-11, 15:27
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.250
Προεπιλογή

Καλησπέρα Άκη!

Δοκίμασε να εισάγεις ΟΛΑ τα σοιχεία (πίνακες & τις σχέσεις τους, ερωτήματα, λειτουργικές μονάδες, μακροεντολές κτλ,) και από τις δύο βάσεις (FronEnd - BackEnd) σε νέες, κενές βάσεις.

Σε κάθε βάση, διόρθωσε τυχόν αναφορές τύπου "MISSING" από το μενού (Tools >References) στον VBE. Κάνε κλικ στην επιλογή "Debug > Compile ..".

Κατόπιν κάνε συμπύκνωση και επιδιόρθωση των βάσεων.

Η νέα βάση παρασκηνίου πρέπει να έχει την ίδια διαδρομή που είχε η παλιά (μετονόμασε προσωρινά την παλιά βάση παρασκηνίου για να δοκιμάσεις την καινούργια).
Πες μας τι έγινε.

Καλή συνέχεια!

Φιλικά

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-09-11, 19:37
Όνομα: Άκης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 14-04-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Τάσο καλησπέρα. Έκανα αυτό που μου είπες και ενώ η εισαγωγή των πινάκων έγινε κανονικά, μόλις πήγα να εισάγω τα αντικείμενα από το Front End κομμάτι μου έβγαλε το μήνυμα "Ο μηχανισμός βάσεων δεδομένων της access δεν εντόπισε το 'MSysDb'. Βεβαιωθείτε ότι το αντικείμενο υπάρχη και ότι το έχετε προσδιορίσει σωστά. Εάν το 'MSysDb' δεν είναι τοπικό αντικείμενο, ελέξτε την σύνδεσήσας ή επικοινωνίστε με τον διαχειριστή". Επίσης το ίδιο μήνυμα μου βγάζει πλέον και όταν πάω να τρέξω το Front End κομμάτι της βάσης. . Βοηθήστε αδέρφιααααα....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-09-11, 20:55
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.250
Προεπιλογή

Άκη, αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις ακόμα είναι να δημιουργήσεις τον πίνακα MSysDb,
να του περάσεις ένα πεδίο (πχ: ID) και να του προσθέσεις μια εγγραφή.Αν με την επόμενη επανεκκίνηση δεν διορθωθεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις κατά την εισαγωγή αντικειμένων στη νέα βάση, μπορείς να συμπιέσεις σε μορφή zip και να επισυνάψεις την Backend (ας μην έχει δεδομένα) και την Frontend για να μπορέσουμε να δούμε περισσότερα.Γνωστοποίησε μας επίσης τη διαδρομή της Backend.

Περιμένουμε νέα σου.

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-09-11, 22:16
Όνομα: Άκης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 14-04-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Τάσο, τον έκανα τον πίνακα αλλά δεν είχα αποτέλεσμα. Βρήκα μια παλιότερη έκδοση FrontEnd που μπορώ να την ανοίξω. Θα τις ζιπάρω και τις δύο μαζί με την BackEnd και αφού βγάλω τα κλειδώματα θα την ανεβάσω.
Σε ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-09-11, 18:11
Όνομα: Άκης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 14-04-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους. Με συγχωρήτε που καθυστέρησα να απαντήσω αλλά είχα πολύ τρέξιμο τον τελευταίο μήνα και έμεινα πίσω. Τάσο τα προβλήμα της βάσης σε ένα μεγάλο ποσοστό τα έλυσα, χάριν της βοήθειά σας βέβαια. Ένωσα ξανά την βάση μου, έκανα επιδιόρθωση, debug την VBS, κατάφερα μετά να σβήσω τις περίεργες εγγραφές με τα Κινέζικα και δεν μου ξαναέβγαλε το μύνημα με τον πίνακα MSysDb. Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, τις ακολούθησα κατά γράμμα όπως κατάλαβες και σώθηκα. Θα κάνω κάποιες τροποποιήσεις στην βάση και θα στην ανεβάσω να την δεις και να μου πεις την γνώμη σου. Και πάλι σ' ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Ερωτήματα ] Ερώτημα με κριτήριο που εμφανίζει συγκεκριμένα πεδία andreasp Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 23-04-15 15:05
[ Πίνακες ] Σχέσεις σε πίνακες xristos0718 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 22-10-14 21:15
[ Πίνακες ] Σχέσεις CR88 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 12 11-05-14 11:58
[VBA] ListBox δεν εμφανίζει όλες της στήλες anestaki Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 14-04-13 11:12
[Excel07] Δεν εμφανίζει στη μετάφραση στοιχεία vasi Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 25-09-12 20:57


Η ώρα είναι 07:31.