ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Ερωτήματα ] Α/Α σε όνομα

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-06-11, 19:41
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Red face Α/Α σε όνομα

Παιδιά γειά σας. Προ ημερών ένας φίλος από το forum μου είχε δώσει την συνάρτηση (Daily_Auto_Number: DCount("[Αναγνωριστικό]";"[Πίνακας Δ_Π_Μ]";"[Αναγνωριστικό]<" & [Αναγνωριστικό] & " AND CLng([Ημ_Καταχώρησης])=" & CLng([Ημ_Καταχώρησης]))+1) για Α/Α σε ημερομηνία.
Εγώ προσπάθησα να το αλλάξω και αντί για ημερομηνία να δουλέψει σε όνομα...... δηλ. άλλαξα το (Ημ_Καταχώρησης σε Εισαγγελία) αλλά ¨τζίφος¨ που λένε στο χωριό μου. Τι πρέπει να αλλάξω ώστε να δουλέψει σε όνομα;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-06-11, 19:57
Όνομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Γιαννιτσά
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Καλησπέρα Χρήστο
Δοκίμασε να μην χρησιμοποιείς κενά στα πεδία σου.
Πιθανώς αυτό φταίει. Ειδάλως ανέβασε παράδειγμα να το δούμε
Άπειρες φορές μέλη του Forum έγραψαν για την ονοματολογία (οχι Ελληνικούς χαρακτήρες και κενά).
Παρ' 'ολα πολλοί από εμάς συνεχίζουν το βιολί τους.
Πρέπει να το προσέξουμε. Και να λειτουργεί τώρα μπορεί να βγάλει προβλήματα στην διάρκεια όταν προσπαθήσουμε να κάνουμε κάποιες αλλαγές και βελτιώσεις
__________________
Φιλικά Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-06-11, 20:34
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλε Δημήτρη σε ευχαριστώ για την απάντησή σου αλλά όπως θα είδες και στο παράδειγμα τις συνάρτησης δεν έχω κενά. Άλλαξα το (Ημ_Καταχώρησης σε Εισαγγελία) που δεν έχει κενά. Όσο για τα Ελληνικά έχεις δίκαιο, αλλά το ξεχνάω. Περιμένω νέα σας. Σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-06-11, 21:20
Όνομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Γιαννιτσά
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Χρήστο η συνάρτηση φαίνεται σωστή.
Αν δεν ανεβάσεις το ερώτημα δεν μπορούμε να βοηθήσουμε
Όταν λες όνομα τι εννοείς. Προσπαθείς να πάρεις Α/Α σε string.....?
__________________
Φιλικά Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-06-11, 22:43
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Red face

Λοιπόν παιδιά. Σας ανεβάζω την access. Στο ερώτημα έχω βάλει την συνάρτηση και θέλω στην έκθεση όταν βάζω ημερομηνία (24-10-2010) και όνομα Εισαγγελίας (Λαμία ή Καλαμάτα ή Τρίπολη) στον Α/Α να βγαίνει αν έχω ένα όνομα το (1), δύο ονόματα το (2) κ.ο.κ, φυσικά σε σχέση με την Εισαγγελία. Παράδειγμα όταν ζητάω στην ημερομηνία (24-10-2010) την εισαγγελία Λαμίας και έχει (2) ονόματα να έχει Α/Α 1......., 2...... όταν στην ίδια ημερομηνία ζητάω Εισαγγελία Καλαμάτας και έχει (1) όνομα να έχει Α/Α 1. Πιστεύω να έγινα κατανοητός. Σας ευχαριστώ για το χάσιμο χρόνο σας, αλλά να ξέρεται ότι βοηθάτε πάρα πολύ.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb Δελτίο Ποινικού Μητρώου.foroum1.mdb (408,0 KB, 27 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-06-11, 23:45
Όνομα: ΤΖΙΜΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Χρήστο θα κάνεις τα εξής:
Στο πλαίσιο κειμένου Α_Α , στην καρτέλα δεδομένα και στο πεδίο προέλευση στοιχείου ελέγχου θα βάλεις
=1 και στο πεδίο τρέχον άθροισμα θα επιλέξεις "για την ομάδα"
Φιλικά Τζίμης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-06-11, 15:50
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παιδιά γειά σας. Τζίμη μπορείς να μου το κάνεις πιο απλό αυτό που λες;;; Στο ερώτημα θα πάω και στις ιδιότητες;;;; γιατί ψάχνω και δεν μπορώ να το βρω. Σε ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-06-11, 15:55
Όνομα: ΤΖΙΜΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Χρήστο θα πας στην έκθεση σε προβολή σχεδίασης και στη συνέχεια θα κάνεις αυτό που σου είπα πιο πριν
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-06-11, 17:31
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Unhappy

Παιδιά γειά σας και πάλι και σε σένα Τζίμη ένα μεγάλο ευχαριστώ . Ναι είναι αυτό που ήθελα απλά στο 1ο μήνυμά σου διάβαζα αντί καρτέλα δεδομένα, καρτέλα συμβάν και γι' αυτό δεν το καταλάβαινα.
Λοιπόν έχω και ένα άλλο ερώτημα. Στην έκθεση στο κάτω δεξί μέρος έχω γράψει (Υποβάλλονται στον κ. Εισαγγελέα.......... δελτία ποινικού μητρώου). Λοιπόν στις τελείες θα ήθελα να βγαίνει ο αριθμός και λεκτικά του Α/Α. ΔΗΛΑΔΗ : Τρία (3)......., Δύο (2)...... κλπ
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb Δελτίο Ποινικού Μητρώου.foroum1.mdb (512,0 KB, 11 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-06-11, 19:46
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα στην παρέα

Χρήστο, δες τη ΒΔ που επισυνάπτω.
1) Πρόσθεσα ένα πίνακα που αποθηκεύει αριθμούς αριθμητικώς και ολογράφως.
2) Επίσης πρόσθεσα στην έκθεση ένα πλαίσιο κειμένου που αναζητά στον πίνακα την κατάλληλη τιμή και ακολούθως την εμφανίζει.
Δε θέλω να φανώ δυσάρεστος αλλά βλέποντας τις ΒΔ που ανεβάζεις, έχω την εντύπωση ότι ασχολείσαι με λεπτομέρειες, ενώ δεν έχεις λύσει το θέμα του σωστού σχεδιασμού τους.

Φιλικά/Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb Δελτίο Ποινικού Μητρώου.foroum2.mdb (340,0 KB, 42 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Excel07] Όνομα Υπολογιστή κατά την αποθήκευση mdragon Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 20-11-15 08:27
Ένωση επιθέτου με το μικρό όνομα pdhmos Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 06-07-11 21:02
[ Φόρμες ] Νέο όνομα ίδιο επώνυμο & ID alatis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 04-11-10 23:55
[ Ερωτήματα ] αντιστοιχία τηλέφωνο με όνομα lammis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 28-09-10 10:02
[ Ερωτήματα ] Ερώτημα μέτρησης ανά όνομα ημέρας enikolo Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 21 19-05-10 18:58


Η ώρα είναι 11:54.