Forum

Forum (https://www.ms-office.gr/forum/)
-   Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις (https://www.ms-office.gr/forum/access-erotiseis-apantiseis/)
-   -   [ Ερωτήματα ] Α/Α σε όνομα (https://www.ms-office.gr/forum/access-erotiseis-apantiseis/1209-se-onoma.html)

Xristos 15-06-11 19:41

Α/Α σε όνομα
 
Παιδιά γειά σας. Προ ημερών ένας φίλος από το forum μου είχε δώσει την συνάρτηση (Daily_Auto_Number: DCount("[Αναγνωριστικό]";"[Πίνακας Δ_Π_Μ]";"[Αναγνωριστικό]<" & [Αναγνωριστικό] & " AND CLng([Ημ_Καταχώρησης])=" & CLng([Ημ_Καταχώρησης]))+1) για Α/Α σε ημερομηνία.
Εγώ προσπάθησα να το αλλάξω και αντί για ημερομηνία να δουλέψει σε όνομα...... δηλ. άλλαξα το (Ημ_Καταχώρησης σε Εισαγγελία) αλλά ¨τζίφος¨ :013: που λένε στο χωριό μου. Τι πρέπει να αλλάξω ώστε να δουλέψει σε όνομα;;;;;

Dimitris Ch 15-06-11 19:57

Καλησπέρα Χρήστο
Δοκίμασε να μην χρησιμοποιείς κενά στα πεδία σου.
Πιθανώς αυτό φταίει. Ειδάλως ανέβασε παράδειγμα να το δούμε
Άπειρες φορές μέλη του Forum έγραψαν για την ονοματολογία (οχι Ελληνικούς χαρακτήρες και κενά).
Παρ' 'ολα πολλοί από εμάς συνεχίζουν το βιολί τους.
Πρέπει να το προσέξουμε. Και να λειτουργεί τώρα μπορεί να βγάλει προβλήματα στην διάρκεια όταν προσπαθήσουμε να κάνουμε κάποιες αλλαγές και βελτιώσεις

Xristos 15-06-11 20:34

Φίλε Δημήτρη σε ευχαριστώ για την απάντησή σου αλλά όπως θα είδες και στο παράδειγμα τις συνάρτησης δεν έχω κενά. Άλλαξα το (Ημ_Καταχώρησης σε Εισαγγελία) που δεν έχει κενά. Όσο για τα Ελληνικά έχεις δίκαιο, αλλά το ξεχνάω. Περιμένω νέα σας. Σας ευχαριστώ

Dimitris Ch 15-06-11 21:20

Χρήστο η συνάρτηση φαίνεται σωστή.
Αν δεν ανεβάσεις το ερώτημα δεν μπορούμε να βοηθήσουμε
Όταν λες όνομα τι εννοείς. Προσπαθείς να πάρεις Α/Α σε string.....?

Xristos 15-06-11 22:43

1 Συνημμένο(α)
Λοιπόν παιδιά. Σας ανεβάζω την access. Στο ερώτημα έχω βάλει την συνάρτηση και θέλω στην έκθεση όταν βάζω ημερομηνία (24-10-2010) και όνομα Εισαγγελίας (Λαμία ή Καλαμάτα ή Τρίπολη) στον Α/Α να βγαίνει αν έχω ένα όνομα το (1), δύο ονόματα το (2) κ.ο.κ, φυσικά σε σχέση με την Εισαγγελία. Παράδειγμα όταν ζητάω στην ημερομηνία (24-10-2010) την εισαγγελία Λαμίας και έχει (2) ονόματα να έχει Α/Α 1......., 2...... όταν στην ίδια ημερομηνία ζητάω Εισαγγελία Καλαμάτας και έχει (1) όνομα να έχει Α/Α 1. Πιστεύω να έγινα κατανοητός. Σας ευχαριστώ για το χάσιμο χρόνο σας, αλλά να ξέρεται ότι βοηθάτε πάρα πολύ.

ΤΖΙΜΗΣ 15-06-11 23:45

Χρήστο θα κάνεις τα εξής:
Στο πλαίσιο κειμένου Α_Α , στην καρτέλα δεδομένα και στο πεδίο προέλευση στοιχείου ελέγχου θα βάλεις
=1 και στο πεδίο τρέχον άθροισμα θα επιλέξεις "για την ομάδα"
Φιλικά Τζίμης

Xristos 16-06-11 15:50

Παιδιά γειά σας. Τζίμη μπορείς να μου το κάνεις πιο απλό αυτό που λες;;; Στο ερώτημα θα πάω και στις ιδιότητες;;;; γιατί ψάχνω και δεν μπορώ να το βρω. Σε ευχαριστώ

ΤΖΙΜΗΣ 16-06-11 15:55

Χρήστο θα πας στην έκθεση σε προβολή σχεδίασης και στη συνέχεια θα κάνεις αυτό που σου είπα πιο πριν

Xristos 16-06-11 17:31

1 Συνημμένο(α)
Παιδιά γειά σας και πάλι και σε σένα Τζίμη ένα μεγάλο ευχαριστώ :victory:. Ναι είναι αυτό που ήθελα απλά στο 1ο μήνυμά σου διάβαζα αντί καρτέλα δεδομένα, καρτέλα συμβάν και γι' αυτό δεν το καταλάβαινα.
Λοιπόν έχω και ένα άλλο ερώτημα. Στην έκθεση στο κάτω δεξί μέρος έχω γράψει (Υποβάλλονται στον κ. Εισαγγελέα.......... δελτία ποινικού μητρώου). Λοιπόν στις τελείες θα ήθελα να βγαίνει ο αριθμός και λεκτικά του Α/Α. ΔΗΛΑΔΗ : Τρία (3)......., Δύο (2)...... κλπ

kapetang 16-06-11 19:46

1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα στην παρέα

Χρήστο, δες τη ΒΔ που επισυνάπτω.
1) Πρόσθεσα ένα πίνακα που αποθηκεύει αριθμούς αριθμητικώς και ολογράφως.
2) Επίσης πρόσθεσα στην έκθεση ένα πλαίσιο κειμένου που αναζητά στον πίνακα την κατάλληλη τιμή και ακολούθως την εμφανίζει.
Δε θέλω να φανώ δυσάρεστος αλλά βλέποντας τις ΒΔ που ανεβάζεις, έχω την εντύπωση ότι ασχολείσαι με λεπτομέρειες, ενώ δεν έχεις λύσει το θέμα του σωστού σχεδιασμού τους.

Φιλικά/Γιώργος


Η ώρα είναι 16:48.

Ms-Office.gr - ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.


Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2