ms-office.gr > Forum > Microsoft Word > Word - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Μεταφορά στοιχείων από excel σε word

Word - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Γενικά θέματα γύρω από το ισχυρότατο Microsoft Word.

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-10-10, 15:35
Όνομα: Ελένη
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Μεταφορά στοιχείων από excel σε word

Καταρχήν ευχαριστώ που απάντησες!

Κάνω επικόλληση στο word και μου βγαίνει όπως σε αυτό που επισηνάπτω. Πως θα το περιστρέψω για να φαίνεται ολόκληρο;
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΕ word.doc (141,0 KB, 52 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-10, 15:46
Όνομα: Ελένη
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Μου φαίνεται ότι το βρήκα! Αν κάνω επικόλληση ως εικόνα εμφανίζεται το εικονίδιο για περιστροφή και έτσι το περιστρέφω και διαλέγω μετά σαν επιλογή το landscape. Σωστά;
Υπάρχει κανένας άλλος τρόπος; Αυτο το δοκίμασα στο 2007.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-10, 15:50
Όνομα: Ελένη
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Πως να το κάνω όμως στο 2003; Γιατί αν κάνω επικόλληση από το 2007 στο 2003 βγαίνει χάλια η εικόνα.

Άκυρο δεν γίνεται έτσι τελικά γιατί αν κάνω το landscape θα γίνουν και επόμενες σελίδες landscape και εγώ θέλω τη συγκεκριμένη σελίδα να είναι έτσι και όχι όλες. καμία ιδέα;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-10, 16:13
Όνομα: Ελένη
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Λοιπόν κατέληξα στο εξής. Πάω edit, past special και picture windows (metafille). Και μου εμφανίζεται αυτό που επισηνάπτω. Όμως είναι αρκετό; Δεν είναι πολύ μικρό;
Αν έχει κανείς καμία καλύτερη ιδέα θα τον ευγνωμονούσα γιατί έτσι το σίγουρο είναι ότι θα μου βγουν τα μάτια..
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc Doc1.doc (64,5 KB, 18 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-10-10, 17:34
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Ελένη δεν θυμάμαι τις λεπτομέρειες του Word αλλά ένα έγγραφο μπορείς να το χωρίσεις σε ενότητες και σε κάθε ενότητα να εφαρμόσεις διαφορετική διάταξη σελίδας.
Η διαίρεση γίνεται στο σημείο που βρίσκεται ο κέρσορας από το μενού Εισαγωγή > Αλλαγή > Στην επόμενη σελίδα.
Μετά πρέπει να ανοίξεις την διαμόρφωση σελίδας > οριζόντιος προσανατολισμός > εφαρμογή σ’ αυτήν την ενότητα.
Μπορείς να πειραματιστείς μέχρι να σου προτείνουν κάτι καλύτερο

Φιλικά/Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-10, 18:35
Όνομα: Ελένη
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ Γιώργο!

Ξόδεψα όλη την ημέρα σήμερα γι' αυτό και τίποτα. Ξέρω πλέον να το βάλω σε ένα φύλλο word αλλά δεν φαινονται καθαρά τα γράμματα. Τα περιθώρια της σελίδας πρέπει να είναι 2.50 πάνω, κάτω, δεξιά και 3,00 αριστερά. Άρα δεν βγαίνει. Στο πρώτο παράδειγμα που επισύναψα οι ΤΙΤΛΟΙ δεν φαίνονται τους μίκρυνα, όμως πρέπει να φαίνονται κανονικά ασχέτως αν εγώ το επισύναψα έτσι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-10-10, 19:00
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Ελένη στο έγγραφο που επισυνάπτω θα δεις τη λύση που σου πρότεινα. Ελπίζω να βελτιώνει την κατάσταση.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc Eleni.doc (67,0 KB, 60 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-10-10, 20:22
Όνομα: Ελένη
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ θα με βοηθήσει πολύ! Να σαι καλά!
Το έκανα και είναι σωστό! Η αρίθμηση όμως της σελίδας δεν αλλάζει; Αν θέλω η αρίθμηση να είναι κάτω αριστερά στο φύλλο που είναι landscape πως θα είναι η αρίθμηση, έτσι ώστε όταν εκτυπωθεί να είναι στο ίδιο σημείο η αρίθμηση με όλες τις σελίδες;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skantzo : 04-10-10 στις 20:37.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-10-10, 21:55
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Ελένη έβαλα στην οριζόντια σελίδα την αρίθμηση κάτω αριστερά, αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό που θέλεις.
Καλό βράδυ
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc Eleni.doc (68,0 KB, 21 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-10-10, 23:32
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.249
Προεπιλογή

Αγαπητή Ελένη,
Θέλεις να χωρέσει η περιοχή A1:AC23 του παραδείγματος σου σε σελίδα του Word που τα περιθώρια της πρέπει να είναι 2.50 πάνω, κάτω, δεξιά και 3,00 αριστερά.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ελλατώσεις το μέγεθος της περιοχής αυτής όσο γίνεται, να την αντιγράψεις στο Word και στη συνέχεια να την επαναφέρεις (από το κουμπί "Αναίρεση") στο αρχικό της μέγεθος.

Η λύση που σου προτείνω είναι:
  • Να αλλάξεις τη γραμματοσειρά σε Arial Narrow και να ελλατώσεις το μέγεθος της στο 6 (ή μέγεθος 7 - χρειάζεται πειραματισμός).
  • Αφού επιλέξεις τις στήλες A:AC (από τις κεφαλίδες των στηλών) και κάνε διπλό κλικ σε οποιαδήποτε από αυτές πάνω διαχωριστική γραμμη της.
    Έτσι θα ελλατωθεί κατά πολύ το πλάτος της περιοχής που θα αντιγραφεί στο Word.
  • Αντίγραψε την περιοχή A1:AC23 και άνοιξε το έγγραφο Word όπου θέλεις να επικολληθεί ως πίνακας.
  • Κάνε κλικ στη σελίδα που θέλεις να περάσεις τον πίνακα (περιοχή A1:AC23) και
    κάνε κλικ στην καρτέλα "Διάταξη σελίδας" στην επιλογή "Αλλαγές > Αλλαγές ενοτήτων > Επόμενη σελίδα".
    Κατόπιν στην ίδια καρτέλα επίλεξε "Προσανατολισμός> Οριζόντιος".

  • Επικόλλησε τον πίνακα (περιοχή A1:AC23) πατώντας CTRL + V.
  • Στις ιδιότητες του πίνακα (δεξί κλικ στον πίνακα > Ιδιότητες πίνακα), στην καρτέλα "Κελί" πάτησε το κουμπί "Επιλογές" και κάνε τις ρυθμίσεις όπως δείχνει η εικόνα:

    Μεταφορά στοιχείων από excel σε word-tblprop.png
  • Μπορείς τώρα να προσαρμόσεις το μέγεθος του πίνακα σου (με το ποντίκι πατημένο
    πάνω στο "τετραγωνάκι" στην κάτω δεξιά γωνία του πίνακα).
Καλή συνέχεια!

Φιλικά

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tasos : 04-10-10 στις 23:43.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Γενικά] Εισαγωγή στοιχείων στο word από λίστα του excel rania1984 Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 14 06-03-24 19:25
Εισαγωγή στοιχείων στο word από λίστα του excel rania1984 Word - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 19-07-14 21:10
[VBA] Μεταφορά κειμένου από word σε excel με vba dim.konst Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 02-09-13 18:18
[Excel07] Αυτόματη μεταφορά στοιχείων από διαφορετικά φύλλα Excel ggatzos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 28-06-13 21:07
[Μορφοποίηση] Μεταφορά στοιχείων από excel σε word skantzo Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 15-10-10 00:36


Η ώρα είναι 02:34.