Forum

Forum (https://www.ms-office.gr/forum/)
-   Word - Ερωτήσεις / Απαντήσεις (https://www.ms-office.gr/forum/word-erotiseis-apantiseis/)
-   -   Μεταφορά στοιχείων από excel σε word (https://www.ms-office.gr/forum/word-erotiseis-apantiseis/782-metafora-stoixeion-apo-excel-se-word.html)

skantzo 04-10-10 15:35

Μεταφορά στοιχείων από excel σε word
 
1 Συνημμένο(α)
Καταρχήν ευχαριστώ που απάντησες!

Κάνω επικόλληση στο word και μου βγαίνει όπως σε αυτό που επισηνάπτω. Πως θα το περιστρέψω για να φαίνεται ολόκληρο;:032:

skantzo 04-10-10 15:46

Μου φαίνεται ότι το βρήκα! Αν κάνω επικόλληση ως εικόνα εμφανίζεται το εικονίδιο για περιστροφή και έτσι το περιστρέφω και διαλέγω μετά σαν επιλογή το landscape. Σωστά;
Υπάρχει κανένας άλλος τρόπος; Αυτο το δοκίμασα στο 2007.

skantzo 04-10-10 15:50

Πως να το κάνω όμως στο 2003; Γιατί αν κάνω επικόλληση από το 2007 στο 2003 βγαίνει χάλια η εικόνα.

Άκυρο δεν γίνεται έτσι τελικά γιατί αν κάνω το landscape θα γίνουν και επόμενες σελίδες landscape και εγώ θέλω τη συγκεκριμένη σελίδα να είναι έτσι και όχι όλες. καμία ιδέα;

skantzo 04-10-10 16:13

1 Συνημμένο(α)
Λοιπόν κατέληξα στο εξής. Πάω edit, past special και picture windows (metafille). Και μου εμφανίζεται αυτό που επισηνάπτω. Όμως είναι αρκετό; Δεν είναι πολύ μικρό;
Αν έχει κανείς καμία καλύτερη ιδέα θα τον ευγνωμονούσα γιατί έτσι το σίγουρο είναι ότι θα μου βγουν τα μάτια..

kapetang 04-10-10 17:34

Καλησπέρα

Ελένη δεν θυμάμαι τις λεπτομέρειες του Word αλλά ένα έγγραφο μπορείς να το χωρίσεις σε ενότητες και σε κάθε ενότητα να εφαρμόσεις διαφορετική διάταξη σελίδας.
Η διαίρεση γίνεται στο σημείο που βρίσκεται ο κέρσορας από το μενού Εισαγωγή > Αλλαγή > Στην επόμενη σελίδα.
Μετά πρέπει να ανοίξεις την διαμόρφωση σελίδας > οριζόντιος προσανατολισμός > εφαρμογή σ’ αυτήν την ενότητα.
Μπορείς να πειραματιστείς μέχρι να σου προτείνουν κάτι καλύτερο

Φιλικά/Γιώργος

skantzo 04-10-10 18:35

Σ' ευχαριστώ Γιώργο!

Ξόδεψα όλη την ημέρα σήμερα γι' αυτό και τίποτα. Ξέρω πλέον να το βάλω σε ένα φύλλο word αλλά δεν φαινονται καθαρά τα γράμματα. Τα περιθώρια της σελίδας πρέπει να είναι 2.50 πάνω, κάτω, δεξιά και 3,00 αριστερά. Άρα δεν βγαίνει. Στο πρώτο παράδειγμα που επισύναψα οι ΤΙΤΛΟΙ δεν φαίνονται τους μίκρυνα, όμως πρέπει να φαίνονται κανονικά ασχέτως αν εγώ το επισύναψα έτσι.

kapetang 04-10-10 19:00

1 Συνημμένο(α)
Ελένη στο έγγραφο που επισυνάπτω θα δεις τη λύση που σου πρότεινα. Ελπίζω να βελτιώνει την κατάσταση.

skantzo 04-10-10 20:22

Σ' ευχαριστώ θα με βοηθήσει πολύ! Να σαι καλά!
Το έκανα και είναι σωστό! Η αρίθμηση όμως της σελίδας δεν αλλάζει; Αν θέλω η αρίθμηση να είναι κάτω αριστερά στο φύλλο που είναι landscape πως θα είναι η αρίθμηση, έτσι ώστε όταν εκτυπωθεί να είναι στο ίδιο σημείο η αρίθμηση με όλες τις σελίδες;

kapetang 04-10-10 21:55

1 Συνημμένο(α)
Ελένη έβαλα στην οριζόντια σελίδα την αρίθμηση κάτω αριστερά, αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό που θέλεις.
Καλό βράδυ

Tasos 04-10-10 23:32

1 Συνημμένο(α)
Αγαπητή Ελένη,
Θέλεις να χωρέσει η περιοχή A1:AC23 του παραδείγματος σου σε σελίδα του Word που τα περιθώρια της πρέπει να είναι 2.50 πάνω, κάτω, δεξιά και 3,00 αριστερά.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ελλατώσεις το μέγεθος της περιοχής αυτής όσο γίνεται, να την αντιγράψεις στο Word και στη συνέχεια να την επαναφέρεις (από το κουμπί "Αναίρεση") στο αρχικό της μέγεθος.

Η λύση που σου προτείνω είναι:
  • Να αλλάξεις τη γραμματοσειρά σε Arial Narrow και να ελλατώσεις το μέγεθος της στο 6 (ή μέγεθος 7 - χρειάζεται πειραματισμός).
  • Αφού επιλέξεις τις στήλες A:AC (από τις κεφαλίδες των στηλών) και κάνε διπλό κλικ σε οποιαδήποτε από αυτές πάνω διαχωριστική γραμμη της.
    Έτσι θα ελλατωθεί κατά πολύ το πλάτος της περιοχής που θα αντιγραφεί στο Word.
  • Αντίγραψε την περιοχή A1:AC23 και άνοιξε το έγγραφο Word όπου θέλεις να επικολληθεί ως πίνακας.
  • Κάνε κλικ στη σελίδα που θέλεις να περάσεις τον πίνακα (περιοχή A1:AC23) και
    κάνε κλικ στην καρτέλα "Διάταξη σελίδας" στην επιλογή "Αλλαγές > Αλλαγές ενοτήτων > Επόμενη σελίδα".
    Κατόπιν στην ίδια καρτέλα επίλεξε "Προσανατολισμός> Οριζόντιος".

  • Επικόλλησε τον πίνακα (περιοχή A1:AC23) πατώντας CTRL + V.
  • Στις ιδιότητες του πίνακα (δεξί κλικ στον πίνακα > Ιδιότητες πίνακα), στην καρτέλα "Κελί" πάτησε το κουμπί "Επιλογές" και κάνε τις ρυθμίσεις όπως δείχνει η εικόνα:

    Συνημμένο Αρχείο 718
  • Μπορείς τώρα να προσαρμόσεις το μέγεθος του πίνακα σου (με το ποντίκι πατημένο
    πάνω στο "τετραγωνάκι" στην κάτω δεξιά γωνία του πίνακα).
Καλή συνέχεια!

Φιλικά

Τάσος


Η ώρα είναι 09:02.

Ms-Office.gr - ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.


Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2