ms-office.gr > Forum > Microsoft Excel > Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [Excel07] Αντιγραφή κελιών στο Excel

Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Ότι έχει σχέση με συναρτήσεις, μορφοποίηση, εκτυπώσεις γραφήματα κτλ.

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-12-18, 11:58
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 25-06-2013
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή Αντιγραφή κελιών στο Excel

Χρόνια πολλά σε όλους

Έχω το παρακάτω περίεργο ζήτημα (το θέτω από περιέργεια πιο πολύ). Έχω κάποια αλφαριθμητικά δεδομένα σε μία στήλη και κάποια αριθμητικά στην διπλανή της. Για παράδειγμα ας πούμε ότι στα κελιά Α1:Α5 έχω κάποια ονόματα και στα Β1:Β5 τις αντίστοιχες ηλικίες.
Θέλω να μεταφέρω αυτά τα δεδομένα με απλό copy (δηλαδή να επιλέγω A1:B5, δεξί κλικ και copy ) σε ένα άλλο βιβλίο εργασίας, πάλι σε 2 γειτονικές στήλες, αλλά αυτή τη φορά η δεύτερη στήλη σε αυτό το βιβλίο να είναι συγχωνευμένη με την διπλανή της. Ας πούμε δηλαδή ότι στο δεύτερο αυτό βιβλίο, η στήλη Β είναι συγχωνευμένη με την C (συγχώνευση και στοίχιση στο κέντρο).
Παρατηρώ ότι γενικά δεν εκτελεί το copy και βγάζει μήνυμα ότι οι περιοχές αντιγραφής και επικόλλησης δεν είναι ίδιες. Μέχρι εδώ εντάξει. Όμως, παρότι έχω αλλάξει αρκετά τις περιοχές, για να είναι ίδιες, το copy δεν γίνεται όπως το θέλω (δηλαδή και οι δύο στήλες και μόνο τιμές).
Γενικώς ρε παιδιά, παρόλες τις προσπάθειες αλλαγής της διαμόρφωσης, υπάρχει θέμα. Δεν μου το κάνει (δουλεύει μόνο η επικόλληση σύνδεσης, που δεν τη θέλω, ή πρέπει να πας στήλη στήλη, ή διάφορες άλλες "σπαστές" ενέργειες).

Ξέρει κανείς τι γίνεται και πως μπορεί να ξεπερεασθεί;

Υ.Γ.

Μπορώ να αλλάξω τις περιοχές των αρχικών δεδομένων, όπως θέλω, όχι όμως, αυτών που θα γίνει αντιγραφή.

Th. παίδες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[VBA] VBA - Αντιγραφή πολλών κελιών σε ένα. spavlos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 11 27-09-17 10:05
[VBA] αυτόματη αντιγραφή περιεχομένου κελιών Payne83 Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 12 26-07-16 14:46
[Γενικά] Αντιγραφή κελιών. steliosgr Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 17-03-16 20:01
[VBA] Αντιγραφή κελιών μεταξύ Αρχείων Zounds Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 17-01-15 17:18
[Συναρτήσεις] Αντιγραφή κελιών alatis Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 22-12-11 10:45


Η ώρα είναι 07:59.