ms-office.gr > Forum > Microsoft Excel > Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Σύνδεση και μεταφορά δεδομένων απο πολλά βιβλία εργασίας σε ένα βιβλίο εργασίας.

Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Ότι έχει σχέση με συναρτήσεις, μορφοποίηση, εκτυπώσεις γραφήματα κτλ.

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-07-13, 14:55
Όνομα: Παναγιώτης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 14-06-2013
Μηνύματα: 17
Cool Σύνδεση και μεταφορά δεδομένων απο πολλά βιβλία εργασίας σε ένα βιβλίο εργασίας.

Αγαπητοί φίλοι γεια σας.Είναι η δεύτερη φορά που ζητώ την βοήθεια σας.
Απο την εργασία μου έχουμε αποστείλει ένα Βιβλίο εργασίας με πολλά φύλλα εργασίας σε διάφορες εταιρείες ,οι οποίες θα πρέπει να μας τα επιστρέψουν συμπληρωμένα .Τα βιβλία αυτά όταν επιστρέφουν και θα παίρνουν ένα όνομα το οποίο θα είναι ένας αριθμός πρωτοκόλλου .Για να μπορούμε όμως να παρακολουθώ όμως τα στοιχεία που μου έχουν στείλει,έχω φτιάξει ένα άλλο αρχείο excell στο οποίο θέλω να παίρνει κάποια δεδομένα μέσα απο τα βιβλία τα οποία μου στέλνουν .Είδη έχω φτίαξει κάτι,αλλά δυστηχώς το θεωρώ λίγο μπακαλίστικο το τρόπο που ανακάλυψα.Θα ήθελα όταν στη μία στήλη γράφω τον αριθμό πρωτοκόλλου που έχω ονομάσει το κάθε βιβλίο ,το όνομα του βιβλίου να μεταφέρεται αυτομάτως αν γίνεται και στις άλλες στήλες στις οποίες έχω ορίσει απο που να γίνεται ή ενημέρωσή τους απο τα κελιά των αντίστοιχων βιβλίων.Σας επισυνάπτω το αρχείο που καταγράφω ,το οποίο το ονομάζω Inventory Cataloge καθώς και 2 βιβλία στα οποία έχω δώσει για όνομα αριθμούς πρωτοκόλλου.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls Φ2-1555.xls (219,5 KB, 93 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: xls Φ2-1587.xls (219,5 KB, 56 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: xlsx INVENTORY CATALOGE.xlsx (14,8 KB, 83 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-07-13, 17:59
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.249
Προεπιλογή

Καλησπέρα.

Παναγιώτη, όταν παίρνεις απάντηση στις ερωτήσεις σου , νομίζω ότι θα πρέπει και εσύ με τη σειρά σου να ανταποκρίνεσαι συμβάλλοντας έτσι στην ομαλή διεξαγωγή αυτού του φόρουμ.

Αναφέρομαι στο προηγούμενο σου θέμα που σου απαντήθηκε.

Ανεξάρτητα με το αν σε βοήθησε η απάντηση που πήρες, ο κόσμος που μας διαβάζει περιμένει να ακούσει τη γνώμη σου και ενδεχομένως την ευχαριστία σου προς το μέλος που προσπαθεί να σε βοηθήσει.

Δεν είσαι σε καμία περίπτωση υποχρεωμένος να κάνεις τα παραπάνω.
Μην απορείς όμως όταν κανένας δεν θα φιλοτιμηθεί να σου απαντήσει.


Με εκτίμηση

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-07-13, 09:42
Όνομα: Παναγιώτης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 14-06-2013
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Καλημέρα,
και καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση και για το σχόλιο σας αν και λίγο αιχμηρό.Με βοηθήσατε σαφώς και στο προηγούμενο θέμα μου,και παράλειψη μου που δεν σχολίασα ή δεν απάντησα,αν και νομίζω σας είχα στείλει προσωπικό μήνυμα με τις ευχαριστίες μου στο χρήστη gr8styl που στην ουσία αυτός με βοήθησε.Όπως και να έχει όμως σας ευχαριστώ και πάλι και ελπίζω να κατανοείτε το φόρτο έργασίας που πολλές φορές μας πιέζει και απο θέμα χρόνου αλλά και με υποχρεώσεις που μπορεί να προκαλέσουν την αμέλεια που μόλις περιγράψατε.Τώρα σε ότι αφορά την βοήθεια ,στο φόρουμ εγγράφηκα γιατί βρήκα πολύτιμες πληροφορίες απο την πλευρά σας. Απο την άλλη αν θέλατε να μου εκφράσετε την πικρία σας θα μπορούσατε να μου στείλετε και ένα προσωπικό μήνυμα χωρίς να εκθέτεται ούτε εμένα ούτε το θέμα.Γιατί αν δε κάνω λάθος,αν δεν υπήρχουν απορίες δε θα υπήρχε και λόγος ύπαρξης του φορουμ,και μιας και το κάνατε με αυτό το τρόπο,θα προσπαθήσω να κατεβάσω το θέμα και να προσπαθήσω να βρώ αλλού βοήθεια.

Και πάλι όμως σας Ευχαριστώ κύριε Τάσο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-07-13, 10:48
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.249
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους!

Φίλε Παναγιώτη δέχομαι την κριτική σου.

Ωστόσο δεν θα απολογηθώ γιατί απλά αυτός είναι ο άχαρος ρόλος μου δηλαδή να προσπαθώ με παρατηρήσεις αν χρειαστεί αλλά και συμβουλές να προστατεύσω τους θεσμούς αυτού του βήματος που χτίσαμε όλοι μας, Μέλη όπως εσύ και συντονιστές.

Μην το παίρνεις προσωπικά. Τα λόγια μου σε καμιά περίπτωση δεν απευθύνονται στο πρόσωπο σου (άλλωστε δεν σε γνωρίζω προσωπικά) αλλά σε ολόκληρη την κοινότητα.

Στο σημείο αυτό αφού νομίζω είπαμε τις απόψεις μας, θα ήθελα να επανέλθω στην ερώτηση σου.

Στα παραδειγματικά αρχεία Φ2-1555.xls και Φ2-1587.xls που ανέβασες θα πρέπει να γίνουν
κάποιες αλλαγές για να χρησιμοποιηθούν ως μέρος του αυτοματισμού που θα καλύπτει το ζητούμενο σου:

Πρώτη αλλαγή:
Κατάργηση των συγχωνευμένων κελιών. Θα χρησιμοποιηθούν συναρτήσεις που δεν "καταλαβαίνουν" τα συγχωνευμένα κελιά.
Για να κεντράρεις ένα κείμενο σε περισσότερα κελιά σε οριζόντια διάταξη δεν χρειάζεται να τα συγχωνεύσεις. Επιλέγεις τα κελιά, κάνεις δεξί κλικ > Μορφοποίηση κελιών και στην καρτέλα "Στοίχιση", στο πεδίο "Οριζόντια" επιλέγεις Κέντρο επιλεγμένης περιοχής.

Δεύτερη αλλαγή:
Τα κρυφά φύλλα "Συγκεντρωτικά στοιχεία " περιέχουν 2 κενά στο τέλος του ονόματος τους.
Αν και δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρό θα σου πρότεινα να τα διορθώσεις.

Οι παραπάνω αλλαγές ισχύουν και για τα μελλοντικά αρχεία που θα δέχεσαι.
Θα πρότεινα αν από πλευράς σου είναι εφικτό να διορθώσεις τα πρότυπα που χρησιμοποιούν οι συναδέλφοι σου ώστε η εφαρμογή (αρχείο INVENTORY CATALOGE.xlsx που θα γίνει *.xlsm ) να μπορεί να εφαρμόσει τις ανάλογες ενέργειες για να αντλήσει τα δεδομένα με αξιοπιστία.

Κάνε τις αλλαγές αυτές, ανέβασε τα αρχεία σε νέο σου μήνυμα για να συνεχίσουμε και ενδεχομένως να σου δώσουμε την κατάλληλη βοήθεια.

Με εκτίμηση

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-07-13, 11:41
Όνομα: Παναγιώτης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 14-06-2013
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Δε το παίρνω προσωπικά και ίσα ίσα απολογούμαι και για το λάθος μου,και αν παρατήρησες επανήλθα και εξέφρασα τις ευχαριστίες μου και στο κύριο που μου είχε απαντήσει.Κανένας δεν είπε πως έχεις άδικο,απλά θεωρώ πως οι παρατηρήσεις ,όπως αυτή που έκανες πιο πάνω θα μπορούσαν να γίνουν και με προσωπικό μήνυμα και χωρίς να στοχοποιείται κανένας ούτε να γίνεται είς βάρος ενός θέματος ,το οποίο μπορεί να φανεί χρήσιμο σήμερα σε μένα και αύριο σε κάποιον άλλο χρήστη που θα προσπαθήσει να κάνει κάτι παρόμοιο.

Σε ευχαριστώ και πάλι και για το σχόλιο σου αλλά και για τις πολύτιμες πληροφορίες που μου έδωσες,
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-07-13, 11:54
Όνομα: Παναγιώτης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 14-06-2013
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Αγαπητέ Τάσο,
Άνοιξα τα αρχεία αλλά δε βρήκα κάποιο κελί συγχωνευμένο που να το έχω ορίσει για να παίρνω στοιχεία.'Οσον αφορά την αλλαγή ονομασίας των φύλλων ,έχεις δίκιο,απλά σε αυτή τη φάση δε γίνεται να επέμβω διότι είδη έχουν αποσταλεί στους χρήστες που θα πρέπει να τα συμπληρώσουν και και δεν είναι εφικτό στο να τα διορθώσω τώρα.Σήμερα έψαξα να βρώ κάτι με την εντολή INDIRECT αλλά δυστυχώς δε μπορεί να λειτουργήσει ,διότι χρειάζεται να είναι και το αρχείο προέλευσης ,αλλά και το αρχείο προορισμού ανοιχτά.Όταν κλείνει το αρχείο προέλευσης χάνονται τα στοιχεία .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-07-13, 16:42
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.249
Προεπιλογή

Καλησπέρα!

Παναγιώτη,
στο αρχείο *.xlsm που επισυνάπτω υπάρχει μια λύση που πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει να συνεχίσεις.

Αρχικά, επειδή χρησιμοποιείται κώδικας VBA θα πρέπει το επίπεδο ασφαλείας μακροεντολών της εφαρμογής να επιτρέπει την εκτέλεση του.

Κάνε τα εξής:

Άνοιξε το αρχείο και πάτησε αρχικά το κουμπίπου βρίσκεται στο κελί F1 για να επιλέξεις το φάκελο όπου βρίσκονται τα αρχεία *.xls προς εισαγωγή.

Στις γραμμές 2 και 3 συμπληρώνεις τα ονόματα των απομακρυσμένων φύλλων και τις διευθύνσεις των κελιών προς εισαγωγή (εξηγείται και στο αρχείο).

Στη γραμμή 4 συμπλήρωσε τις κεφαλίδες του συγκεντρωτικού σου πίνακα

Πάτησε το κουμπί Εισαγωγή ονομάτων βιβλίων εργασίας.
Τα ονόματα των αρχείων του φακέλου που έχεις επιλέξει θα εισαχθούν στη στήλη Β.
Μπορείς να το χρησιμοποιείς κάθε φορά που προστίθενται νέα αρχεία στο φάκελο.
Θα εισαχθούν μόνο αυτά που δεν υπάρχουν στη στήλη Β.

Κατόπιν πάτησε το κουμπί Εισαγωγή δεδομένων.
Θα εισαχθούν δεδομένα από τα βιβλία εκείνα που τα ονόματα τους υπάρχουν στη λίστα (στήλη Β) .
Μετά από επιτυχή εισαγωγή στη στήλη Α περνιέται αυτόματα ένα "τικ" που αποτρέπει τον κώδικα να ανοίξει το ίδιο αρχείο μόνο την δεύτερη φορά.

Ο κώδικας στο συνημμένο παράδειγμα έχει στηθεί με βάση τα παραδειγματικά αρχεία που ανέβασες.

Καλή συνέχεια!

Με εκτίμηση

Τάσος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsm INVENTORY CATALOGE.xlsm (41,2 KB, 209 εμφανίσεις)
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tasos : 12-07-13 στις 09:36.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-07-13, 08:54
Όνομα: Παναγιώτης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 14-06-2013
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Καλημέρα Τάσο
Σε ευχαριστώ πολύ,δεν το έχω κατεβάσει ακόμα,γιατί τώρα το είδα.Το κατεβάζω και τα ξαναλεμε!!!Σε ευχαριστω για το κόπο σου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-07-13, 09:59
Όνομα: Παναγιώτης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 14-06-2013
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Τασο σε ευχαριστώ πολύ,είναι πολύ καλή δουλεία ,μου έχεις λύσει τα χέρια.Σε ευχαριστώ και πάλι.Αν θέλω να προσθέτω επιπλέον στοιχεία μπορώ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-07-13, 10:21
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.249
Προεπιλογή

Καλημέρα Παναγιώτη!

Μπορείς να συμπληρώσεις ονόματα φύλλων και διευθύνσεις μέχρι και τη στήλη X.

Το δε μήκος της στήλης είναι περιορισμένο μέχρι τη γραμμή 1000 (πρακτικά μιλάμε για δεδομένα από 995 βιβλία).

Αν χρειαστείς περισσότερες γραμμές ή στήλες θα πρέπει να τροποποιήσεις τα αντίστοιχα νούμερα που υπάρχουν στον κώδικα.

Μπορείς κάθε φορά που προστίθεται νέο βιβλίο στον φάκελο να προσθέσεις τα δεδομένα του στη συγκεντρωτική λίστα ακολουθώντας τα 2 τελευταία βήματα που περιέγραψα στο προηγούμενο μου μήνυμα.

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Excel07] Αντιγραφη κελιών σε νεο βιβλιο εργασιας sotisanis Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 05-04-15 22:31
[Excel07] Μεταφορά δεδομένων από πολλά βιβλία σε ένα jimrenoir Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 18-01-14 15:47
[Excel07] Μεταφορά δεδομένων από ένα φύλο εργασίας σε άλλο giannopoulos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 14 22-09-13 08:19
[VBA] Μεταφορά δεδομένων από ένα βιβλίο εργασίας σε άλλο βιβλίο εργασίας. anestaki Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 24-10-12 07:24
[Συναρτήσεις] Μεταφορά σε νέο βιβλίο εργασίας pierrita Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 7 20-04-12 22:01


Η ώρα είναι 05:04.