ms-office.gr > Forum > Microsoft Excel > Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > sos-ποιά συνάρτηση χρησιμοποιώ?

Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Ότι έχει σχέση με συναρτήσεις, μορφοποίηση, εκτυπώσεις γραφήματα κτλ.

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-12, 21:17
Όνομα: Σταματία
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-08-2012
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή sos-ποιά συνάρτηση χρησιμοποιώ?

καλησπέρα σε όλους!θα ήθελα να παρακαλέσω όποιος δει το μνμ και μπορεί να μου απαντήσει άμεσα γιατί είναι άμεση ανάγκη...
στο συνημμένο excel που ανέβασα.
1)θέλω να βρώ την περιγραφή τιμολογίου ενός προιοντος είτε μέσω κωδικού είτε μέσω της απλής περιγραφής του..κάποιοι κωδικοί ή περιγραφή προιοντος επαναλαμβάνονται..αλλά εγώ θέλω μια περιγραφή τιμολογιου
2)θέλω δίπλα σε κάθε κωδικό να μου βγαίνει η τιμή του και η έκπτωση που μπορεί να έχει
3)μέσω sumif βρίσκω πόσα προιοντα έχω με την ιδια περιγραφή ,ίδιο κωδικό και ίδια τιμή αλλά πάλι αυτο μου βγαίνει για το πρώτο που βάζω ,,,εαν σείρω την συνάρτηση στα παρακάτω κελια αναζήτησης μου βγάζει ότι να ναι..
τι συνάρτηση χρειάζεται σε κάθε περίπτωση και με τι προυποθέσεις..στείλτε μου εαν κάποιος γνωρίζει το excel που ανεβάζω εφαρμόζοντας την συνάρτηση με κάποιον χρωματισμό για να φανεί η αλλαγή..χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδια!περιμένω μυνήματα σας άμεσα!
ps:στις συναλλαγές είναι το κομμάτι που θέλω να βάλω τα φίλτρα αναζήτησης...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-12, 21:38
Όνομα: Σταματία
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-08-2012
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή το συνημμένο αρχείο που έχω τα δεδομένα

το συνημμένο αρχείο που έχω τα δεδομένα
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsx Νέο - Φύλλο εργασίας του Microsoft Office Excel.xlsx (11,4 KB, 25 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-11-12, 14:17
Το avatar του χρήστη Spirosgr
Συντονιστής
Όνομα: Σπύρος Τσιλιγιάννης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 22-11-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.402
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Σταματία τα μεν θέματα 1 και 2 μπορείς να τα λύσεις με INDEX,MATCH ή VLOOKUP
προσέχοντας τα έξης :
α) Η αναζήτησή σου να βασίζεται σε μοναδικό κριτήριο (όχι διπλότυπο) πχ κωδικός προϊόντος ή ότι άλλο μοναδικό εξυπηρετεί
β) Για να τραβήξεις κάτω τον τύπο βάλε $ στα κατάλληλα σημεία ώστε να μην χαλάνε οι περιοχές ή τα κελιά

Το θέμα 3 δεν θέλει sumif γιατί αυτή η συνάρτηση προσθέτει
Πρέπει να βάλεις countif (ένα κριτήριο) ή countifs (πολλαπλά κριτήρια) για να μετρήσει
Πρέπει κι εδώ να προσεχθεί η θέση των $ όπως και παραπάνω
Καλή συνέχεια!
ΥΓ Με πολύ καλή διάθεση και χωρίς να θέλω να κρίνω το φύλλο σου τα δεδομένα δεν είναι στημένα και με τον καλλίτερο τρόπο
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις Πίνακα με καλό και λειτουργικό στήσιμο και όλα τα ζητούμενα σου να "έρχονται" είτε με φίλτρο είτε με Pivot χωρίς καθόλου τύπους
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-11-12, 15:32
Το avatar του χρήστη Spirosgr
Συντονιστής
Όνομα: Σπύρος Τσιλιγιάννης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 22-11-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.402
Προεπιλογή

Στο φύλλο που ακολουθεί σε συνέχεια του πιό πάνω θέματος
έχουμε απαντήσεις σε ερωτήματα όπως:

Δείξε μου Βαμβακερά Φορέματα
Δείξε μου από πού παίρνω ζακέτες φλίς με τι χρέωση και ποιους κωδικούς
Δείξε μου Κωδικούς και τιμές από Ανδρικά Παντελόνια
Δείξε μου τα βαμβακερά φορέματα τι είχα πόσα έγιναν επιστροφή και πόσα έχω τώρα ανά εταιρία

Χωρίς καθόλου τύπους με χρήση Pivot
βεβαίως λόγω των πολλών δυνατοτήτων που έχουν οι πίνακες αυτοί εδώ βλέπουμε ένα πολύ μικρό δείγμα από το τι μπορεί να κάνουν
Καλή συνέχεια!
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsx Pivot Test.xlsx (24,0 KB, 56 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Συναρτήσεις] Ποια συνάρτηση πρέπει να χρησιμοποιήσω για σύγκριση επι τοις % ανα έτος ? tolis_montana Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 7 18-01-17 00:04
[Συναρτήσεις] Ποιά συνάρτηση και πώς Gogosbmx Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 11-01-13 09:32
[Συναρτήσεις] Ποια συνάρτηση να χρησιμοποιήσω; nik Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 16-11-12 15:43


Η ώρα είναι 00:52.