Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Ότι έχει σχέση με συναρτήσεις, μορφοποίηση, εκτυπώσεις γραφήματα κτλ.

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-11, 13:17
Το avatar του χρήστη mdragon
Όνομα: Μάρω
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 289
Προεπιλογή ΑΜΚΑ

Χαίρεται,
Γνωρίζει κανείς τον αλγόριθμο για την εγκυρότητα του ΑΜΚΑ ???




Φιλικά,
Μάρω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-11, 15:36
Όνομα: Χρήστος Ελευθερίου
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 26-11-2009
Περιοχή: Άρτεμις
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Μάρω καλησπέρα
Απ΄ότι γνωρίζω αλγόριθμος δεν υπάρχει ή δεν έχει κυκλοφορήσει στο διαδίκτυο ακόμη.
Μπορείς όμως να το τσεκάρεις από εδώ A.M.K.A διότι είναι πλέον υποχρεωτικό άρα η βάση τους ενημερώνεται συνέχεια
__________________
Φιλικά

Χρήστος
___________________________
Αυτά που δεν ξέρεις φτιάχνουν μία βιβλιοθήκη που καθένας μας θα ήταν υπερήφανος να έχει.
Αν η γνώση δημιουργεί προβλήματα,η άγνοια σίγουρα δεν μπορεί να τα λύσει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-11, 15:49
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.249
Προεπιλογή

Καλησπέρα Μάρω!

Δεν είμαι ειδικός σε τέτοια θέματα αλλά με μια δοκιμή που έκανα έφτασα στο εξής συμπέρασμα (με κάποια επιφύλαξη όμως):

ΑΜΚΑ = 01118800053 (τυχαίο νούμερο)

Τα κόκκινα ψηφία δηλώνουν την ημερομηνία γέννησης.

Για τα υπόλοιπα ψηφία μπορώ μόνο να υποθέσω:
  • είτε ότι είναι ο Α/Α των γεννήσεων εκείνης της ημέρας (011188).
  • είτε ότι είναι ο Α/Α που δημιουργήθηκε κατά την καταχώρηση του ΑΜΚ από την υπηρεσία.
Αν υποτεθεί ότι τα παραπάνω ισχύουν και ο αριθμός αυτός δεν είναι μοναδικός αριθμός σε ευρωπαϊκό επίπεδο,
δε νομίζω να χρησιμοποιείται κάποιος ειδικός αλγόριθμος αφού οι 2 παραπάνω παράμετροι εξασφαλίζουν τη μοναδικότητα του αριθμού
και επιτρέπουν παράλληλα την εύκολη αναζήτηση του σε οποιουδήποτε είδους βάση δεδομένων.

Όσο για την εγκυρότητα του ΑΜΚΑ, αν έχεις τα στοιχεία:
  • Επώνυμο
  • Όνομα
  • Όνομα Πατέρα
  • Όνομα Μητέρας
  • Ημ/νία Γέννησης
μπορείς στην ιστοσελίδα: AMKA - Έχω ΑΜΚΑ;
να συγκρίσεις τον αριθμό που έχεις με τον αριθμό που θα σου επιστρέψει η ιστοσελίδα αφού
δώσεις τα απαιτούμενα στοιχεία.
Αυτό μπορεί φυσικά να γίνει και προγραμματιστικά μέσα από τις εφαρμογές του Microsoft Office.

Φιλικά

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-11, 20:21
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 08-02-2010
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Ο ΑΜΚΑ που καθιερώθηκε είναι 11ψήφιος και αποτελείται από 3 τμήματα. Το πρώτο Τμήμα είναι 6ψήφιο και δηλώνει την ημερομηνία γέννησης.
Το επόμενο τμήμα είναι 4ψήφιο και δηλώνει τον αύξοντα αριθμό καταχώρησης στο Εθνικό Μητρώο μέσα στην ίδια ημερομηνία γέννησης. Για τους άνδρες ο αύξοντας αυτός αριθμός είναι περιττός για δε τις γυναίκες άρτιος. Το τρίτο και τελευταίο τμήμα αποτελείται από 1ψηφίο και είναι χαρακτήρας ελέγχου που δίνεται από την μηχανογράφηση.

http://www.ggka.gr/er_amka.htm

Φιλικά

Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-09-11, 08:32
Το avatar του χρήστη mdragon
Όνομα: Μάρω
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 289
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους.
Γνωρίζω τη σελίδα που μπορείς να βρεις το ΑΜΚΑ καθώς και ότι τα 6 πρώτα ψηφία αντιπροσωπεύουν την ημερομηνία γέννησης (κατά κανόνα). Αυτό που έχω παρατηρήσει όμως είναι ότι πολλές φορές τα ψηφία της ημερομηνίας δεν αντιστοιχούν στην ημερομηνία γέννησης αλλά αντικαθίστανται από τα ψηφία 0101
Ο λόγος που το ζήτησα είναι ότι έχω φτιάξει μία βάση δεδομένων για τους εργαζόμενους της εταιρίας που δουλεύω και θα ήθελα να κάνω έναν γρήγορο έλεγχο για την σωστή πληκτρολόγηση. Ξέρετε όπως με τον αλγόριθμο που ελέγχει το ΑΦΜ.



Φιλικά,
Μάρω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-09-11, 11:08
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.249
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους!
Γιώργο σε ευχαριστούμε για την επεξήγηση. Να είσαι καλά!

Μάρω ο 0101 προφανώς δηλώνει άγνωστη ημερομηνία (ή μόνο μήνα) γέννησης.
Κάτι παρόμοιο είχα συναντήσει αρκετές φορές σε κάποιο project που έκανα για μια αυστριακή εταιρία.

Με τον τρόπο που συντάσσεται ο ΑΜΚΑ δηλαδή με ημ. γέννησης + κάποιον Α/Α) , μπορεί
κανείς να ελέγξει μόνο αν το πλήθος των χαρακτήρων είναι σωστό και αν η ημερομηνία που
σχηματίζεται από τα 6 πρώτα νούμερα βρίσκεται στην περιοχή των τελευταίων 100 ετών για παράδειγμα.

Θεωρώ ότι δεν είναι επαρκές για ένα σωστό έλεγχο ΑΜΚΑ.
Μόνο μια μια αναζήτηση ΑΜΚΑ στην ιστοσελίδα θα μπορείς να είσαι σίγουρη
όχι μόνο για την εγκυρότητα του ΑΜΚΑ
αλλά και αν αυτός πραγματικά αντιστοιχεί στο σωστό πρόσωπο.

Έφτιαξα ένα παραδειγματικό αρχείο σε Excel που κάνει τη δουλειά αυτή.

Δείτε το και πείτε μου αν και που πρέπει να βελτιωθεί/τροποποιηθεί.

Φιλικά

Τάσος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls AMKA.xls (60,5 KB, 133 εμφανίσεις)
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-09-11, 16:44
Όνομα: ΤΖΙΜΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλη τη καλή παρέα.Τάσο πράγματι πολύ καλό το ενδεικτικό αρχείο που ανέβασες.Η ερώτησή μου είναι αν και σε μια βάση δεδομένων (access) μπορεί να ορισθεί κάτι ανάλογο.Αν γίνεται, θα ήταν πιστεύω πολύ χρήσιμο για πολλούς
Να προσθέσω και εγώ ότι όπως και ο αριθμός μητρώου του ΙΚΑ δίνεται από το πληροφοριακό σύστημα νομίζω ότι και τα τελευταία ψηφία του ΑΜΚΑ δίνονται από τα εθνικό μητρώο βάσει του συστήματος τους.Αυτή τη πληροφόρηση έχω.
Φιλικά και με πολλούς χαιρετισμούς σε όλο το forum.
ΤΖΙΜΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-09-11, 16:59
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.249
Προεπιλογή

Καλησπέρα Τζίμη!

Σκέφτηκα να δημιουργηθεί μια εφαρμογή σε C# που να κάνει τη δουλειά αυτή.

Δεν γνωρίζω όμως (ούτε έχω την ευκαιρία να κάνω δοκιμές) πως συμπεριφέρεται η ιστοσελίδα αν
πχ το Επώνυμο είναι με λατινικούς και το όνομα ελληνικούς χαρακτήρες (αν υπάρχει τέτοια περίπτωση).

Ακόμα δε γνωρίζω αν παρέχεται κάποιο Web API από την υπηρεσία αυτή (θα ήταν πολύ χρήσιμο σε αναπτύξεις εφαρμογών) για να ενεργήσω ανάλογα.

Ας περιμένουμε λίγο ακόμα για να δούμε τι θα πουν και οι υπόλοιποι φίλοι που κατέχουν το αντικείμενο.

Όταν θα έχουμε τις πληροφορίες που χρειαζόμαστε τότε μπορούμε να δημοσιεύσουμε παραδείγματα σε Access. Excel κτλ.

Φιλικά

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-09-11, 12:08
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 08-02-2010
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Καλημέρα,

Μάλλον δεν πρέπει να έχει γίνει κατανοητή η ερώτηση της φίλης “mdragon”, αν κατάλαβα καλά θέλει όταν πληκτρολογεί έναν ΑΜΚΑ στο σύστημά της (βάση δεδομένων που έχει φτιάξει για τους εργαζόμενους της εταιρίας που δουλεύει) να τσεκάρει αν είναι όχι «ο σωστός» αλλά απλά «σωστός» (όπως συμβαίνει και με όλα τα Λογιστικά & Εμπορικά Προγράμματα που ελέγχουν τον ΑΦΜ πελατών - προμηθετών) και υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ αυτών των δύο.
Στην πρώτη περίπτωση θα έπρεπε να έχουμε διαθέσιμη όλη την βάση δεδομένων είτε του ΑΜΚΑ είτε του ΑΦΜ οι οποίες αλλάζουν συνεχώς, άρα ανέφικτο .. Στην δεύτερη περίπτωση κατά την γνώμη μου θα πρέπει να υπάρχει ένας αλγόριθμος που θα τσεκάρει:
α) αν τα 6 πρώτα ψηφία αντιστοιχούν σε υπαρκτή ημερομηνία των τελευταίων 100+ ετών μιας και υπάρχουν και υπεραιωνόβιοι … η οποία δεν είναι υποχρεωτικό να είναι η ακριβής ημερομηνία γέννησης … του κατόχου αλλά τουλάχιστον πρέπει να είναι σωστό το έτος γέννησης …
β) τα επόμενα 4 που αντιστοιχούν στον αύξοντα αριθμό καταχώρησης στο Εθνικό Μητρώο μέσα στην ίδια ημερομηνία γέννησης. Για τους άνδρες ο αύξων αυτός αριθμός είναι περιττός για δε τις γυναίκες άρτιος, κατά την γνώμη μου απλά θα λαμβάνονται υπ’ όψιν για τον υπολογισμό του check digit (11ο ψηφίο).

Φιλικά

Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-09-11, 12:18
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 08-02-2010
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Επανέρχομαι πάλι ..

στην διεύθυνση ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗ υπάρχει ένα προγραμματάκι που τσεκάρει τον Α.Φ.Μ. , τον Α.Μ.Κ.Α. , και το ΙΒΑΝ. Τα οποία χρειάζεται κάποιος για μια βάση δεδομένων μισθοδοσίας … εμείς όμως το ψάχνουμε πάντα στο αγαπημένο μας excel.


Φιλικά

Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Ετικέτες
validation, αμκα, επικύρωση


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Account Validator Επικύρωση ΑΜΚΑ, IBAN, ΑΦΜ Tasos Τα Νέα του Ms-Office.gr 0 08-10-11 00:56
[ Συναρτήσεις ] ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΜΚΑ ΣΕ ΑCCESS ΤΖΙΜΗΣ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 07-10-11 13:07
Επικύρωση ΑΜΚΑ σε Excel Tasos Άλλες συναρτήσεις 0 05-10-11 18:24
[Γενικά] Έλεγχος Εγκυρότητας ΑΜΚΑ Tasos Excel - Tips & Tricks 0 05-10-11 18:00
[VBA] Αναζήτηση ΑΜΚΑ στην Excel. Tasos Excel samples - Χρήσιμα αρχεία & παραδείγματα 0 24-09-11 13:48


Η ώρα είναι 02:11.