ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Διαδικασία απο access σε runtime

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-02-09, 17:34
pdhmos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Διαδικασία απο access σε runtime

Κώστα καλησπέρα ειμαι ο δημος απο λαρισα και εχω το εξης προβλημα.
Εχω εγκατεστημενη την 2007 και το runtime 2007 εχω κανει μια μικρη εφαρμογη σε μορφη access 2003 και δουλευει καλα . Την εσωσα σε 2007 την τρεχω με συντομευση και /runtime αλλα βγαζει μια μπλε οθθνη και τιποτα αλλο
μηπως μπορεις να μου πεις την διαδικασια διατι τα εχω μπερδεψει αρκετα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-02-09, 20:04
Το avatar του χρήστη kon73
Όνομα: Ηλιάδης Κωνσταντίνος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Chicago
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή Re: Διαδικασία απο access σε runtime

Αγαπητέ Δήμο καλησπέρα,

Εκ πρώτης η μπλε Οθόνη μπορεί να δίχνει ασυμβατότητα. Γενικά θέματα ασυμβατότητας υπάρχουν στην Access 2007 και γι'αυτό αν και υπάρχει επιθυμία μεγάλη ο καθένας να έχει ότι πιο σύγχρονο δεν θα το συνιστούσα επί του παρόντος.

Δοκίμασε κατ'αρχήν να εγκαταστήσεις το Service Pack 1 για Office 2007. Λύνει πολλά προβλήματα ασυμβατότητας.

Περιμένω εξελίξεις.

Φιλικά

Ηλιάδης Κωνσταντίνος
__________________
Κωνσταντίνος / kon73

Τι δεν πρέπει να έχεις :*Πλούτο χωρίς μόχθο *Πολιτική χωρίς αρχές *Απόλαυση χωρίς συναίσθημα *Γνώση χωρίς χαρακτήρα *Εμπόριο χωρίς ήθος *Επιστήμη χωρίς ανθρωπιά *Λατρεία χωρίς θυσία. Μαχάτμα Γκάντι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-02-09, 08:59
pdhmos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Re: Διαδικασία απο access σε runtime

Αγαπητε κωστα την χαζομαρα την εκανα εγω
δεν ειχα δηλωσει φορμα εκινησης οποτε ανοιγε και δεν ετρεχε τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-02-09, 22:24
Meteora
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Re: Διαδικασία απο access σε runtime

Καλησπέρα Δήμο. Καλησπέρα σε όλους σας.

Δήμο γράφεις : " ...Την εσωσα σε 2007 την τρεχω με συντομευση και /runtime... ".
Επειδή ευρίσκομαι σε μια φάση όπου τελειώνω κάποιες μικροεφαρμογές και πρέπει αυτές να μπορούν να τρέξουν και σε άλλους υπολογιστές θα ήθελα να μου περιγράψεις την διαδικασία 'έσωσα' και 'τρέχω'.
Εργάζομαι και εγώ με Access 2007.
Εκ των προτέρων ευχαριστώ

Με εκτίμηση
meteora
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-09, 21:10
pdhmos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Re: Διαδικασία απο access σε runtime

Αγαπητε METEORA στο μαγαζι μου εχω κανει εγκατασταση σε καθε υπολογιστη το runtime 2007 που ειναι δωρεαν .
Εχω ενα NAS (Ενα κουτι που εχει 2 δισκους sata μεσα του με συνδεση raid ) και ειναι κουμπωμενο στο δυκτιο σαν
αποθηκευτικος χωρος με γραμμα S .
Στο σπιτι μου εχω εγκατεστημενη την access 2007 αλλα η βαση μου ειναι σε μορφη 2003 και ετσι την δουλευω.
Για να δουλεψει στο μαγαζι μου κανω τα εξης.
1. Αποθηκευσα την βαση μου σε μορφη 2007 και το αρχειο απο ονομαβασης.mdb εγινε ονομαβασης.accdb
2. Την διαιρεσα σε δυο βασεις (το κανει μονη της η 2007) ενα εχει τους πινακες και το αλλο τις φορμας ερωτηματα κλπ
3. Το αρχειο με τις φορμες το αλλαζω απο .accdb σε accdr και ετσι τρεχει με το runtime

(υπ οψιν στο σπιτι μου ενα κοματι του δισκου μου το ονομασα S γιατι με τον διαχωρισμο το αρχειο με τις φορμες
ψαχνει να συνδεθει σε διαδρομη S .Και οποσδηποτε πρεπει να δηλωσεις με ποια φορμα θα ξεκιναει η εφαρμογη σου
γιατι εγω δεν το ειχα κανει και ξεκιναγε το runtime και δεν εδειχνε τιποτα )

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΑΛΛΙΩΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ . ΔΗΜΟΣ ΑΠΟ ΛΑΡΙΣΑ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-02-09, 21:05
Meteora
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Re: Διαδικασία απο access σε runtime

Δήμο σε χαιρετώ

Οι πληροφορίες υπερ-αρκετές. Η εφαρμογή μου -που έφτιαξα σε Access 2007- τρέχει πλέον σε Pc που διαθέτει Access 2003.

Νάχεις ένα καλό βράδυ
meteora
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-02-09, 08:11
Το avatar του χρήστη kon73
Όνομα: Ηλιάδης Κωνσταντίνος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Chicago
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή Re: Διαδικασία απο access σε runtime

Αγαπητέ Δήμο,

Σε μία απάντηση σου βλέπω ότι για να έχεις σύνδεση BackEnd με FrontEnd ονομάζεις και στον Η/Υ του σπιτιού σου μία διαδρομή σε S:.

Σε περιπτώσεις που έχουμε συχνή μεταφορά αυτών των δύο αρχείων σε διαφορετική θέση δύναται να έχουμε με χρήση κώδικα VBA την αυτόματη επανασύνδεση του FrontEnd με το BackEnd. Προϋποθέτει απλά το BackEnd ή FrontEnd να βρίσκεται σε standard υποφάκελο του φακέλου που βρίσκεται το άλλο αρχείο ή να είναι και τα δύο αρχεία στον ίδιο φάκελο. Πχ. Έχουμε το FrontEnd στο c:\MyAccess
και το BackEnd c:\MyAccess\Data εφόσον το BackEnd βρίσκεται στον υποφάκελο \Data ο κώδικας μπορεί να μεταβάλλει την τρέχουσα διαδρομή που βρίσκεται ο FrontEnd και να προσθέτει και το \Data.

Σύντομα θα φροντίσω να δημοσιεύσω τον κώδικα στο site http://www.MsAccess.gr.

Αν πάρα ταύτα ενδιαφέρεσαι να σου στείλω σε PM τον κώδικα.

Φιλικά

kon73
__________________
Κωνσταντίνος / kon73

Τι δεν πρέπει να έχεις :*Πλούτο χωρίς μόχθο *Πολιτική χωρίς αρχές *Απόλαυση χωρίς συναίσθημα *Γνώση χωρίς χαρακτήρα *Εμπόριο χωρίς ήθος *Επιστήμη χωρίς ανθρωπιά *Λατρεία χωρίς θυσία. Μαχάτμα Γκάντι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-03-09, 09:20
pdhmos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Re: Διαδικασία απο access σε runtime

ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΚΩΣΤΑ ΛΟΓΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΠΟΥΣΙΑΣΑ ΛΙΓΟ. ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΛΙΓΟ (ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ )
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΑΡΧΕΙΟΥ accdr ΜΕ ΧΡΗΣΗ ACCESS RUNTIME smasak Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 26-02-14 13:44
[ Φόρμες ] στο Open της φορμας, Runtime error 2105 access 2010 Dafnh0106 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 19-12-12 10:05
[ Ασφάλεια] Access Runtime (Ασφάλεια Τοποθεσίας) Free_Ghost Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 25-09-12 17:03
προβλημα απο access σε runtime sakis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 26-02-11 21:47
[ Συναρτήσεις ] Παράκαμψη της αδυναμία χειρισμού των hyperlinks στο Access Runtime mistirios Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 7 13-09-10 13:09


Η ώρα είναι 21:04.