ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Φόρμες ] Γονείς - παιδιά στην Access

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-10-10, 10:52
Όνομα: ΝΤΟΡΑ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 23-10-2010
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Γονείς - παιδιά στην Access

Καλημέρα
Είμαι νέα στο forum και συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε
Έχω ανατρέξει στο ιστορικό και έχω δει οτι έχετε αναφερθεί στο ερώτημα μου αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη ως αρχάρια και γιαυτο ζητάω την επιείκειά σας.
Σας ανεβάζω και ένα παράδειγμα για να καταλάβετε το ερώτημά μου.
Όπως θα δείτε έχω φτιάξει πίνακες γονιός και παιδιά (τυχαία), εχω κάνει ερώτημα που τα συνδέω, και έχω φτιάξει και μια φόρμα τον γονιό με δευτερεύον φόρμα τα παιδιά.
Θέλω σε έναν άλλο πίνακα που θα ενημερώνεται απο φόρμα όταν δηλώνω τον γονιό θα μου φέρνει τα δικά του παιδιά και να επιλέγω εγώ ποιο θέλω
Ελπίζω να έγινα κατανοητή
Ευχαριστώ πολύ
Ντόρα
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb ΠΑΙΔΙΑ.accdb (436,0 KB, 20 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-10-10, 13:52
Το avatar του χρήστη nisgia
Super Moderator
Όνομα: Γιάννης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Ηγουμενίτσα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή Σχέση γονέα-τέκνου

Καλημέρα Ντόρα, καλωσόρισες στη παρέα και σ' ευχαριστώ προσωπικά για τα καλά σου λόγια!

Όπως οι γονείς, έτσι και τα παιδιά, στη φύση παράγονται από την ίδια ακριβώς κλάση που λέγεται "Άνθρωπος".

Ο κάθε γονέας έχει και αυτός γονείς αλλά και κάθε παιδί, σε κάποια ηλικία, πιθανότατα, θα γίνει και αυτό γονέας.
Όπως πιθανόν αντιλαμβάνεσαι, μεταξύ γονέα και παιδιού δεν υπάρχει κάποιο διαφορετικό χαρακτηριστικό εκτός του ότι ο γονέας έχει παιδιά.
Στην πραγματικότητα όλοι μας παιδιά είμαστε που κάποτε αποκτούμε τέκνα.

Συνεπώς στην Access δεν μπορούμε να αναπαραστήσουμε τη σχέση γονέα-παιδιού με διαφορετικούς πίνακες για τον γονέα και το παιδί.
Η κάθε εγγραφή του πίνακα προσώπων μπορεί να είναι ταυτόχρονα και γονέας και παιδί.

Σου ετοίμασα ένα παράδειγμα το οποία προέκυψε από άλλο ερώτημα όμως επειδή το θέμα του είναι πιο σχετικό
με την ερώτησή σου, το επισυνάπτω και εδώ, βελτιωμένο και προσαρμοσμένο στην περίπτωσή σου.

Ο πίνακας pelatis φέρει δυο πεδία για τους γονείς του κάθε προσώπου (Father, Mother) τα οποία συνδέονται
με τον ίδιο τον πίνακα pelatis στο μοναδικό του κλειδί.
Έτσι λοιπόν, γονέας είναι κάποιος που το ID του εμφανίζεται σε κάποιο από αυτά τα δύο πεδία.
Άνοιξε την περιοχή σχεδίασης των σχέσεων να δεις με ποιον τρόπο συνδέονται τα πεδία και οι πίνακες του παραδείγματος μεταξύ τους.

Με τα σχετικά ερωτήματα, επιλέγουμε τις ομάδες προσώπων που μας ενδιαφέρουν, όπως ενήλικες, γονείς, μανάδες, πατεράδες, παιδιά κτλ.

Πρόσεξε στο παράδειγμα πως η Ευαγγέλου Βασιλική, εκτός από παιδί του Ευάγγελου και της Αγγελικής
είναι και γονέας της Αθηνάς και του Ηρακλή.
(Από μικρή στα βάσανα η Βασιλικούλα... )

Ελπίζω να σε βοηθάω.

Καλή σου μέρα και πάλι και καλή συνέχεια!

Φιλικά,
Γιάννης

Σημείωση:
Προς αποφυγή σύγχυσης, στη βάση παρέμεινε μόνο ο πίνακας "pelatis".
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip xmplParentChild.zip (31,3 KB, 40 εμφανίσεις)
__________________
Αν δεν το ρωτούσες, δεν θα το μαθαίναμε ποτέ...!
-----------------------------------------------
Τελικά η γνώση, αντίθετα με ό,τι μέχρι σήμερα πίστευα, είναι η φυλακή της σκέψης.
Όταν η αφετηρία είναι η ελεύθερη σκέψη, δεν χρειάζεται πλέον να φτάσεις πουθενά!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nisgia : 23-10-10 στις 14:53. Αιτία: Τροποποίηση συνημμένου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-10-10, 10:28
Όνομα: ΝΤΟΡΑ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 23-10-2010
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Καλημέρα Γιάννη
Μελέτησα το συνημμένο σου αρκετά καλά εχεις κάνει τρομερή δουλειά και μου έδωσες πολλές γνώσεις που τις προσάρμοσα ανάλογα πάνω στην δική μου βάση.
Για να καταλάβεις καλύτερα τι ακριβώς κάνω θα σου εξηγήσω. Για μένα λέγοντας γονείς είναι εταιρείες και λέγοντας παιδιά είναι τα εμπορεύματα της εταιρείας και πιο συγκεκριμένα φάρμακα.
Έχω έναν πίνακα που τον έχω μετατρέψει σε φόρμα. Εκεί καταγράφω την κίνηση του κάθε παιδιού-φάρμακου. Το πρόβλημά μου είναι οτι μέχρι τώρα όταν δηλώνω τον πελάτη-εταιρεία γράφω με το χέρι μου το παιδί του ενω για λόγους ευκολίας και αποφυγής λαθών θέλω να ανοίγει ενα σύνθετο πλαίσιο στα παιδιά και να μου έρχονται μόνο τα παιδιά του συγκεκριμένου πελάτη.
Επίσης επειδή τα φάρμακα-παιδιά είναι πολλά γίνεται να μου εμφανίζονται όλα κάτω και κάνοντας κλίκ πάνω στο όνομα που θέλω να με πηγαίνει κατευθείαν στην καρτέλα του? Τα ανενεργά να εμφανίζονται κάτω αχνά αλλά στην καρτέλα να εξαφανίζονται?
Πολλές ερωτήσεις ε? Ελπίζω να μην κάνω κατάχρηση της ευγένειά σου.
Σε ευχαριστώ πολύ για ότι έχεις κάνεις
Φιλικά
Ντόρα
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb xmplParentChild.mdb (512,0 KB, 21 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-10-10, 12:00
Το avatar του χρήστη nisgia
Super Moderator
Όνομα: Γιάννης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Ηγουμενίτσα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Καλημέρα Ντόρα!

Ενώ σε ιδεολογικό επίπεδο οι εταιρίες και τα φάρμακα, λαμβάνοντας υπόψη τις ενέργειες και παρενέργειες στον άνθρωπο ,
παρουσιάζουν αρκετές ομοιότητες, σε πρακτικό επίπεδο δεν δύναται η σχέση τους να παρομοιαστεί με τη σχέση Γονέας-Παιδί.

Αυτό θα γινόταν αν η βάση σου διατηρούσε πληροφορίες για τις εταιρίες και τις θυγατρικές της.

Μια εταιρία (φαρμακευτική), εκτός των άλλων, μπορεί να παράγει και φάρμακα, όμως ένα φάρμακο δεν κληρονομεί
τις ιδιότητες και τα χαρακτηριστικά του από την εταιρία που το παράγει .

Συνεπώς αυτό που εξετάζεται και που χρειάζεσαι, είναι μια σχέση ένα προς πολλά μεταξύ δυο πινάκων:
Του πίνακα εταιριών και του πίνακα προϊόντων (φαρμάκων στην περίπτωσή σου).
Στον πίνακα προϊόντων θα πρέπει να υπάρχει ένα πεδίο το οποίο θα συνδέεται με το πρωτεύον κλειδί του πίνακα εταιριών.

Αν τώρα κάνεις ένα ερώτημα στον πίνακα προϊόντων με κριτήριο το κλειδί της επιλεγμένης εταιρίας, θα σου επιστρέψει
μόνο τα προιόντα που ανήκουν σε αυτή την εταιρία.
Αυτό λοιπόν το ερώτημα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως προέλευση εγγραφών για ένα σύνθετο πλαίσιο.

Αυτή είναι η πιο συνηθισμένη περίπτωση σχέσης στις βάσεις δεδομένων και η Access με τη χρήση του οδηγού δημιουργίας αντικειμένων
μπορεί να δημιουργήσει εύκολα για λογαριασμό σου μια φόρμα βασισμένη στη σχέση ένα προς πολλά.

Αν όμως ένα φάρμακο μπορεί να παραχθεί από πολλές εταιρίες, τότε θα χρειαστεί και ένας τρίτος πίνακας συνένωσης
των δυο πρώτων ώστε να δημιουργηθεί μια σχέση πολλά προς πολλά.
Σε αυτή την περίπτωση, το κλειδί της εταιρίας δεν θα εμφανίζεται στον πίνακα προϊόντων αλλά στο συνδετικό πίνακα.

Επειδή όμως σε θεωρητικό επίπεδο φαίνεται να έχεις κατανοήσει τη σχέση ένα προς πολλά
θα επιστρέψω σύντομα με ένα παράδειγμα χρήσης της στα αντικείμενα της Access.

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο και πραγματικά χαίρομαι που θεωρείς πως σε βοηθάω!

Φιλικά,
Γιάννης

Υ.Γ.
Αν θέλεις, πες μου με πιο σκεπτικό θεωρείται ένα προϊόν (φάρμακο) ανενεργό και τι εννοείς με τον όρο "κίνηση".
__________________
Αν δεν το ρωτούσες, δεν θα το μαθαίναμε ποτέ...!
-----------------------------------------------
Τελικά η γνώση, αντίθετα με ό,τι μέχρι σήμερα πίστευα, είναι η φυλακή της σκέψης.
Όταν η αφετηρία είναι η ελεύθερη σκέψη, δεν χρειάζεται πλέον να φτάσεις πουθενά!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-10-10, 12:32
Όνομα: ΝΤΟΡΑ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 23-10-2010
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Γειά σου Γιάννη
Με έχεις εντυπωσιάσει αρκετά αλλά και με μπέρδεψες αρκετα
Για να στο κάνω πιο εύκολο μην λάβεις υπόψιν σου καθόλου το γεγονός ότι το ίδιο φάρμακο μπορεί να υπάρχει και σε άλλες εταιρείες
Σκέψου μόνο ότι ο πελάτης πχ αναστασίου που μπορεί να είναι η εταιρεία πχ ψψψψψψ να έχει το παιδί πχ θανάσης δηλ το φάρμακο πχ depon.
Ανενεργό θεωρώ κάποιο φάρμακο που για κάποιο λόγο σταμάτησα να το κινώ και με την κίνηση οτι την εταιρεία-πελάτης με το φάρμακο-παιδι έχει κάποιο προσωρινό χαρακτηριστικό ή μπορεί να το δώσω κάπου κλπ δηλ κάτι που γίνεται μια συγκεκριμένη φορά
Ελπίζω να βοήθησα
Φιλικά
Ντόρα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-10-10, 13:12
Το avatar του χρήστη nisgia
Super Moderator
Όνομα: Γιάννης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Ηγουμενίτσα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Ζητώ συγγνώμη Ντόρα!
Σκοπός μου δεν ήταν να σε μπερδέψω αλλά ούτε και να σ' εντυπωσιάσω.

Δυστυχώς αυτή τη στιγμή πρέπει να αποχωρήσω () οπότε από εμένα τουλάχιστον
θα έχεις νέα (συνημμένο παράδειγμα) το βραδάκι λαμβάνοντας υπόψη όσα μου είπες.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια λοιπόν!

Φιλικά,
Γιάννης
__________________
Αν δεν το ρωτούσες, δεν θα το μαθαίναμε ποτέ...!
-----------------------------------------------
Τελικά η γνώση, αντίθετα με ό,τι μέχρι σήμερα πίστευα, είναι η φυλακή της σκέψης.
Όταν η αφετηρία είναι η ελεύθερη σκέψη, δεν χρειάζεται πλέον να φτάσεις πουθενά!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-10, 15:41
Όνομα: ΝΤΟΡΑ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 23-10-2010
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Γεία σας και πάλι
Γιάννη σε έχασα. Είναι δύσκολα αυτά που ζητάω? Δεν εχω σκοπό να σε πιέσω αλλά ειλικρινά περιμένω νεα σου εναγωνίως. Να αλλάξω την βάση μου για να βγαίνουν αυτά που θέλω?
Καμιά ιδέα?
Φιλικά
Ντόρα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-10-10, 18:52
Όνομα: Σάκης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 04-12-2009
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

γεια σου ντορα.αν καταλαβα καλα εχεις τους"γονεις" στον ιδιο πινακα με τα "παιδια" . υπαρχει καποιος λογος που γινεται αυτο???????
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-10-10, 19:14
Όνομα: ΝΤΟΡΑ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 23-10-2010
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Γεια σου Σάκη
Ο λόγος είναι για ευκολία και αποφυγή λαθών γιατί ο κάθε "γονιός" έχει πολλά "παιδιά"
Εφόσον έχω φτιάξει εναν δευτ.πίνακα και συνδέονται μεταξύ τους δε γίνεται με ενα σύνθετο πλαίσιο να εμφανίζονται τα "παιδιά" του συγκεκριμένου "γονιού"?
Μέχρι και πρόσφατα δεν είχα πρόβλημα αλλά καθώς τα δεδομένα μου αυξάνονται μου είναι δύσκολο να ψάχνω το κάθε "παιδι" του συγκεκριμένου "γονιού"
Κάθε βοήθεια ειλικρινά ευπρόσδεκτη
Φιλικά
Ντόρα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-10-10, 11:37
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλημέρα στην παρέα

Ντόρα αυτό που ζητάς, αν η βάση σου είναι σωστά σχεδιασμένη, γίνεται εύκολα.
Στη βάση δεδομένων, που επισυνάπτεται, υπάρχουν δύο πίνακες (tblManes, tblPedia) με σχέση 1 προς πολλά και οι φόρμες (frmManesPedia, frmPedia).
Στη φόρμα frmManesPedia αν μετακινηθούμε σε μία μάνα (εγγραφή) η υποφόρμα θα δείχνει τα παιδιά της. Επίσης το σύνθετο πλαίσιο «Παιδιά ανά μάνα» θα δείχνει μόνο τα παιδιά της συγκεκριμένης μάνας.
Η λειτουργικότητα του σύνθετου πλαισίου οφείλεται στο ερώτημα
Κώδικας:
SELECT tblPedia.PediaID, tblPedia.ManaID, tblPedia.Onoma
FROM tblPedia
WHERE (((tblPedia.ManaID)=[Forms]![frmManesPedia]![ManaID]))
ORDER BY tblPedia.Onoma;
που χρησιμοποιείται ως προέλευση γραμμής και τον κώδικα
Κώδικας:
Private Sub Form_Current()
    Me!cboPedia.Requery
End Sub
Φιλικά/Γιώργος
ΥΓ Μάνα είναι μόνο μία
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb FilterComboBox.mdb (284,0 KB, 25 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Πίνακες ] Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά Jim Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 28-03-10 09:05
[ Συναρτήσεις ] Η Mod στην access xristos0718 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 22-03-10 14:17
[ Συναρτήσεις ] η VLOOKUP στην access xristos0718 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 03-03-10 08:23
log file στην access giorgos_ad Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 28-02-10 11:37
[ Εκθέσεις ] Εκθέσεις στην access mike04 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 23-02-10 17:57


Η ώρα είναι 09:09.