Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-10-10, 22:58
Όνομα: ΓΙΑΝΝΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Αυτόματη εγγραφή

Γεια χαρα σε ολους τους φιλους.Συγνωμη παλι που ενοχλω.Ηθελα την βοηθεια σας.
Εχω λοιπον μια φορμα που παταει πανω σε ενα πινακα και ετσι ενημερωνω τον πινακα μου.
Εχω στον πινακα το Α ΠΕΔΙΟ με τρεις επιλογες το Β ΠΕΔΙΟ με δυο επιλογες και το Γ ΠΕΔΙΟ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΟ.
Θελω λοιπον ,αν υποθεσω οτι στο Γ ΠΕΔΙΟ που ειναι αριθμητικο και εχω τον αριθμο 5 και στο Α ΠΕΔΙΟ εχω την πρωτη επιλογη ,να μηδενισω τον αριθμο 5 του Γ ΠΕΔΙΟΥ και αυτοματα να γινετε νεα εγγραφη αλλα με επιλογη απο το Β ΠΕΔΙΟ και στο Γ ΠΕΔΙΟ να αντιγραφει το 5 δλδ το παλιο αριθμο που ειχα στην προηγουμενη εγγραφη.Σας ευχαριστω πολυ ολους. Καλο σας βραδυ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-10-10, 16:25
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Καλημέρα...
Γιάννη, τα δυο πρώτα πεδία Α, Β ListBox είναι ; Αν ναι από που έχουν τις τιμές ; Κανείς δεν θα σε απαντήσει αν δεν γίνει α π ό λ υ τ α κατανοητό τι θέλεις.
Φτιάξε μια μικρή - μικρή βάση, κάνε 'Συμπύκνωση-επιδιόρθωση', κάνε *.zip και ανέβασέ την.
...Να βοηθήσω θέλω (και όχι ότι άλλο...)

Νίκος Δ


Υστερόγραφο: Από περιέργεια και μόνο. Τόνους γιατί δεν χρησιμοποιείς ;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-10-10, 17:59
Όνομα: ΓΙΑΝΝΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Για σου φιλε Νικο.Απλα δεν μπορω να γραψω καλα με τονους γιατι με τρωει χρονο και βεβαια δεν ξερω τυφλο συστημα.Παντως σε ευχαριστω πολυ. Σου στελνω μια μικρη βαση και ελπιζω να σου δωδω να καταλαβεις
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb βδ1.mdb (152,0 KB, 32 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-10-10, 18:31
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Αγαπητέ μου, γράφεις πολύ καλά και επομένως πρόσωπα όπως εσύ πρέπει να γράφουν ΠΑΝΤΑ σωστά. (Η γλώσσα μας είναι αγαθό που πρέπει να το παραδώσουμε στην επόμενη γενιά με μικρές αλλαγές. Φαντάσου -στον πίνακα του σχολείου επι 24 χρόνια- να έγραφα κάνοντας 'οικονομία' στους τόνους και τις λέξεις ...έστω !).
Λοιπόν!
Στο AfterUpdate του πεδίου Γ θέλεις άμα γράψεις μηδέν να:
  • πάει σε νέα εγγραφή
  • να εμφανίσει στο Γ την τιμή που είχε πριν.
Αν όμως αντί για μηδέν γράψεις δεκατρία (13) τι θες να γίνει ;
Νίκος Δ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-10-10, 19:05
Όνομα: ΓΙΑΝΝΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Φίλε Νίκο θα προσπαθήσω να γράφω με τόνους.Πάντως οσο αφορά την γλώσσα μας το δέχομαι πως πρέπει να γράφουμε σωστά όσο μπορούμε βέβαια.
Τώρα όσο αφορά το ερώτημα μου .Να πάει βεβαίως σε νέα εγγραφή με επιλογή από το Β πεδίο με μοναδική τίμη αλλαγής από οποιονδήποτε αριθμό στο Γ πεδίο μόνο το 0. Όλες οι άλλες να αποκλείονται διότι δεν με ενδιαφέρουν.(Ίσως βέβαια να θελω να κάνω κάτι που δεν γίνετε γιατί δεν σχεδιάστηκε η βάση εξ αρχής σωστα και ζητώ συγνώμη αν κάτι δεν σκέφτηκα σωστά και σπαταλάς ασκοπά τον χρόνο σου)
Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.Και βέβαια και για την παρατηρησή σου να γράφουμε ΠΑΝΤΑ σωστά.Η ελληνική γλωσσα ειναι πλουσιότερη , ομορφότερη και σωστότερη με τους τόνους.Αλπά κάποιες φορές "καταπατούμε" τις αρχές μας. (ΚΑΚΩΣ)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-10-10, 20:55
Το avatar του χρήστη editolis
Super Moderator
Όνομα: Τολης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-01-2010
Περιοχή: ATHENS-GREECE
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Νομιζω οτι αυτο που σου εχω τροποποιησει ειναι αυτο που ζητας.

Καλη συνεχεια...
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip db1.zip (17,3 KB, 33 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-10-10, 22:20
Όνομα: ΓΙΑΝΝΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Γειά σου φίλε Τόλη.Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Μάλλον δεν είμαι σαφής .Τροποποίησα την βάση μου που σας έστειλα για παράδειγμα και θα ήθελα αν έχεις χρόνο να την δείς και ίσως να έγινα πιο κατανοητός(Το παλιό αρχείο που έστειλα).Θέλω δλδ να παρεμένει η πρώτη εγγραφή με το 0 στο Γ ΠΕΔΙΟ και η δεύτερη που θα γίνει αυτόματα να εχω την δυνατότητα να κάνω επιλογή από το Β ΠΕΔΙΟ αλλά να γραφεί το παλιό νούμερο που μηδένισα στην δεύτερη εγγραφή στο Γ ΠΕΔΙΟ.(Όπως δηλαδή έχω ακριβώς τώρα τις δύο μου εγγραφες μετά υποτίθεται την αλλαγή που έκανα μηδενίζοντας τον αριθμό 5)
Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου
ΓΙΑΝΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-10-10, 22:29
Όνομα: ΓΙΑΝΝΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Συγνωμη δεν εστειλα το παραδειγμα της βασης
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb βδ1.mdb (184,0 KB, 18 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-10-10, 17:17
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα στην παρέα

Γιάννη το αρχείο που επισυνάπτω μάλλον ανταποκρίνεται σ’ αυτό που θέλεις (αν το κατάλαβα καλά).
Πληκτρολογώντας στο πεδίο Γ της φόρμας το μηδέν, με την έξοδο από το πεδίο, αποθηκεύεται η τρέχουσα εγγραφή και ακολούθως δημιουργείται μία νέα με τιμή στο πεδίο Γ αυτήν που αντικατέστησε το μηδέν.
Κάνε δοκιμές μήπως μου διέφυγε κάποια περίπτωση.

Φιλικά/Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb TZON_FON.mdb (156,0 KB, 43 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kapetang : 11-10-10 στις 17:38. Αιτία: μικροσυμπλήρωση
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-10-10, 15:25
Όνομα: ΓΙΑΝΝΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Κάλησπερα Φίλε μου Γιώργο σε υπέρευχαριστώ.Ειναι οτι ήθελα.Επειδή όμως δεν ξέρω απο κώδικα και από οτι είδα αυτό το 'ΜΑΓΙΚΌ" έγινε έτσι θα ήθελα αν έχεις χρονο να μου έλεγες αν τα αριθμητικά πεδία είναι περισσότερα τότε πως θα γινόταν ακριβώς το ίδιο πράγμα.Δλδ αν εκτός απο το Γ πεδίο στην βαση που μου έστειλες ειχαμε πχ και Δ ΚΑΙ Ε και αλλα ομοια πεδια ΚΑΙ όταν μηδένιζα ένα από αυτά παλι να γινόταν καινούργια εγγραφή με επιλογή βέβαια απο το πεδίο Β πάντα.Και πάλι σε ευχαριστώ πολυ για τον πολύτιμο χρόνο σου.Καλό σου απόγευμα σε σένα και σε όλα τα παδιά του φόρουμ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Συναρτήσεις ] Εγγραφή σε πίνακα sirpanos Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 8 05-05-14 07:48
Αυτόματη εισαγωγή τιμής από προηγούμενη εγγραφή mike04 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 04-06-11 16:30
Αυτόματη εισαγωγή τιμής από προηγούμενη εγγραφή pant Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 16 27-03-11 15:24
[ Φόρμες ] ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΕ ΕΓΓΡΑΦΗ gregory_m Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 27-09-10 22:26
[ Πίνακες ] Αυτόματη εγγραφή πεδίου από άλλο πεδίο Free_Ghost Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 10 01-02-10 07:13


Η ώρα είναι 00:44.