ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Απόκρυψη κορδέλας και λοιπών εργαλείων

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-10, 18:06
Όνομα: Θοδωρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Απόκρυψη κορδέλας και λοιπών εργαλείων

Καλησπερα σε όλα τα παιδιά που ειτε ειναι διαχειρηστες αυτου του φορουμ ειτε επισκεπτες/μελη...
Εχω την εξης απορια..
υπαρχει δυνατοτητα να γινει αποκρυψη της κορδελας και των λοιπων εργαλειων?
εχω δοκιμασει να ξετσεκαρω καποια εργαλεια στις επιλογες τις access στο μενου πανω αριστερα αλλα δεν φτανουν,οπως επισης κ με το access developer extension που απλα απενεργοποιηει τις δυνατοτητες σχεδιασμου/επεξεργασιας αλλα δεν εχω καταφερει να εμφανιζω μονο τις φορμες μου οταν τρεχω το προγραμμα...
Γινετε βεβαια αν κανεις μια συντομευση της βασης και με δεξι κλικ και στην επιλογη "εκτελεση" το αλλαζεις σε ελαχιστοποιηση,αλλα δεν ειναι αυτο που θελω...
μια βοηθεια παρακαλω...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-07-10, 21:31
Το avatar του χρήστη mdragon
Όνομα: Μάρω
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 289
Προεπιλογή

Θοδωρή καλησπέρα,
δοκίμασε το εξής:
Επιλογές της Access
Τρέχουσα βάση δεδομένων
Ξετικάρεις στην περιήγηση την εμφάνιση παραθύρου περιήγησης καθώς και τις επιλογές που σου δίνονται στις επιλογές περιήγησης….
Ξετικάρεις επίσης και τις δυο επιλογές που σου δίνονται στις επιλογές γραμμής εργαλείων και κορδέλας
Με αυτόν τον τρόπο ούτε την κορδέλα έχεις, και από το μενού εμφανίζονται μόνο τα εικονίδια της κεντρικής
Σου στέλνω και δείγμα της βάσης
Ελπίζω να βοήθησα


Μάρω
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb Βάση δεδομένων1.accdb (280,0 KB, 24 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-10, 10:10
Το avatar του χρήστη editolis
Super Moderator
Όνομα: Τολης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-01-2010
Περιοχή: ATHENS-GREECE
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

DoCmd.ShowToolbar "Ribbon", acToolbarNo
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-07-10, 10:38
Όνομα: Θοδωρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια...
φιλε μου τολη με το κωδικα που μου εγραψες δεν εμφανιζεται η κορδελα,αλλα εμφανιζεται το backround της access απο πισω γινετε να μην εμφανιστει κ αυτο?
μπορει μηπως να γινει μεσω του package solution γραφοντας καποια εντολη?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-07-10, 15:57
Όνομα: Θοδωρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους!
για οσους ενδιαφερονται εχω βρει μια λυση για το θεμα αυτο...
δημιουργηστε μια μακροεντολη και στην προβολη σχεδιασης στο πεδιο ενεργεια επιλεξτε εκτελεση εντολης και στο πεδιο ορισματα επιλεξτε ελαχιστοποιηση εφαρμογης.
Στην δευτερη γραμμη απο κατω,στο πεδιο ενεργεια επιλεξτε ανοιγμα φορμας και στα ορισματα ανοιγμα φορμας ,οποτε στα ορισματα ενεργειας δωστε το ονομα της φορμας που θελετε να ανοιγει οταν τρεχετε το προγραμμα σας...

φιλικα θοδωρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-12-10, 08:57
Όνομα: Ελένη
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 04-12-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Απόκρυψη background access 02

Καλημερίζω όλη την παρέα. Είμαι νέο μέλος, αρχάρια και θέλω να δώσω συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε και κυρίως για το ήθος όλων. Βοηθήθηκα ήδη σε αρκετά από την ανάγνωση.

Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει πώς να μην φαίνεται το παράθυρο πίσω της access όταν ανοίγει μια αρχική φόρμα. Έκανα αυτό που είπε ο θοδωρής με την μακροεντολή, αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς να την χρησιμοποιήσω. Μετά την δημιουργία τι πρέπει να κάνω για να υπάρχει μόνο η φόρμα;

Να σημειώσω ότι ξεκλίκαρα όλες τις επιλογές στην Εκκίνηση του μενού Εργαλεία.

Επίσης επισυνάπτω ένα απλό αρχείο για καλύτερη κατανόηση. Πως κι αν μπορεί, να ανοίγει μόνο η φόρμα Πελάτες χωρίς το κενό κομμάτι πίσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb a.mdb (312,0 KB, 97 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-12-10, 10:43
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλημέρα στην παρέα

Ελένη καλωσόρισες στο φόρουμ.
Στη βάση σου, διέγραψα τη μακροεντολή που είχες και πρόσθεσα την Autoexec που εκτελείται αυτόματα, όταν ανοίγει η βάση.
Η Autoexec ανοίγει τη φόρμα πελάτες και μεγιστοποιεί το παράθυρό της. Ελπίζω να ήταν αυτό που ζητούσες.

Φιλικά/Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb MaximizeForm.mdb (380,0 KB, 176 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-12-10, 00:12
Όνομα: Ελένη
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 04-12-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Γιώργο, ευχαριστώ θερμά. Αυτό που θέλω είναι λογικά, αλλά για κάποιο λόγο δεν μου ανοίγει. θα προσπαθήσω από άλλο υπολογιστή και θα σου πω.
Με την ευκαιρία, μήπως γνωρίζεις/ετε αν γίνεται να αλλάξουμε το εικονίδιο της access στο εικονίδιο που κάνουμε διπλό για να ξεκινάει η εφαρμογή; Ευχαριστώ και πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-12-10, 10:35
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Ελένη καλημέρα

Για να αλλάξεις το εικονίδιο της access στην επιφάνεια εργασίας, ακολούθησε τα βήματα:
Δεξί κλικ στο εικονίδιο > Ιδιότητες > Καρτέλα συντόμευσης > Κλικ στο κουμπί «Αλλαγή εικονιδίου».
Αν το κουμπί δεν είναι ενεργοποιημένο, θα πρέπει να δημιουργήσεις νέα συντόμευση.
Το εκτελέσιμο αρχείο της access λέγεται msaccess.exe και κανονικά θα πρέπει να είναι στο φάκελο «c:\program files\microsoft office\office 11\». Αφού το βρεις κάνε δεξί κλικ και διάλεξε: Αποστολή προς > Επιφάνεια εργασίας (δημιουργία συντόμευσης).

Φιλικά/Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-12-10, 16:13
Όνομα: Ελένη
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 04-12-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Γιώργο ευχαριστώ και πάλι. Τον ξέρω αυτό τον τρόπο. Βασικά επειδή κάνω μια βάση για 2-3 χρήστες και θα την διαιρέσω όπως διάβασα εδώ, σκεφτόμουν μήπως υπήρχε τρόπος το αρχείο-τμήμα που θα χειρίζονται οι χρήστες να έχει άλλο εικονίδιο. Αν ξέρεις άλλο τρόπο θα εκτιμούσα μια βοήθεια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Ασφάλεια] Μενού - κρύψιμο κορδέλας απο χρήστες Dafnh0106 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 8 07-03-17 04:33
[Γενικά] απόκρυψη γραμμών rmaria Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 02-04-15 14:49
[ Ασφάλεια] Επιλογές γραμμής εργαλείων και κορδελας dimitrisp Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 01-11-14 14:28
Επιλογές γραμμής εργαλείων και κορδελας(Επαναφορά θέματος) dimitrisp Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 30-10-14 22:05
[ Φόρμες ] Επιλογή από λίστα και εμφάνιση λοιπών στοιχείων. xristos Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 14-01-12 16:03


Η ώρα είναι 21:48.