ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Φόρμες ] Απλές μαθηματικές πράξεις σε φόρμες με χρήση πλαισίων κειμένου

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-06-15, 17:43
Όνομα: Γιάννης Π.
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 20-04-2015
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Απλές μαθηματικές πράξεις σε φόρμες με χρήση πλαισίων κειμένου

Καλησπέρα στο φόρουμ. Είναι η πρώτη φορά που δημιουργώ θέμα γιατί έχω σπάσει το κεφάλι μου να κάνω ό,τι πιο απλό μπορεί να γίνει με πεδία σε φόρμα της Access 2003 αλλά δεν τα καταφέρνω.
1) Έχω τρία πεδία (πλαίσια κειμένου) σε μία φόρμα τα οποία δεν είναι δεσμευμένα με κάποιο ερώτημα ή πίνακα. Θέλω πολύ απλά στο τρίτο πεδίο να μου εμφανίζεται το άθροισμα ή το γινόμενο ή η αφαίρεση ή η διαίρεση των πρώτων δύο πεδίων!
Στο πεδίο3, πάω στις ιδιότητες και στην προέλευση στοιχείου ελέγχου, πατάω το κουμπί με τις 3 τελίτσες και γράφω στο πλαίσιο ακριβώς αυτό:
= [πεδίο1]+[πεδίο2]
Πατάω αποθήκευση και όταν αλλάζω σε προβολή φόρμας το πεδίο3 μου βγάζει #Σφάλμα

2) Το ίδιο πρόβλημα έχω και όταν προσπαθώ να κάνω τις 4 βασικές μαθηματικές πράξεις και σε δεσμευμένα από πίνακα πεδία.
Δηλαδή σε μία φόρα, μέσω του οδηγού φόρμας έχω εισάγει τα 3 πεδία του πίνακά μου (ΜΙΣΘΟΣ, ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ, ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ).
Πάω στο πεδίο στις ιδιότητες του πεδίου ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ και στην προέλευση στοιχείου ελέγχου, πατάω το κουμπί με τις 3 τελίτσες και γράφω στο πλαίσιο ακριβώς αυτό:
= [ΜΙΣΘΟΣ]-[ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ] και μου βγάζει το ίδιο #Σφάλμα.
Δοκίμασα να γράψω και
= [ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ]![ΜΙΣΘΟΣ]-[ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ]![ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ] και μου γράφει #Όνομα;

Τί λάθος κάνω και δεν μπορώ να κάνω μία απλή μαθηματική πράξη σε φόρμα της Access 2003;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-06-15, 18:07
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Όταν ανοίγει η φόρμα βλέπει κενά πλαίσια με τιμές Null. Εσύ ζητάς να σε υπολογίσει το null+null ! Επομένως η Access καλά κάνει και δίνει #Σφάλμα.
Μια λύση -για να δοκιμάσεις είναι να γράψεις στο συμβάν afterupdate του δεύτερου πλαισίου κάτι σαν αυτό : me.text3=nz(me.text1,0)+nz(me.text2,0), διότι πρέπει να πεις στην access ποια στιγμή θα κάνει την πρόσθεση ή την αφαίρεση). Εγώ σε προτείνω να πυροδοτηθεί συμβάν μετά την γραφή δεδομένων στο δεύτερο πλαίσιο.
(ΠΡΟΣΟΧΗ ! το ουδέτερο σημείο πολλαπλασιασμού και διαίρεσης είναι η μονάδα.)

Για το δεύτερο ερώτημα: Όταν τα πεδία [ΜΙΣΘΟΣ] και [ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ] έχουν δεδομένα σε βγάζει #Σφάλμα ; Θεωρώ πως όχι!

Ελπίζω να βοηθηθείς... και καλώς μας ήλθες Γιάννη.

Με εκτίμηση / Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-06-15, 16:45
Όνομα: Γιάννης Π.
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 20-04-2015
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Στέλνω τα αρχεία του προβλήματος

Αγαπητέ Νίκο τίποτα! Το δοκίμασα και σε 2007 αλλά δυστυχώς το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο!
Σου στέλνω τα αρχεία μήπως και βγάλεις άκρη και μπορέσεις να με βοηθήσεις.
Στο αρχείο Βάση Δεδομένων 1 που το δημιούργησα σε 2007 απλά προσπαθώ να προσθέσω 2 πεδία και να μου βγει το αποτέλεσμα στο τρίτο. Έβαλα και τον τύπο που μου είπες στο δεύτερο αλλά δεν έγινε τίποτα, πάλι σφάλμα βγάζει.
Στο δεύτερο αρχείο, το συμπιεσμένο:
α) θέλω να με την ομάδα επιλογών του ΜΚ που έχω στην φόρμα ΠΕΛΑΤΕΣ1, να επιλέγεις το radio button που θες, η τιμή να εγγράφεται στο πεδίο ΜΚ του πίνακα όπου έχει γίνει και η σύνδεση και να προσθέτετε το ποσό του ΜΚ με τον ΜΙΣΘΟ στο πεδίο ΤΕΛΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ. Δεν βγαίνει με τίποτα!!!
β) Στο υποσέλιδο της φόρμας, προσπαθώ να αφαιρέσω τα παιδία ΜΙΣΘΟΣ - ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ (υπαρχουν δεδομένα στον πίνακα) αλλά δεν μου βγάζει τίποτα!!!
Έχω απογοητευτεί γιατί αν είναι τόσο δύσκολο να κάνεις μία απλή μαθηματική πράξη στην Access, τότε τα παρατάω και ξεκινάω να διαβάζω SQL. Άσε που απορώ γιατί ενα τόσο διαδεδομένο εργαλείο της Microsoft είναι τόσο μα τόσο δύσκολο σε απλά πράγματα.
Σ΄ευχαριστώ εκ των προτέρων
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb Βάση δεδομένων1.accdb (304,0 KB, 18 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: zip gia apantisi.zip (194,0 KB, 16 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-06-15, 18:41
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Η Access δεν είναι λογιστικό φύλλο. Είναι εργαλείο σχεδίασης βάσης δεδομένων. Θέλει πίνακες, φόρμες, ερωτήματα, εκθέσεις και μακροεντολές (καλύτερα VBA).
Δεν έκανες ό,τι έγραψα, οπότε δες τη πρότασή μου υλοποιημένη για να το ευχαριστηθείς και να έχεις ...ούριο άνεμο στα πανιά σου, μιας και φαίνεται να δίνεις μάχες με καταιγίδες.
Θα δω και τη άλλη σου ερώτηση...

Τα ξαναλέμε λοιπόν.

Με εκτίμηση / Νίκος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip test.zip (16,2 KB, 45 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-06-15, 19:01
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Οι μισθοί και οι κρατήσεις είναι πεδία αριθμητικά και όχι κειμένου. Επομένως αν από το "Επταχώρι" αφαιρέσεις τη "Ζούζουλη" τι θα πάρεις;
Λοιπόν!
Διόρθωσα τον πίνακα και πρόσθεσα μια γραμμή VBA στη φόρμα σου, για να κάνει αυτό που θες. Όμως νεαρέ, κάνε υπομονή και προχώρησε σιγά - σιγά. Δώσε χρόνο προσαρμογής στη σχέση σου με την Access, και όχι "αρπαχτή". Δεν είναι γκόμενα της μιας βραδιάς! Στα χέρια σου έχεις mercedes και όχι πατίνι.

Καλή συνέχεια...

Με εκτίμηση / Νίκος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip Deftero.zip (38,4 KB, 57 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Φόρμες ] Αναζήτηση σε φόρμες που επιστρέφει φόρμες theo93 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 17 12-08-14 09:54
Χρήση Combo box για αλλαγή τιμών σε συνεχείς Φόρμες louk14 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 11-10-13 21:58
[ Εκθέσεις ] Εμφάνιση πλαισίων σε έκθεση gmax Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 29-09-11 12:16
[Μορφοποίηση] Excel Μορφοποίηση Πλαισίων Κειμένου dream-garden Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 01-04-11 14:45
[ Φόρμες ] Αυτόματη προσθήκη Πλαισίων κειμένου & Πλήκτρων Free_Ghost Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 03-08-10 06:10


Η ώρα είναι 23:33.