ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Εκθέσεις ] Προβλήματα σε εκτύπωση διπλής όψης

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-05-15, 12:31
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 14-11-2012
Περιοχή: κοζανη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή Προβλήματα σε εκτύπωση διπλής όψης

Καλημέρα σε όλους στο forum. Θα ήθελα να σκεφτήτε κάποια λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω:
Κάνω εξαγωγή μιας πολυσέλιδης αναφοράς (έκθεσης) σε pdf για εκτύπωση. Το pdf που προκύπτει είναι πχ 2000 σελίδες. Για οικονομία φύλλων χαρτιού, ο εργοδότης μου θέλει να το εκτυπώσω μπρος-πίσω κι έχει δίκιο. Δυστυχώς, όταν έχω αλλαγή ενότητας (έχω κάνει ομαδοποίηση στην έκθεση ως προς κάθε οικισμό έτσι ώστε να εμφανίζονται τα αποτελέσματα αναλύσεων που αντιστοιχούν σε κάθε οικισμό από τους οποίους έχουν ληφθεί δείγματα) , η αλλαγή αυτή (η κεφαλίδα ομάδας δηλαδή) πέφτει άλλοτε σε μονή και άλλοτε σε ζυγή σελίδα. Έχω φυσικά επιλέξει στις ιδιότητες της κεφαλίδας ομάδας την επιλογή "αλλαγή σελίδας" πριν από "ενότητα", αλλά πώς μπορώ να καταφέρω, η αλλαγή αυτή να πέφτει πάντα σε μονή σελίδα; Στο τέλος, όλες οι εκτυπωμένες σελίδες (διπλής όψης) θα μπουν σε ένα τοσιέ και θα τοποθετηθούν διαχωριστικά σε κάθε οικισμό (αλλαγή ενότητας). Μπορώ να λύσω το πρόβλημά μου χωρίς να διαιρέσω την αναφορά μου σε περισσότερες, μία για κάθε οικισμό;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-05-15, 08:58
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλημέρα

Κώστα, δες μια πρόταση στη συνημμένη ΒΔ.

Η λύση στηρίζεται στη δημιουργία πρόσθετης ομάδας με βάση το πεδίο της κανονικής ομαδοποίησης (στο παράδειγμα modCategory).

Η εξωτερική ομάδα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για την προσθήκη κενής σελίδας στην περίπτωση που η εκτύπωση της ενότητας θα άρχιζε από άρτια σελίδα.

1) Στην έκθεση rptQuery1 η ιδιότητα [Αλλαγή Σελίδας] των υποσέλιδων των δύο ομάδων ορίστηκε σε «Αλλαγή μετά την ενότητα».

Επίσης έχει γραφτεί κώδικας στο συμβάν Format (Μορφοποίηση) του εξωτερικού υποσέλιδου που το κάνει ορατό ή μη ανάλογα με το αν θα πρέπει να προστεθεί κενή σελίδα.

Η περίπτωση εφαρμόζεται όταν θέλουμε η κεφαλίδα της έκθεσης να εκτυπωθεί μαζί με την ομάδα.

2) Στην έκθεση rptQuery2 η ιδιότητα [Αλλαγή Σελίδας] της κεφαλίδας της έκθεσης ορίστηκε σε «Μετά την ενότητα».

Η ιδιότητα [Αλλαγή Σελίδας] των κεφαλίδων των δύο ομάδων ορίστηκε σε «Αλλαγή πριν από την ενότητα».

Επίσης έχει γραφτεί κώδικας στο συμβάν Format (Μορφοποίηση) της εξωτερικής κεφαλίδας που την κάνει ορατή ή μη ανάλογα με το αν θα πρέπει να προστεθεί κενή σελίδα.

Η περίπτωση εφαρμόζεται όταν θέλουμε η κεφαλίδα της έκθεσης να εκτυπωθεί ξεχωριστά.

Σημειώνω ότι για να δούμε τις σελίδες η έκθεση πρέπει να είναι σε προβολή προεπισκόπησης.

Φιλικά/Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip StartSectionOnOddPage.zip (261,4 KB, 25 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-05-15, 18:46
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 14-11-2012
Περιοχή: κοζανη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Γιώργο σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Μάλιστα, η λύση που μου βρήκες (η οποία δουλεύει τέλεια και στις δικές μου reports) εδόθη on time (αύριο σχεδίαζα να ξεκινήσω τις εκτυπώσεις). Είμαι καταϋποχρεωμένος και σε σένα και στο forum αυτό που μας καλομαθαίνει τελικά υπερβολικά!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Συναρτήσεις] Excel Υπολογισμοί ωραρίων - ωρών, προβλήματα akiskas Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 17 12-05-17 17:33
Dlookup προβλήματα mikekal1oo Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 28 14-03-16 11:11
[VBA] Βοηθεια σε καποια προβληματα που εχω sotisanis Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 18 13-06-14 23:00
[Εκτύπωση] Εκτύπωση διπλής όψεως rmaria Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 10-02-14 16:07
Αποτροπή διπλής καταχώρησης choulio19 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 27-09-12 15:05


Η ώρα είναι 21:57.