ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Φόρμες ] ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

 

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 02-05-15, 19:09
Banned
Όνομα: ΑΝΤΩΝΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 330
Question ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ

Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα να μου δώσει την γνώση του κάποιος εάν μπορεί φυσικά,γιατί είναι αρκετά πολύπλοκο αυτό που ζητάω.
Όπως πάντα ανεβάζω παράδειγμα σε βάση,έτσι και τώρα ανέβασα μια βάση που αφορά την τοποθέτηση και επιλογή προκαθορισμένου καταλόγου στη φορμα προϊόντα.

Έχω λοιπόν: πινακας 1) τιμοκατάλογοι
>> 2) κατηγοριες προϊόντων
>> 3) προιοντα


όπου ο πινακας προϊόντα περνά από ερώτημα.

Το ζητούμενο τώρα
Αυτό που θέλω να κάνω αν και εφόσον γίνετε είναι στην φορμα να μπορώ να αλλάζω επιλεγοντας σε κάθε προϊόν το προκαθορισμένο κατάλογο που ηδη και γίνετε,αλλα και να αλλάζω επεμβαίνοντας στο πεδίο ( ΤΙΜΗ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΕΡΔΟΥΣ ) αλλάζοντας την τιμή ούτω σώστε να αλλάζει το ποσοστό στο πεδίο ( ΠΟΣΟΣΤΟ ) και ταυτόχρονα να επεμβαίνω αντίθετος στο πεδιο ( ΠΟΣΟΣΤΟ ) και να αλλαζει η τιμη στο πεδιο ( ΤΙΜΗ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΕΡΔΟΥΣ ) .

δηλαδή ( ΤΙΜΗ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΕΡΔΟΥΣ ) <> ( ΠΟΣΟΣΤΟ ) π.χ. 1.30 <> 30%
( ΠΟΣΟΣΤΟ ) <> ( ΤΙΜΗ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΕΡΔΟΥΣ ) 30% <> 1,30


απλά όταν θα γίνετε αυτή η διαφοροποιημένη και μη προκαθορισμένη αλλαγή πρέπει να ενημερώνεται με κάποιο τρόπο το πεδίο ( ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ) oτι άλλαξε με αυτό το τρόπο.
Εγώ του έχω δωσει μια επιλογή στο πινακα ( ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΙ ) "ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ".

Ως μηχανισμός κατασκευής για να αλλάζω με αυτό το τρόπο μια τιμή νομισματικά η ποσοστιαία θα με διευκόλυνε να μπορώ να έχω ανεξάρτητο κατάλογο για κάθε προϊόν.Xωρίς να επηρεάζονται οι standard τιμοκατάλογοι.
Και με αυτό το τρόπο θα μπορώ μελλοντικά να επηρεάζω από τον πινακα ( ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΙ ) όλους τους καταλόγους για τυχον αύξηση η μείωση στα προϊόντα ανάλογα.


Παρακαλώ βοηθήστε SOS...
Ευχαριστώ όλους!!!
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb NEW.mdb (308,0 KB, 25 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
 


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Συναρτήσεις] Επιλογη κ αθροισμα apache Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 15-12-15 19:20
[Excel07] Επιλογή απο Πίνακα steliosF Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 12-05-15 11:57
Πρόβλημα με επιλογή ναι/όχι mike04 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 18-02-12 21:30
[VBA] ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΜΕ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΖΙΜΗΣ Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 19-03-11 23:55
πρόβλημα σε πλαίσιο καταλόγου (ListBox) alex Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 30-11-10 14:08


Η ώρα είναι 23:58.