ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Φόρμες ] Υπολογισμός ποσού σε φόρμα και μεταφορά στον αντίστοιχο πίνακα

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-14, 14:59
Όνομα: ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 01-10-2013
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Υπολογισμός ποσού σε φόρμα και μεταφορά στον αντίστοιχο πίνακα

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του Forum.
Στήν κεντρική φόρμα ΟΧΗΜΑΤΑ της βάσης που επισυνάπτω και στήν δεύτερη καρτέλα αυτής (ΔΦ_ΟΧΗΜΑΤΑ-ΚΑΥΣΙΜΑ), υπάρχει ένα πεδίο ΣΥΝΟΛΟ το οποίο θέλω να υπολογίζει την ΠΟΣΟΤΗΤΑ(Lt) επί την (ΤΙΜΗ+ΦΠΑ) και να μεταφέρει το αποτέλεσμα στο αντίστοιχο πεδίο στόν πίνακα ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΑ. Ο υπολογισμός του ΣΥΝΟΛΟΥ θέλω να γίνεται αυτόματα μετά από ενημέρωση του πεδίου ΔΗΜ_ΕΝΟΤΗΤΑ 1ον γιατί δεν θέλω ο χρήστης να καταχωρεί πολλά πεδία και 2ον και το ποιό δύσκολο γιατί η κάθε δημοτική ενότητα έχει διαφορετικές τιμές καυσίμων.Ότι και να δοκίμασα το μονο που κατάφερα ήταν να να καταχωρείται το
ΣΥΝΟΛΟ μονο στην φόρμα και όχι στον πίνακα, και επίσης δεν κατάφερα όσο και να προσπάθησα να καταχωρούνται διαφορετικές τιμές καυσίμων ανά Δημοτική ενότητα.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
Υ.Γ τις τιμές των καυσίμων και το ΦΠΑ τις καταχωρώ στόν πίνακα ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΟ.
Ευχαριστώ πολύ εκ' των προτέρων σε όποιον ασχοληθεί με το θέμα μου, και καλές γιορτές σε όλους.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip ΟΧΗΜΑΤΑ.zip (507,8 KB, 14 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-12-14, 15:16
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Μη επαναλαμβάνεις την ανάρτησή σου. Η οργάνωση των αναρτήσεων/συζητήσεων δεν το 'αντέχει'. Είναι βέβαιο ότι κάποιος φίλος θα σε απαντήσει... χρόνος χρειάζεται.

Με εκτίμηση
Νίκος

ΥΣτερολογιο: Εργάζομαι με Access 2007 και δεν μπορώ να ανοίξω το επισυναπτόμενο αρχείο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-12-14, 18:31
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Διονύσιε, για το ζητούμενο σημειώνω τα εξής:

1) Η τιμή του καυσίμου εξαρτάται από το είδος του, τη ΔΗΜ_ΕΝΟΤΗΤΑ, αλλά και από το χρόνο.

Στον πίνακα ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΟ δεν υπάρχει πεδίο για τη ΔΗΜ_ΕΝΟΤΗΤΑ, ούτε κάποιο πεδίο ημερομηνίας για την καταχώρηση της ημερομηνίας έναρξης της νέας τιμής.

Πώς συνεπώς θα γίνεται η επιλογή της τιμής;

2) Στον πίνακα ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΑ, αν γνωρίζουμε την ποσότητα την τιμή και το ύψος του ΦΠΑ μπορούμε να υπολογίσουμε εύκολα την ΑΞΙΑ, την ΑΞΙΑ_ΦΠΑ και το ΣΥΝΟΛΟ.

Θα πρέπει συνεπώς, αφού έχεις Access 2010, τα πεδία αυτά να γίνουν πεδία υπολογιζόμενα (Calculated).

Φιλικά/Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-12-14, 20:34
Όνομα: ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 01-10-2013
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Καλησπέρα Γιώργο, έχω βάλει ένα πεδίο σύνθετο πλαίσιο ΔΗΜ_ΕΝΟΤΗΤΑ στον πίνακα ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΟ που τραβάει τιμές απο τον πίνακα ΔΗΜ_ΕΝΟΤΗΤΑ. Στον πίνακα ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΟ καταχωρώ τις τιμές των καυσίμων και το ΦΠΑ ανα είδος καυσίμου και ανα Δημοτική ενότητα, και θα ήθελα να υπολογίζει αυτόματα την αξια του ΦΠΑ και το ΣΥΝΟΛΟ. Οι καταχωρήσεις των καυσίμων ανα όχημα Δημοτική ενότητα και ημερομηνία γίνοντα στήν ΔΦ_ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΑ όπου και θα ήθελα τα συσχετιζόμενα πεδια ΤΙΜΗ,ΦΠΑ,ΑΞΙΑ_ΦΠΑ και ΣΥΝΟΛΟ να ενημερώνονται αυτόματα όταν γίνεται η επιλογή της δημοτικής ενότητας από το αντίστοιχο πεδίο, να υπολογίζεται αυτόματα το ΣΥΝΟΛ_ΚΟΣΤΟΣ και να ενημερώνονται τα αντίστοιχα πεδία στον πίνακα ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΑ.
Επίσης για τα υπολογιζόμενα πεδία που αναφέρεις, αρκεί μόνο αυτό ή χρειάζεται να γραφεί και κώδικας?
Δες τις αλλαγές που έχω κάνει στα πεδία του πίνακα ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΟ και στην ΔΦ_ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΑ και κάνε μου ένα παράδειγμα για να το καταλάβω σε παρακαλώ;
Καλό βράδυ και ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip ΟΧΗΜΑΤΑ.zip (459,9 KB, 7 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-12-14, 22:20
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Διονύσιε, δες τις αλλαγές που έκανα στους πίνακες ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΟ, ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΑ και το ερώτημα ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΟ_qry.

1) Στον πίνακα ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΟ τα πεδία ΑΞΙΑ, ΑΞΙΑ_ΦΠΑ και ΣΥΝΟΛΟ δε χρειάζονται και τα αφαίρεσα.

2) Στον πίνακα ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΑ επιλέγουμε εύκολα από πτυσσόμενα πλαίσια την τιμή και το ΦΠΑ και τα πεδία ΑΞΙΑ, ΑΞΙΑ_ΦΠΑ και ΣΥΝΟΛΟ, επειδή είναι υπολογιζόμενα, υπολογίζονται αυτόματα.

Άνοιξε τον πίνακα σε προβολή φύλλου δεδομένων και κάνε δοκιμές.

Φιλικά/Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip ΟΧΗΜΑΤΑ2.zip (477,8 KB, 30 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-12-14, 23:03
Όνομα: ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 01-10-2013
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Γιώργο πολύ καλό αλλά αν γίνεται θα ήθελα τα πεδία ΤΙΜΗ και ΦΠΑ να μην χρειάζεται να τα καταχωρώ κάθε φορά γιατι είναι τιμές που δεν αλλάζουν συνεχώς, Αλλάζουν μόνο αν γίνει αλλαγή στην τιμή των καυσίμων.
Αυτό ακριβώς ήθελα που έκανες στον πίνακα ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΑ να το κάνω στην ΔΦ_ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΑ απο όπου και κάνω τις καταχωρήσεις.
Δηλ. μόλις επιλέξω την ΔΗΜ_ΕΝΟΤΗΤΑ απο το πτυσόμενο πλαίσιο να καταχωρούνται αυτόματα η ΤΙΜΗ, η ΑΞΙΑ, το ΦΠΑ, η ΑΞΙΑ_ΦΠΑ και το σύνολο, χωρίς να χρειάζεται να καταχωρώ εγώ καμία τιμή απο αυτά τα πεδία.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-12-14, 08:51
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλημέρα

Στην επισυναπτόμενη ΒΔ:

1) Προστέθηκαν ο πίνακας ΚΑΥΣΙΜΟ και η φόρμα ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΑ_Frm.

2) Έγιναν κάποιες αλλαγές στους πίνακες ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΑ και ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΟ.

3) Στη φόρμα ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΑ_Frm προστέθηκε κώδικας για τον αυτόματο υπολογισμό της τιμής και του ΦΠΑ με βάση το είδος του καυσίμου και το δημοτικό διαμέρισμα.

Φιλικά/Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip ΟΧΗΜΑΤΑ3.zip (565,8 KB, 52 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-12-14, 15:24
Όνομα: ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 01-10-2013
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Γιώργο σ΄ευχαριστώ πολύ κάτι τέτοιο ήθελα μόνο αν ήταν δυνατόν να γίνουν στήν ήδη υπάρχουσα ΔΦ_ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΑ γιατί εκεί ενημερωνόταν αυτόματα και ο ΑΡΙΘ_ΕΝΤΟΛΗΣ με κάθε νέα καταχώρηση και το είδος καυσίμου να το τραβάει από τον πίνακα ΟΧΗΜΑΤΑ γιατί έτσι στον κώδικα που είχα το είδος καυσίμου ενημερωνόταν αυτόματα ανάλογα με το είδος που είχα για κάθε όχημα στον πίνακα ΟΧΗΜΑΤΑ. Επίσης αν θέλεις εξήγησε μου με δύο λόγια τις εντολές του κώδικα που έγραψες στην φόρμα ΟΧΗΜΑΤΑ_ΚΑΥΣΙΜΑ_frm μήπως το παιδέψω και εγώ όσω μπορέσω για να μην σε κουράζω. Και κάτι τελευταίο, για να βγάλω ένα συνολικό κόστος που θα αποτελείται απο το κόστος καυσίμων και το κόστος συντήρησης και ορυκτελαίων πως θα είταν προτιμότερο να το κάνω;, πρώτα σε κάποιον πίνακα ή απευθείας με κάποιο ερώτημα;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-12-14, 16:02
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα

1) Αναγκάστηκα να δημιουργήσω νέα φόρμα επειδή η δική σου παρουσίαζε πρόβλημα στην επιλογή του δημοτικού διαμερίσματος.

2) Στον κώδικα χρησιμοποιώ τη συνάρτηση Dlookup() που χρησιμοποιείς και εσύ.

3) Για την εύρεση της συνολικής δαπάνης θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ερώτημα.

Διονύσιε έχεις ότι χρειάζεται για να μεταφέρεις τους αυτοματισμούς της φόρμα σου στη δική μου ή και αντίστροφα.

Μη τα περιμένεις όλα έτοιμα. Προσπάθησε.

Φιλικά/Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-12-14, 19:32
Όνομα: ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 01-10-2013
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Γιώργο σ' ευχαριστώ πάρα πολύ θα προσπαθείσω να κάνω τις αλλαγές που θέλω και αν κολήσω κάπου σε ξαναρωτάω.
Καλό βράδυ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Πίνακες ] Μαζικη αντιγραφή εγγραφών στον ίδιο πίνακα dimitrisp Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 8 28-10-16 20:45
Μερικά άθροισμα στον ίδιο πίνακα και ερωτημα pansyr Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 11 06-10-15 18:34
[ Φόρμες ] Πολλαπλασιασμος στη φορμα και μεταφορα στον πινακα silixridi Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 26-01-15 23:52
[ Φόρμες ] Μεταφορά ποσών απο φόρμα σε πίνακα AntonisSar Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 22-12-14 10:21
[ Πίνακες ] Ενωση 2 πεδίων στον ίδιο πίνακα kantidenos Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 01-10-13 03:28


Η ώρα είναι 20:54.