ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Εφαρμογή φίλτρου σε σύνθετο πλαίσιο.

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-12-14, 11:28
Όνομα: Παναγιώτης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 02-03-2013
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή Εφαρμογή φίλτρου σε σύνθετο πλαίσιο.

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές σας εύχομαι. Προσπάθησα με διαφόρπυς τρόπους να εφαρμώσω φίλτρο στην column(2) του σύνθετου πλαισίου ραφιού με την τιμή της column(2) του σύνθετου πλαισίου τίτλος στο παράδειγμα της φόρμας που επισυνάπτω. Κατάφερα κάποια στιγμή να φτάσω σε ένα σημείο αλλά δεν ήταν ικανοποιητικό και ήταν και αρκετά πολύπλοκο σε σχέση με αυτό που επεδίωκα. Επειδή πιστεύω ότι δεν θα πρέπει να είναι τόσο πολύπλοκο ζητώ αν κάποιος ξέρει πως γίνεται να μου απαντήσει. Ευχαριστώ.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb filter.adp.mdb)-0.mdb (436,0 KB, 28 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-14, 09:08
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Καλημέρα

Νομίζω ότι χρειάζεται να αποκτήσεις περισσότερες γνώσεις για να δημιουργήσεις σωστές εφαρμογές. Οι πίνακες σου δεν είχαν κάποια "λογική" βάσης δεδομένων. Έτσι, στο σημείο αυτό θέλησα να δώσω -πρωτίστως- βαρύτητα με την απάντησή μου.
...κατά τα λοιπά δεν απαντώ στην ερώτησή σου, αφού στοχεύω να σε υποδείξω μια άλλη λογική διαχείρισης η οποία υποψιάζομαι ότι θα βοηθήσει για να πάρεις τις δικές σου αποφάσεις σχεδίασης.

Καλή συνέχεια...
Νίκος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip filter.zip (23,0 KB, 46 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-14, 11:05
Όνομα: Παναγιώτης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 02-03-2013
Μηνύματα: 46
Arrow

Meteora ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις συμβουλές σου. Και εγώ πιστεύω ότι οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες πάνω στην access ίσως επειδή την χρησιμοποιώ ότα χρειάζομαι κάποια πράγματα. Η βάση που ανέβασα έχει δημιουργηθεί σαν παράδειγμα για να δείξω τι θέλω να κάνω και δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που κατασκεύασα. Το δημιούργησα απλός αν δεν καταλάβει κάποιος από τα γραφόμενα μου τι εννοώ να έχει ένα παράδειγμα. Οπότε αν κάποιος θα ήθελε να βοηθήσει να αναφέρω ότι το πρόβλημα μου είναι πως θα φιλτράρω το ένα σύνθετο μέσασ από το άλλο και όχι αν είναι σωστά δομημένοι οι πίνακες το παραδείγματος. Ευχαριστώ πολύ ξανά και καλές γιορτές σε όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-14, 18:47
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Εντάξει αφού δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα στη σχεδίαση... Τι θέλεις να επιλέγεις στο πρώτο πλαίσιο και ποιες προσδοκίες έχεις για το δεύτερο. Δώσε ένα παράδειγμα με βάση τα δεδομένα σου.

Τα λέμε λοιπόν...

Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-14, 20:18
Όνομα: Παναγιώτης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 02-03-2013
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Καλησπέρα πριν από λίγο προσπάθησα νε εξηγήσω με λόγια τι ζητάω έγραψα ολόκληρο κείμενο και όταν το ξαναδιάβασα αμφέβαλλα πάρα πολύ αν θα καταλάβαινε κάποιος τι ζητάω. Γι αυτό γράφω απλά "Θέλω στο πρώτο πλαίσιο όταν επιλέγω μία ταινία π.χ. περιπέτεια να βγαίνουν στο δεύτερο πλαίσιο τα ράφια που έχουν στην τρίτη στήλη την εγγραφή περιπέτεια. Αυτό που έκανα εγώ" και από εδώ και πέρα βάζω ξανά την βάση στην οποία στην πρώτη φόρμα έχω την δική μου λύση. Προσπάθησα να βάλω αντί του [Forms]![frmA]![txtHelp] στα κριτήρια του πλαισίου το [Forms]![frmA]![kodTainias].Column(2) αλλά δεν το δέχεται. Επίσης προσπάθησα το
Private Sub kodTainias_BeforeUpdate(Cancel As Integer)
Dim strfilter As String

strfilter = "Me.kodRAFI.Column(2)='" & Me.kodTainias.Column(2) & "'"
Me.filter = strfilter
Me.FilterOn = True
End Sub
αλλά δεν το δέχεται .
Τι άλλο είχα δοκιμάσει δεν θυμάμαι αυτά ελπίζω να είναι κατανοητά και ευχαριστώ για τον χρόνο.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb filter.accdb (416,0 KB, 29 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-12-14, 05:07
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Καλημέρα
Στη φόρμα που ανέβασες βλέπω να λειτουργεί αυτό που περιγράφεις. Οπότε ποιο είναι το πρόβλημα;

Δυο σχόλια :
Όταν φύγει η εστίαση από το πρώτο πλαίσιο επιλογών, τότε το μόνο που μπορείς να διαβάσεις από το πλαίσιο είναι αυτό που βλέπεις. Τα Column ξέχασέ τα! Έτσι η Access -όταν εσύ πας στο δεύτερο πλαίσιο επιλογών- δεν καταλαβαίνει Column(1), (2) κοκ αφού έχει φύγει η εστίαση.
Ο κώδικας της ρουτίνας -που μας παρουσιάζεις- δεν έχει σχέση με τα πλαίσια επιλογών και με τον έλεγχο που θες να πετύχεις σε αυτά.


Πάντως είναι έξυπνη λύση ο τρόπος που πέτυχες τον έλεγχο. Υπάρχουν και άλλες λύσεις, αλλά 'καλύτερη' είναι αυτή που χρησιμοποιούμε μέχρι να την ...αντικαταστήσουμε.

Ωραία... αν χρειαστεί μη διστάσεις να δώσεις συνέχεια στη συζήτηση. Όταν μπορώ θα συμμετέχω.
Νίκος

Υστερολόγιο: Δοκίμασε την ρουτίνα αφού ήδη έχεις αποθηκεύσει π.χ. την τιμή της Column(2) σε κάποια Public μεταβλητή. Θα δουλέψει...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-12-14, 07:46
Όνομα: Παναγιώτης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 02-03-2013
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση και το έθεσες πολύ καλά στην έκφραση η ρουτίνα που γράφω δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θέλω να κάνω. Δεν έχω καταλάβει πως μπορώ να δώσω στην vba της Access σαν φίλτρο στο δεύτερο σύνθετο πλαίσιο την τιμή που έχω από το πρώτο. Αυτό το θέλω γιατί χρησιμοποιώντας τον τρόπο με τον οποίο τώρα δουλεύει είναι ότι νιώθω σαν να πηγαίνω Αθήνα - Αργος μέσω Πάτρας.
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι καλές γιορτές.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-12-14, 15:38
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Παναγιώτη, στην επισυναπτόμενη ΒΔ περιέχονται οι φόρμες frmA και frmB στις οποίες το ζητούμενο υλοποιείται με δύο τρόπους:

1) Στη μέθοδο της φόρμας frmA η προέλευση γραμμής (Rowsource) του σύνθετου πλαισίου kodRAFI περιέχει κατάλληλο φίλτρο και είναι σταθερή.

2) Στη μέθοδο της φόρμας frmB η προέλευση γραμμής (Rowsource) μεταβάλλεται και ορίζεται με κώδικα VBA.

Κάνε δοκιμές προσθέτοντας εγγραφές, τροποποιώντας την τιμή του σύνθετου πλαισίου kodTainias και ακυρώνοντας, πριν από την αποθήκευση, τις αλλαγές.

Φιλικά/Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb filterComboBoxes.mdb (672,0 KB, 72 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-12-14, 20:04
Όνομα: Παναγιώτης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 02-03-2013
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

kapetang ευχαριστώ πολύ για την απάντηση θα το δοκιμάσω αύριο και θα απαντήσω. Ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-12-14, 14:13
Όνομα: Παναγιώτης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 02-03-2013
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι φίλε kapetang θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι οι τρόποι που υπέδειξες λειτουργούν χωρίς πρόβλημα. Νομίζω ότι τώρα πάω Αθήνα - Άργος απευθείας.
Σε ευχαριστώ και καλές γιορτές.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Φόρμες ] Φίλτρο σε σύνθετο πλαίσιο από πινάκα σχετιζόμενο με άλλο σύνθετο πλαίσιο Dafnh0106 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 18-01-13 19:12
[ Φόρμες ] Σύνθετο Πλαίσιο nodirem Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 12-08-12 09:33
Σύνθετο πλαίσιο? pakos Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 28-04-12 15:33
[ Φόρμες ] Σύνθετο πλαίσιο Πέτρο Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 7 29-02-12 13:17
Εφαρμογή φίλτρου σε φόρμα stavros2244 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 09-04-10 07:47


Η ώρα είναι 06:46.