ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Υποφόρμες ] Πρόβλημα με ενημέρωση σύνθετου πλαισίου από άλλο συνθετο πλαίσιο

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

 

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 05-12-13, 04:17
Όνομα: Τάκης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2002
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 12-12-2012
Μηνύματα: 4
Post Πρόβλημα με ενημέρωση σύνθετου πλαισίου από άλλο συνθετο πλαίσιο

Καλημέρα σε όλους σας

Έχω διαβάσει πολλά θέματα μέσα από το forum και έχω πάρει πολλές έξυπνες ιδέες.

Πρόσφατα έχω κολλήσει σε μία υποφόρμα και οσο και εαν έχω ψαξει να βρω λύση δεν τα κατάφερα τόσο μέσα στο forum όσο και στο google.

Αντιμετωπίζω λοιπόν το εξής πρόβλημα φόρμα Α κύρια , Β υποφόρμα (προεπιλεγμένη προβολή = συνεχείς φόρμες).
Μέσα στην υποφόρμα υπάρχουν 2 σύνθετα πλαίσια η δυσκολία μου εντοπίζεται στο εξής : αφού ενημερώσω το πρώτο σύνθετο πλαίσιο και πάω στο δεύτερο σύνθετο πλαίσιο προσπαθώ να καλέσω δεδομένα σύμφωνα με την τιμή που θα έχει το πρώτο σύνθετο πλαίσιο και με έκφραση
Forms![Order]![OrderSub].Form![όνομα πρώτου combobox φιλτραρισματος] οπότε τότε μου εμφανίζει << ΤΙΜΗ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥ>>
Forms![Α]![Β].Form![Β].Form![όνομα σύνθετου πλαισίου]

υποσημείωση: όσο την χρησιμοποιούσα την φόρμα Β από μόνη της πριν την κάνω υποφόρμα στην Α με την έκφραση υπό την μορφή Forms!OrderDetails.OrderID όλα δούλευαν τέλεια με το που την έκανα υποφόρμα της Α κόλλησα

όποια ιδέα ευπρόσδεκτη......... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενημέρωση πλαισίου κειμένου από πλαίσιο λίστας kellis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 12-04-18 20:19
[ Φόρμες ] Αυτόματη εισαγωγή ημερομηνίας μετά από ενημέρωση σύνθετου πλάισιου. kyriakoz Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 14-07-15 20:45
[ Φόρμες ] Φίλτρο σε σύνθετο πλαίσιο από πινάκα σχετιζόμενο με άλλο σύνθετο πλαίσιο Dafnh0106 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 18-01-13 19:12
[ Φόρμες ] Ενημέρωση δύο πεδίων από σύνθετο πλαίσιο gmax Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 02-10-12 19:22
Αυτόματη ενημέρωση πεδίων σε σύνθετο πλαίσιο ndplus Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 06-02-10 23:59


Η ώρα είναι 10:19.