ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΣ ΒΑΣΗΣ

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-06-09, 01:05
babiniotis
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΣ ΒΑΣΗΣ

Καλησπέρα σας

Είμαι νέος στην access και θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος πως μπορώ να προστατεύσω μία βάση με το Serial Number του σκληρού δίσκου.
Θέλω όταν κάνει εκίνηση η βάση και το serial number του σκληρου δεν είναι το ίδιο με αυτό ή αυτά (θέλω να βάλω δύο serial το δέυτερο για τον σκληρό με back up) που έχει αποθηκευμένο η βάση, αυτόματα να διαγράφεται ολόκληρη η βάση δεδομένων για λόγους ασφαλείας.
Ψάχνω στα Αγγλικά αλλά δεν βρίσκω λύση.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-06-09, 19:01
Tassos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Re: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΣ ΒΑΣΗΣ

Καλησπέρα σε όλους!

Αγαπητέ φίλε, κατ αρχήν καλωσόρισες στο φόρουμ!

Το να “αυτοδιαγραφεί “ ένα αρχείο αν δεν τηρούνται τα κριτήρια που προανέφερες είναι εφικτό.

Δεν θα λειτουργήσει όμως αποτελεσματικά γιατί τίποτα δεν μπορεί να εμποδίσει ακόμα και τον πιο απλό χρήστη
να ανοίξει το αρχείο αφού προηγουμένως απενεργοποιήσει τις μακροεντολές της Access
με αποτέλεσμα να μην εκτελεστεί ο σχετικός κώδικας VBA.

Ή ακόμα πιο απλά να εισάγει τα δεδομένα των πινάκων του αρχείου αυτού
σε Word (συγχώνευση αλληλογραφίας)
ή σε Excel (Εισαγωγή εξωτερικών δεδομένων).

Θα σου συνιστούσα να ρίξεις μια ματιά στην ιστοσελίδα της Microsoft
( http://office.microsoft.com/el-gr/acces ... 0411391032 )
όπου παρέχονται συμβουλές σε σχέση με την προστασία βάσης δεδομένων Access (*.mdb)

ή συνοπτικά:

http://office.microsoft.com/el-gr/acces ... &av=ZAC110

Φιλικά
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-06-09, 06:14
babiniotis
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Re: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΣ ΒΑΣΗΣ

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Θα το προσπαθήσω και θα σας ενημερώσω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-06-09, 00:56
babiniotis
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Re: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΣ ΒΑΣΗΣ

Καλησπέρα σε όλους
Το άρθρο της microsoft καλό ήταν αν και μου φάνηκε λίγο δύσκολο.
Βρήκα την δυνατότητα να ενεργοποιώ και απενεργοποιώ το Shift στην βάση με κωδικό.
Αυτό σε συνδιασμό με την μετατροπή της βάσης σε mde αρχείο και την διαγραφή της όσον αφορά το serial θα μπορούσε να μου προσφέρει προστασία?
Αυτό που θέλω είναι να μην μπορεί ένας απλώς χρήστης να την χρησιμοποιήσει σε άλλο υπολογιστή. Οι υπόλοιποι δεν γνωρίζουν την access στη δουλειά απλά για να είμαι ήσυχος ότι δεν θα πάρει κάποιος όλη την βάση με τα δεδομένα θέλω να κάνω τα παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-09, 15:58
Το avatar του χρήστη kon73
Όνομα: Ηλιάδης Κωνσταντίνος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Chicago
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή Re: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΣ ΒΑΣΗΣ

Αγαπητέ φίλε babiniotis,

Στο διαδίκτυο κυκλοφορεί μία λύση για την λήψη του Volume Serial του HD Δηλαδή κάθε φορά που κάποιος κάνει format τον σκληρό δίσκο του, ο αριθμός αυτός αλλάζει. Στον παραθέτω το λοιπόν (http://www.dreamincode.net/code/snippet1415.htm): Ωστόσο για το πραγματικό Serial του HD, Serial Video Card, CPU Serial καθώς και άλλων εξαρτημάτων είναι κάτι που το παρέχω με χρέωση όπως φαίνεται και στο http://eshop.msaccess.gr. Επίσης παρέχω και μία διαφορετική έκδοση της λήψης του Volume Serial HD. Το Volume Serial No του HD (Σκληρού δίσκου) είναι κάτι που υποκλέπτεται (δηλαδή μπορεί κάποιος να ορίζει ίδιο Volume Serial HD) και επομένως να ξεκλειδώσει ένας την βάση σου είναι εύκολο. Για την αυτόματη διαγραφή της βάσης μπορείς να δώσεις εντολές SQL το τύπου ("DELETE * From Table1") και θα διαγράφονται όλες οι εγγραφές τις βάσης. ή αν θέλεις για τους πίνακες

Κώδικας:
For i=1 to currentdb.TableDefs.Count
   docmd.DeleteObject(acTable),currentdb.TableDefs(i).Name
next
Κώδικας:
Private Declare Function GetVolumeInformation Lib "Kernel32" Alias "GetVolumeInformationA" (ByVal lpRootPathName As String, ByVal lpVolumeNameBuffer As String, ByVal nVolumeNameSize As Long, lpVolumeSerialNumber As Long, lpMaximumComponentLength As Long, lpFileSystemFlags As Long, ByVal lpFileSystemNameBuffer As String, ByVal nFileSystemNameSize As Long) As Long


Private Sub Form_Load()
    Dim Serial As Long, VName As String, FSName As String
    VName = String$(255, Chr$(0))
    FSName = String$(255, Chr$(0))
    GetVolumeInformation "C:\", VName, 255, Serial, 0, 0, FSName, 255
    VName = Left$(VName, InStr(1, VName, Chr$(0)) - 1)
    FSName = Left$(FSName, InStr(1, FSName, Chr$(0)) - 1)
    Serial = Replace(Trim(Str$(Serial)), "-", "")
    MsgBox "Your Serial Number is " & Serial
End Sub
__________________
Κωνσταντίνος / kon73

Τι δεν πρέπει να έχεις :*Πλούτο χωρίς μόχθο *Πολιτική χωρίς αρχές *Απόλαυση χωρίς συναίσθημα *Γνώση χωρίς χαρακτήρα *Εμπόριο χωρίς ήθος *Επιστήμη χωρίς ανθρωπιά *Λατρεία χωρίς θυσία. Μαχάτμα Γκάντι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προστασία εκτυπωμένων εγγράφων; frarad Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 08-03-16 16:13
[ Ασφάλεια] Προστασία αντικειμένων βάσης δεδομένων από επεξεργασία ΤΙΜΟΣ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 28-07-15 08:35
[Γενικά] Αποτροπή αντιγραφής rmaria Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 19-03-15 14:09
[ Φόρμες ] Επιλογή αντιγραφής πεδίων mgeorge Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 29-04-14 18:29
[Μορφοποίηση] Προστασία προηγούμενων εγγραφών xristos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 13-03-13 23:37


Η ώρα είναι 07:58.