ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Φόρμες ] ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΆ BARCODE

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-03-11, 20:12
Banned
Όνομα: ΑΝΤΩΝΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 330
Unhappy ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΆ BARCODE

ΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ
ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΟ BARCODE ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΚΤΥΠΩΣΩ.
ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ?

Η ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΙΝΑΙ Η --> FREE3OF9.TTF
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb BARCODE.mdb (172,0 KB, 135 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη artchrist73 : 17-03-11 στις 20:38.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-11, 08:09
Όνομα: Διονυσης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Αντώνη καλημέρα,

εκτός του ότι δεν στο εκτυπώνει, στην οθόνη εμφανίζεται κανονικά..;

κατέβασα την βάση σου, την έτρεξα, έκανα εγκατάσταση την γραμματοσειρά που αναφέρεις και εκτύπωσα σε ένα laser εκτυπωτή. Δεν είχα κανένα πρόβλημα. Δεν ξέρω μήπως έχει να κάνει με τον driver του εκτυπωτή σου. Σε τι εκτυπωτή στέλνεις την εκτύπωση..;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-11, 21:53
Banned
Όνομα: ΑΝΤΩΝΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 330
Unhappy BARCODE ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑ

ΑΓΑΠΗΤΕ ΔΙΟΝΥΣΗ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΣΕ 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΕΚΤΥΠΩΤΕΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.
ΑΥΤΟ ΡΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ Η ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ Η ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑΣ ( ΤΕΝΤΩΜΑ ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.
ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΣΚΑΝΑΡΩ ΜΕ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ( ΜΠΙΣΤΟΛΙΑ ) ΤΟ BARCODE ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-03-11, 08:35
Όνομα: Διονυσης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Όχι δεν πιστεύω να έχει να κάνει με την «διαστρέβλωση» της σειράς...

δεν μας είπες αν στην οθόνη του υπολογιστή σου το barcode εμφανίζεται σωστά ή εμφανίζεται σαν νούμερα..; αν στην οθόνη του υπολογιστή σου εμφανίζεται σαν νούμερα τότε ούτε και στην εκτύπωση θα πάρεις αυτό που θές..

Ανοιξε ένα excel, γράψε ένα barcode (νούμερο), διάλεξε την γραμματοσειρά “free 3 of 9”. To κελί σου θα αλλάξει σε barcode, δοκίμασε να εκτυπώσεις.

Το τελευταίο που θα δοκίμαζα αν ήμουν στην θέση σου (καθώς δεν μπορώ να σκεφτώ το τι φταίει)θα ήταν να δουλέψω την βάση και από άλλον υπολογιστή να δω αν έχω τα ίδια αποτελέσματα.. Πάντως ενδιαφέρον θα έχει να δούμε τι παίρνεις από το excel..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-03-11, 15:28
Όνομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Γιαννιτσά
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Απο οτι καταλαβαινω το προβλημα ειναι η αναγνωση του barcode απο το πιστολι και οχι οτι δεν το εκτυπωνει. Επομενως ολα δουλευουν οκ (Pc και εκτυπωτης)
Το μονο προβλημα που μπορω να φανταστω ειναι αν τα scanner σου ειναι ρυθμισμενα για αυτο το barcode η για καποιο αλλο. Νομιζω οτι το barcode πρεπει να δηλωθει και στο πιστολι που πιθανως να μην το υποστιριζει κιολας.

Ελπιζω να βηθησα καπως αν και εμενα οι γνωσεις μου στον τομεα αυτο ειναι περιορισμεννες

Φιλικα Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-03-11, 20:33
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.249
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους!
Πληροφοριακά, να πουμε ότι η γραμματοσειρά FREE3OF9.TTF δεν υποστηρίζει χαρακτήρες Unicode όπως οι ελληνικοί.
Θα μπορούσε και εκεί να οφείλεται το πρόβλημα.


Φιλικά

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-03-11, 22:20
Όνομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Γιαννιτσά
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Καλησπέρα και απο εμενα
Τασο επειδη ειδα στην βαση που κατεβασε οτι ειχε μονο νουμερα γι αυτο υπεθεσα οτι κατι φταιει στις ρυθμισεις απο το scanner

Φιλικα Δημητρης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Ch : 22-03-11 στις 07:40.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-03-11, 08:03
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.249
Προεπιλογή

Καλημέρα Δημήτρη.

Πολύ λογική η υπόθεση που έκανες και με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.
Απλά προς πληροφόρηση ανέφερα για τα Unicode με κάθε επιφύλαξη αφού δεν μπορώ να γνωρίζω το υπολογιστικό περιβάλλον του Διονύση.

Φιλικά

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-04-11, 21:01
Όνομα: Γιαννης
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 23-08-2010
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους .είχα το ίδιο πρόβλημα πριν ένα χρόνο .η γραμματοσειρά που χεις κατεβάσει δεν μπορεί να διαβαστεί από το πιστόλι για το λόγο ότι είναι δωρεάν και συνήθως γραμματοσειρές που διαβάζονται απτό πιστόλι δεν είναι free ..βεβαια στο internet παίζουν free που διαβάζονται αλλα συνοδεύονται από κάποια εφαρμογή συνήθως . εγώ ελυσα το πρόβλημα μου με την εφαρμογή barcode encoder application,όπου την έχω βάλει να τρέχει μέσο του excel και τα barcode m εκτυπώνονται και διαβάζονται κανονικά.
γενικότερα το θέμα τις γραμματοσειράς barcode δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται .για να μπορεί μια εταιρία να εκτυπώνει barcode πρέπει να χει άδεια από εφορία και τα λοιπά,και όχι με free γραμματοσειρές απτό internet

Φιλικά Γιαννης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-04-11, 06:53
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 15-10-2010
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Πιθανές λύσεις για το πρόβλημα με barcode font.

Καλημέρα κι από εμένα!
Τυχαία είδα το post και, επειδή πριν από λίγες ημέρες αντιμετώπισα κι εγώ ένα πρόβλημα
με το barcode scanner που έχω (Metrologic Voyager CG MS9540), σκέφτηκα μερικές πιθανές αιτίες:
1. Οταν εκτυπώνεται η γραμματοσειρά 3of9 (ή Code 39 όπως λέγεται επίσης), για να διαβαστεί σωστά από barcode scanner πρέπει να περικλείεται απαραίτητα από * (ένα στην αρχή και ένα στο τέλος), αλλιώς δεν αναγνωρίζεται.
2. Αν στην οθόνη φαίνεται σωστά και εκτυπώνεται σωστά (σαν γραμμωτός κώδικας και όχι σαν νούμερα), ίσως στο barcode scanner πρέπει να γίνει reset (recall defaults) για να επανέλθουν
οι εργοστασιακές ρυθμίσεις (κατά κανόνα στα factory defaults περιλαμβάνεται και ο Code39).
3. Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ τη γραμματοσειρά ID Automation Free 39 Barcode Font (μπορείς
να την κατεβάσεις νόμιμα και δωρεάν εδώ IDAutomation) και εκτυπώνω
barcodes με αριθμούς, κείμενο, σύμβολα κ.λ.π. Διαφωνώ με το Γιάννη σχετικά με το φοροτεχνικό θέμα που αναφέρει γιατί (από προσωπική πείρα, αφού μέχρι πρότινος είχα μαγαζί για χρόνια), όλα τα είδη αποθήκης τα είχα ταξινομήσει και είχα βάλει ετικέτες με αυτό το barcode font. Ποτέ δε συνάντησα πρόβλημα με την Εφορία. Απλά οι γραμμωτοί κώδικες (για μεγάλες εταιρίες και είδη ευρείας κατανάλωσης), πρέπει υποχρεωτικά να ακολουθούν συγκεκριμένους κανόνες και αλγορίθμους (κάθε ψηφίο έχει τη σημασία του).
4. Υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιείς μικρό μέγεθος γραμματοσειράς, με αποτέλεσμα όταν εκτυπώνεται ο γραμμωτός κώδικας είναι τόσο "πυκνός" που δε διαβάζεται! Δοκίμασε με μαγαλύτερο
μέγεθος (12 ή 14 π.χ.).
5. Δοκίμασε με το barcode scanner που έχεις, να σκανάρεις άλλους γραμμωτούς κώδικες (ΕΑΝ 13, CODE 128 κ.λ.π). Αν δεν τους διαβάζει, έχει πρόβλημα το scanner (βλέπε recall defaults). Αν τους διαβάζει, ίσως για κάποιο λόγο έχει απενεργοποιηθεί η επιλογή να διαβάζει Code39.
6. Δοκίμασε να εκτυπώσεις και να "διαβάσεις" με το barcode scanner σου τους 2 γραμμωτούς κώδικες που επισυνάπτω (είναι πληκτρολογημένοι στο Excel, με τη γραμματοσειρά που αναφέρω παραπάνω). Μην ξεχνάς: Είναι σημαντικό να βάζεις * στην αρχή και στο τέλος!

Φιλικά,
Γιώργος
Συνημμένα Thumbnails
ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΆ BARCODE-code39-sample.png  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Φόρμες ] Ενημέρωση τιμών με barcode ταμειακής. vourosp Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 11 28-05-13 00:05
Πρόβλημα με αυτόματη συμπλήρωση πεδίων με Barcode sikadpap Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 04-02-13 08:17
MsAccess και BarCode Ετικέτες Ms-Office-Development Team Access samples - Χρήσιμα αρχεία & παραδείγματα 0 11-11-09 09:36
MsAccess και BarCode Ετικέτες kon73 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 07-01-09 11:50


Η ώρα είναι 04:17.