Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 13-04-11, 12:45
Το avatar του χρήστη gr8styl
gr8styl Ο χρήστης gr8styl δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
Όνομα: Θανάσης Στυλιανίδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-10-2009
Περιοχή: Βρυξέλλες, Βέλγιο
Μηνύματα: 823
Προεπιλογή

Λοιπόν φίλοι μου χωρίς να είμαι ειδικός αλλά έχοντας ασχοληθεί με το θέμα, θα έλεγα ότι μας λείπουν κάποια βασικά στοιχεία
Ξέρουμε ότι το κεφάλαιο είναι 100.000
Ξέρουμε ότι το επιτόκιο είναι σταθερό 2,5 % για τα δύο πρώτα χρόνια και ότι μετά το δεύτερο χρόνο το επιτόκιο αυξάνει κατά 0,5% ετησίως.
Ξέρουμε (αν έχω καταλάβει σωστά) ότι στο τέλος της δεκαετίας πρέπει να καταβάλουμε 30.000 για την εξόφληση του δανείου. Αυτό εγώ το καταλαβαίνω ότι στην δεκαετία θα έχουμε εξοφλήσει κεφάλαιο αξίας 70.000 και όχι 100.000. Η εξόφληση των 100 θα γίνει πληρώνοντας 30. Σωστά ή λάθος;
Θα πρέπει να ξέρουμε την περιοδικότητα των δόσεων. Δηλαδή αν μιλάμε για μηνιαίες εξαμηνιαίες ή ετήσιες δόσεις.
Θα πρέπει να ξέρουμε αν έχουμε δάνειο με σταθερή δόση ή δάνειο με σταθερή εξόφληση κεφαλαίου, δηλαδή μεταβλητή φθίνουσα δόση.
Αν πρόκειται για σταθερή δόση, θα πρέπει να ξέρουμε αν οι δόσεις είναι σταθερές για κάθε έτος ή για όλη την περίοδο των 10 ετών.
Αν έχουμε σταθερή εξόφληση κεφαλαίου πως έχει ορισθεί, ή ποιο είναι το πόσο εξόφλησης του κεφαλαίου.
Τέλος θα πρέπει να ξέρουμε αν οι πληρωμές γίνονται στην αρχή ή στο τέλος της κάθε περιόδου.

Το FV (Future Value) στην φόρμουλα PMT είναι όπως είπε και ο Γιώργος επιπλέον κεφάλαιο (κατάθεση από την πλευρά του δανειολήπτη) για να έχει κάποιο κεφάλαιο. Δεν είναι αποπληρωμή του κεφαλαίου του δανείου.

Τα λέμε.
Θανάσης

ΥΓ. Θανάση το 13.842 όπως είπε ο Γιώργος προσδιορίζεται χρησιμοποιώντας Αναζήτηση Στόχου.
Για να γίνει το κελί P18 ίσο με το C20 (182.220,1574) η τιμή του C5 πρέπει να γίνει 13.842
Απάντηση με παράθεση