Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-04-17, 16:25
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή Μουσική μέσα απο Access

Καλησπέρα,

Μια ερώτηση που ίσως φανεί λίγο τραβηγμένη για γνώστες της access. Θά ήθελα να δημιουργήσω μια βάση μέσα στην οποία να μπορώ να αποθηκεύω σε κάποιο σχετικό πίνακα την διαδρομή (Path) αρχείων μουσικής σε πρώτη φάση, αλλά αυτό δεν ειναι το δύσκολο κομμάτι.

Το δύσκολο στις απαιτήσεις που μου ζητήθηκαν είναι σε μια σχετική φόρμα να υπάρχει ένας Player έτσι ώστε 1. Αφενώς εφόσον επιλέγει ο χρήστης μουσική καιτά δεύτερον (2) να μπορεί να παίζει κανονικά μέσα απο την βάση.

Έχει γίνει κάτι ανάλογο ξανά απο κάποιο μέλος του φόρουμ ή είναι όνειρο άπιαστο?

Σας ευχαριστώ εκ προτέρων
__________________
Γιώργος Στυλιανού

gs.pocketpc@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-05-17, 13:46
Όνομα: Χρήστος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-11-2012
Περιοχή: Deutschland
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Είχα κάνει κάτι ανάλογο στο παρελθόν. Θα κοιτάξω να δώ αν το έχω ακόμα και θα το ανεβάσω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-05-17, 13:54
Όνομα: Χρήστος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-11-2012
Περιοχή: Deutschland
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή Music

Με τις κατάλληλες αλλαγές θα το φέρεις στα μέτρα σου.
Μουσική.zip
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-05-17, 07:13
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε Χρίστο και ευχαριστώ για την πρόθεση να βοηθήσεις,

Έχω κοιτάξει λίγο την βάση που μου έχεις στείλει αλλά θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις ώς προς τον τρόπο χρήσης. Για παράδειγμα είδα ότι υπάρχει ένας πίνακας (Catalog) ο οποίος είναι Link. Φαντάζομαι πως απο εκεί παίρνει τα δεδομένα και εν συνεχεία γίνεται η επεξεργασία τους κατά το δικούν, σωστ/ά?

Όμως, δεν μπορώ να ανοίξω τον πίνακα έτσι ώστε να δω ποια πεδία περιλαμβάνει, τι φόρματ μουσική μπορώ να βάλω μεσα κλπ - κλπ έτσι ώστε να μπορέσω να χρησιμοποιήσω κανονικά όλη την βάση.

Υπάρχει περίπτωση να μπορέσεις να μου βάλεις κανονικά τον πίνακα στην βάση, και έτσω και ένα πχ τραγούδι μέσα σε αυτόν έτσι ώστε να δουλέψω την βάση κανονικά?

Σε ευχαριστώ και πάλι και εκτιμώ την πρόθεση βοήθειας.

Υ.Γ: Εχω αναλάβει να κάνω κάτι παρόμοιο αφιλοκερδός για ένα σχολείο, εάν και εφόσον γίνει θα είναι όπως καταλαμβαίνεις για κάποιο καλό σκοπό.
__________________
Γιώργος Στυλιανού

gs.pocketpc@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-05-17, 21:45
Όνομα: Χρήστος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-11-2012
Περιοχή: Deutschland
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Ναι βεβαίως!!
Μουσική.zip
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-05-17, 08:47
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Χρίστο καλημέρα και ευχαριστώ για την βοήθεια.

Ωστόσο, η βάση που μου έχεις κοινοποιήσει είναι σε μορφή accde και δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στον κώδικα καθώς και να δώ στο design της φόρμας πως δουλεύει έτσι ώστε να σε μελετήσω φίλε μου και να μπορέσω να διαμορφώσω και εγώ με την σειρά μου αυτό που προσπαθώ να κάνω.

Αν δεν σε πειράζει θα μπορούσες να μου στείλεις αυτούσια την βάση (ανοιχτή σε μορφή accdb) έτσι ώστε να έχω πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες και στον κώδικα επίσης?

Επίσης,

Στον πίνακα Data υπάρχει ένα πεδίο με όνομα [Bitrate] αν δεν σου κάνει κόπο μου εξηγείς πρωτίστως περί τίνως πρόκειται καθώς είμαι εντελώς άσχετος απο αυτά?

Υ.Γ: Σε περόπτωση που για όποιοδηποτε λόγο δεν επιθυμείς να κοινοποιήσεις την δουλειά σου που με τόσο κοπο έφτιαξες, εάν θέλεις σου παραθέτω το προσωπικό μου email: gs.pocketpc@gmail.com στο οποίο εάν επιθυμείς μου αποστέλνεις εκεί ότι θεωρήσεις χρήσιμο για το πιο πάνω θέμα.

Σε ευχαριστώ και πάλι.
__________________
Γιώργος Στυλιανού

gs.pocketpc@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-05-17, 12:16
Όνομα: Χρήστος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-11-2012
Περιοχή: Deutschland
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Επειδή είμαι στην δουλειά τώρα, μόλις πάω σπίτι θα σου στείλω ότι θέλεις και θα σου εξηγήσω πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-05-17, 19:37
Όνομα: Χρήστος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-11-2012
Περιοχή: Deutschland
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Λοιπόν την βάση που σου έστειλα μπορείς να την ανοίξεις με πατημένο το Shift για να δείς τον κώδικα.
Bitrate είναι ένα μέτρο της απόδοσης των δεδομένων σε ένα δεδομένο χρονικό διάστημα. Με απλά λόγια, είναι ο αριθμός των bits που επεξεργάζονται κάθε δευτερόλεπτο. Για παράδειγμα, τα δεδομένα ήχου σε ένα MP3 αρχείο το οποίο έχει κωδικοποιηθεί με ένα σταθερό bitrate ( CBR ) της 128 kbps θα υποβληθούν σε επεξεργασία σε 128.000 bits ανά δευτερόλεπτο. Για τον ήχο που έχει κωδικοποιηθεί σε ένα μεταβλητό ρυθμό δυαδικών ψηφίων ( VBR ), η εμφανιζόμενη τιμή είναι ένας μέσος όρος.
Όσο υψηλότερο είναι το bitrate, τόσο καλύτερος είναι ο ήχος θα είναι κατά την αναπαραγωγή ενός μουσικού αρχείου..
Δεν είναι καθόλου σημαντικό για σένα, ωστόσο ήταν σημαντικό για μένα όταν είχα κάνει αυτό το προγραμματάκι. Αν θές κάτι άλλο γράψε.

Μουσική.zip

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pctechdr : 04-05-17 στις 19:44. Αιτία: Προσθήκη συμπιεσμένου αρχείου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-05-17, 09:30
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Γειά σου Χρίατο,

Ώφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ φίλε μου διότι με έχεις βοηθήσει αφάνταστα. Μελέτησα την εφαρμογή σου και προσάρμωσα και εγώ την δική μου με βάση το δικό σου παράδειγμα.

Σε ευχαριστω και πάλι.
__________________
Γιώργος Στυλιανού

gs.pocketpc@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-05-17, 16:14
Όνομα: Χρήστος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-11-2012
Περιοχή: Deutschland
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Να είσαι καλά!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχείο Word μεσα απο φόρμα Access γιώργοςΚ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 01-02-17 12:08
Εισαγωγή (και χρήση) excel μέσα στην access q.mrk Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 26-07-16 03:28
Έγγραφο Word Μέσα από την Access xristos0718 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 13-12-14 21:12
[Γενικά] Excel και μουσική PANIK Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 15-04-12 23:09
Εκτέλεση SSIS Package μέσα από την Access dionisis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 31-03-11 10:46


Η ώρα είναι 05:23.