ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Συναρτήσεις ] Μεσοσταθμικός μέσος όρος

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-10-11, 10:40
Όνομα: Χρηστος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 03-08-2011
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Μεσοσταθμικός μέσος όρος

Καλημέρα σε όλους
Έχω μία βάση στην οποία έχω περάσει τα αριθμητικά δεδομένα μου και θέλω να κάνω μία σύνθετη πράξη σε ένα συγκεντρωτικό πεδίο της βάσης χρησιμοποιώντας αριθμητικά δεδομένα που παίρνω από τα συγκεντρωτικά πεδία των προηγούμενων στηλών, όπως αθροισμα κιλών γάλακτος και άθροισμα πρωτεινών. Το νέο συγκεντρωτικό πεδίο που δεν μπορώ να βρώ θέλω να μου βγάζει τον μεσοσταθμικό μέσο όρο. Στο παράδειγμα που βλέπετε μου βγάζει στο συγκεντρωτικό πρωτεινών στο ΜΜΟ (μεσοσταθμικό μέσο όρο) 5,47 που είναι o απλός μέσος όρος και όχι 5,25 που είναι ο μεσοσταθμικός.
οι πράξεις μου είναι:
1000 kgr x 5,40= 5400
100 kgr x 5,80= 580
4000 Kgr x 5,20= 20800
= SUM 5100 Kgr , SUM Πρωτεινών: 16,40 , Συγκεντρωτικό άθροισμα : 26.780
ΜΜΟ: 26.780 : 5.100 = 5,2509...

Με ποιο τρόπο μπορώ να περάσω την παραπάνω σύνθετη πράξη?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Συνημμένα Thumbnails
Μεσοσταθμικός μέσος όρος-bash2.jpg  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-11, 13:28
Όνομα: Χρηστος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 03-08-2011
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι,
σας αποστέλλω συνημμένο ενα παράδειγμα ακόμα για να γίνει πιο κατανοητό τι ψάχνω.
Έχω προσθέσει ακόμα 2 στήλες όπου γίνονται οι πράξεις. Η πρώτη στήλη αφορά το γινόμενο από κιλά γάλα και πρωτείνες και η δεύτερη τον ΜΜΟ (μεσοσταθμικό μέσο όρο) όπου στο συκεκντρωτικό του θα πρέπει να βγάλει αποτέλεσμα 5,5538 αντί για 5,30 που βγάζει ο απλός μέσος όρος. Ο μέσος όρος θα ίσχυε σε περίπτωση που και οι 3 παραλαβές γάλακτος θα είχαν τα ίδια κιλά.
Ελπίζω να μη σας ταλαιπωρώ!
Ευχαριστώ και πάλι
Συνημμένα Thumbnails
Μεσοσταθμικός μέσος όρος-bash3.jpg  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-11, 19:39
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Χρήστο η ΒΔ, που επισυνάπτω, περιέχει:

1. Τον πίνακα «Πίνακας1» στον οποίο έχω καταχωρήσει τα στοιχεία του γάλακτος που έχει παραληφθεί.

2. Το ερώτημα «Ερώτημα1», το οποίο, εκτός από τα πεδία του πίνακα, περιέχει :

2.1 Το πεδίο «Συντελεστής Βαρύτητας». Το πεδίο αυτό είναι υπολογιζόμενο και ισούται με το πηλίκο των κιλών γάλακτος προς τα συνολικά.
Υπολογίζεται με τον τύπο: [Κιλά Γάλακτος]/DSum("[Κιλά Γάλακτος]";"[Πίνακας1]").
Το άθροισμα των συντελεστών βαρύτητας ισούται πάντα με τη μονάδα.

2.2 Το πεδίο «ΣΜΟ», το οποίο ισούται με το γινόμενο της ποσότητας των πρωτεϊνών επί τον συντελεστή βαρύτητας.
Το άθροισμα των τιμών του πεδίου «ΣΜΟ» είναι ο σταθμισμένος μέσος.

Φιλικά/Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb ΣταθμικόςΜέσος.accdb (304,0 KB, 42 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kapetang : 31-10-11 στις 23:25. Αιτία: αντί έχουν έχει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-11-11, 17:19
Όνομα: Χρηστος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 03-08-2011
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου ήταν ακριβός αυτό που ήθελα και πάλι σε ευχαριστώ και καλό μήνα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-11-11, 10:57
Όνομα: Χρηστος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 03-08-2011
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Γιώργο & λοιποί συνφορουμίτες καλημέρα,
Δουλεύει ο τύπος σου πολύ σωστά όταν ζητάω στο ερώτημα όλη την βάση (όπου βλέπω ότι αθροίζει 1) αλλά όταν ζητάω επιμέρους σύνολο (πχ χρονικά 1 μήνα ενώ η βάση μου περιλαμβάνει 1-2 έτη ή όταν ζητάω έναν παραγωγό από 20 που έχει μέσα η συνολική βάση) μου βγάζει κατώτερο άθροισμα από το 1 (πχ άθροισμα 0,35) το οποίο είναι το υποσύνολο της βάσης μου. Πως μπορώ να αλλάξω τον τύπο ώστε για κάθε υποσύνολο της βάσης που ζητάω να μου αθροίζει κάθε φορά 1. (είτε το ζητάω με μικρότερη περίοδο ημερομηνίας είτε με μεμονωμένο όνομα)
Έχω την εντύπωση ότι η αλλαγή πρέπει να γίνει στο DSUM που κάθε φορά το παίρνει από το σύνολο της βάσης και όχι από την επιμέρους βάση που σχηματίζει το ερώτημά μου.
ΠΧ (τυχαία νούμερα) έχω 3 παραγωγούς γάλακτος και έχουν σύνολο 1000 κιλά γάλα για όλο το έτος.
Π1: 32%, 320 kgr Π2: 35%, 350 Kgr Π3: 33% 330 Kgr
Αν ζητήσω μόνο τον Π2 (και όχι το σύνολο των παραγωγών) θα μου βγάλει στο report τον συντελεστή βαρύτητας 0,35 αντί για 1. Παράλληλα θα μου δείξει όλες τις εγγραφές του Π2 να αθροίζουν συνολικά 0,35. Αν τώρα ζητήσω πάλι τον ίδιο παραγωγό μόνο για 2 μήνες (και όχι όλο το έτος) θα μου βγάλει συντελεστή ακόμα μικρότερο (πχ 0,06 αντι για 1)
Δες και το συνημμένο παράδειγμα που δείχνει τις παραλαβές ενός παραγωγού για όλο το έτος.
Ελπίζω να μη σας ζάλισα,
Ευχαριστώ
Συνημμένα Thumbnails
Μεσοσταθμικός μέσος όρος-bash.jpg  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-11-11, 10:39
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλημέρα

Γιώργο, έχεις δίκιο. Για να δουλέψει ο τύπος το ερώτημα θα πρέπει να δείχνει όλες τις εγγραφές του πίνακα.

Αν στο ερώτημα ορίσουμε κριτήρια, ώστε να εμφανίζει μόνο τις εγγραφές που τα ικανοποιούν, τα ίδια κριτήρια θα πρέπει να μπουν και στη συνάρτηση Dsum.

Θα μπορούσες, για τη σύνταξη της συνάρτησης Dsum, να βρεις οδηγίες στη βοήθεια της access .

Στη ΒΔ που επισυνάπτω αντικατέστησα τη συνάρτηση Dsum με ένα δευτερεύον ερώτημα.
Στην περίπτωση αυτή, τα κριτήρια του δευτερεύοντος ταυτίζονται με τα κριτήρια του κύριου ερωτήματος και έτσι θα μπορούσες να τα υλοποιήσεις ευκολότερα.

Στη ΒΔ έχω προσθέσει και δύο ερωτήματα με κριτήρια το όνομα του παραγωγού και ημερομηνίες.

Πιστεύω ότι ευκολότερα έχουμε το ζητούμενο χρησιμοποιώντας κατάλληλα ομαδοποιημένες εκθέσεις.

Δες τις εκθέσεις «ΟμαδοποίησηΚατάΜήνα» και «ΟμαδοποίησηΚατάΌνομα».

Όταν ζητάς βοήθεια καλό είναι να ανεβάζεις και ένα δείγμα της βάσης σου, ώστε όποιος θέλει να βοηθήσει να έχει έτοιμο το υλικό στο οποίο θα δουλέψει.

Φιλικά/Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb ΣταθμικόςΜέσος2.mdb (284,0 KB, 22 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kapetang : 06-11-11 στις 17:00. Αιτία: Προσθήκη της λύσης με εκθέσεις
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-11-11, 11:18
Όνομα: Χρηστος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 03-08-2011
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Καλημέρα Γιώργο συγνώμη που δεν σου έστειλα την βάση μου αλλά δεν το ήξερα έπρεπε να μου το πεις την πρώτη από φορά που έγραψα , ευχαριστώ για την απάντηση σου .
Η λύση που μου έδωσες δεν μου κάνει γιατί υπάρχουν πολλά ονόματα στη βάση , αυτή τη φορά σου στέλνω ένα μικρό δείγμα από τη βάση που δουλεύω για να δεις ακριβώς τα αποτελέσματα, έχει και ένα ερώτημα μέσα εκτέλεσε το ερώτημα και θα δεις πως το ζητάω .
Μπορούμε να βάλουμε κάποιο φίλτρο ?
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip Γάλατα.zip (189,8 KB, 15 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-11-11, 16:11
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα στην παρέα

Χρήστο, στη βάση δεδομένων, που επισυνάπτω, υπάρχει μια υλοποίηση του ζητούμενου.

Αν είχες μελετήσει προσεκτικά το προηγούμενο μήνυμά μου:
και προσπαθούσες περισσότερο θα είχες βρει μόνο σου τη λύση. Έχεις τις δυνατότητες.
Παράθεση:
Στη ΒΔ που επισυνάπτω αντικατέστησα τη συνάρτηση Dsum με ένα δευτερεύον ερώτημα.
Στην περίπτωση αυτή, τα κριτήρια του δευτερεύοντος ταυτίζονται με τα κριτήρια του κύριου ερωτήματος και έτσι θα μπορούσες να τα υλοποιήσεις ευκολότερα.

Στη ΒΔ έχω προσθέσει και δύο ερωτήματα με κριτήρια το όνομα του παραγωγού και ημερομηνίες.
Πιστεύω επίσης ότι δεν πρόσεξες τη λύση με τη βοήθεια εκθέσεων.

Η ΒΔ παρουσιάζει σοβαρές σχεδιαστικές ατέλειες (κατανομή δεδομένων σε πίνακες, σχέσεις των πινάκων, κλπ).

Θα πρότεινα να μελετήσεις προσεκτικά το παρακάτω άρθρο και στη συνέχεια να τη βελτιώσεις.
Βασικές αρχές σχεδίασης βάσης δεδομένων - Access - Office.com

Φιλικά/Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb Γάλατα2.mdb (500,0 KB, 20 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-11, 08:30
Όνομα: Χρηστος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 03-08-2011
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους
Έχεις δίκαιο και καλά κάνεις και μου το λες αλλά μόνος μου έμαθα ότι ξέρω και από την δικιά σας βοήθεια.
Θέλω να μου πεις για τη ΒΔ που βρίσκετε το πρόβλημα ίσως επειδή διέγραψα κάποιες στήλες και τους πίνακες και τις σχέσεις μεταξύ τους γιατί φαινόταν στοιχεία που δεν ήθελα να τα στείλω ,να κατάλαβες πως η βάση δεν είναι σωστή αν όχι πες μου τα λάθη μου ευχαριστώ για την βοήθεια και ποιο πολύ για τις παρατηρήσεις.
[Η ΒΔ παρουσιάζει σοβαρές σχεδιαστικές ατέλειες (κατανομή δεδομένων σε πίνακες, σχέσεις των πινάκων, κλπ).]
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-11-11, 11:45
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλημέρα στην παρέα

Χρήστο, αν δεν διάβασες το άρθρο, που σου πρότεινα, ίσως να μη αντιληφτείς αυτά που γράφω παρακάτω.

1. Στη ΒΔ υπάρχει ο πίνακας «Παραγωγοί», που περιέχει τα στοιχεία των παραγωγών (Α/Α, Επώνυμο, Όνομα, Πατρώνυμο, ΑΦΜ, Κωδικός ΕΛΟΓΑΚ).
Στον πίνακα αυτό, ενώ έχεις προσθέσει ένα πεδίο αυτόματης αρίθμησης [Α/Α], ορίζεις ως πρωτεύον κλειδί το πεδίο [ΑΦΜ].

Αν όλοι οι παραγωγοί έχουν ΑΦΜ και το γνωρίζεις θα μπορούσες να το κάνεις πρωτεύον κλειδί, αλλά τότε το πεδίο [Α/Α] περισσεύει.
Αν δεν υπάρχουν οι παραπάνω προϋποθέσεις θα πρέπει να οριστεί πρωτεύον κλειδί το πεδίο [Α/Α]. Παρακάτω υποθέτω ότι καλώς όρισες το ΑΦΜ.

2. Στον πίνακα «Τιμές54», ενώ καλώς προσθέτεις το πεδίο [ΑΦΜ], ως εξωτερικό (ξένο) πεδίο, προσθέτεις και τα πεδία [Επώνυμο] και [Όνομα], που είναι περιττά και μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα.

Είναι περιττά αφού, έχοντας το [ΑΦΜ], μπορούμε να πάμε στον πίνακα «Παραγωγοί» και να βρούμε ποιος παραγωγός το έχει.

Πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί αν τα ονόματα των παραγωγών δεν είναι ακριβώς όμοια στους δύο πίνακες.

Με τα δεδομένα των δύο πινάκων δε μπορεί να δημιουργηθούν σωστές σχέσεις.
Δηλαδή δε μπορεί να δημιουργηθεί μία σχέση 1 προς πολλά ανάμεσα στον πίνακα «Παραγωγοί» και «Τιμές54» ενώνοντας τα πεδία τους [ΑΦΜ] και ενεργοποιώντας την αναφορική ακεραιότητα, αφού στον πίνακα «Τιμές54» πρόσθεσες παραγωγούς (ΑΦΜ), που δεν υπάρχουν στον πίνακα «Παραγωγοί» (παραβιάζεται η αναφορική ακεραιότητα).

3. Οι πίνακες «Τιμές53», «Τιμές54», κλπ έχουν ίδια πεδία. Δεν ξέρω τι είναι οι αριθμοί 53, 54, ...., αλλά πιστεύω ότι όλοι αυτοί οι πίνακες θα μπορούσαν να γίνουν ένας που θα περιέχει και ένα πεδίο με τιμές 53, 54, ......

Φιλικά/Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεσος όρος τιμών dimitrisp Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 09-07-16 12:38
ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ smasak Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 10 19-01-16 11:40


Η ώρα είναι 05:53.