ms-office.gr > Forum > Microsoft Excel > Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [Συναρτήσεις] ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Ότι έχει σχέση με συναρτήσεις, μορφοποίηση, εκτυπώσεις γραφήματα κτλ.

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-04-23, 15:29
Όνομα: ΠΑΝΤΕΛΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα πρόβλημα και αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση. Έχω έναν πίνακα με τις αγωνιστικές του πρωταθλήματος της Αγγλίας
. έχουμε την πρώτη αγωνιστική μετά αμέσως στη δεύτερη π.χ. τον αγώνα Στόουκ Άρσεναλ σε αυτή τη γραμμή Λοιπόν όπου υπάρχει αυτό το ζευγάρι θέλω δίπλα να φαίνεται τα γεγονότα που έλαβαν χώρα την πρώτη αγωνιστική και για τις δύο ομάδες. Πιο συγκεκριμένα τη διαφορά των ημερών που έπαιξαν τον προηγούμενο αγώνα τους - αν έπαιξαν εντός ή εκτός- αν έχασαν ή αν κέρδισαν αν φέρανε όβερ αν φέρανε γκολ γκολ. Υπάρχει και συνημμένο Excel για να γίνει πιο κατανοητό αυτό που ζητάω. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsx ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ - ΠΙΝΑΚΑΣ.xlsx (12,9 KB, 11 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-05-23, 16:01
Το avatar του χρήστη ChrisGT7
Super Moderator
Όνομα: Χρήστος Ζώρζος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 20-09-2013
Περιοχή: Κοντά σε ηφαίστειο...
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Καλησπέρα Παντελή,

Έλεγξε το συνημμένο αρχείο αν είναι σωστό.

Είμαι σίγουρος πως υπάρχουν και πιο σύντομοι τύποι από αυτούς που χρησιμοποιώ... Μετέτρεψα τον πίνακά σου σε εύρος, γιατί οι τύποι-πίνακες (πατάμε Ctrl+Shift+Enter για να δώσουν σωστά αποτελέσματα) δε λειτουργούν μέσα σε πίνακες.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsx ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΑΓΓΛΙΑΣ.xlsx (19,3 KB, 10 εμφανίσεις)
__________________
Your Curiosity Will Be The Death of You!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-05-23, 18:17
Όνομα: ΠΑΝΤΕΛΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Αγαπητέ ChrisGT7 καταρχάς σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Περιττό να σου πω ότι αυτό που κάνεις εσύ αλλά και κάποια άλλα παιδιά εδώ στο forum που δημιουργείται συναρτήσεις τόσο πολύπλοκες αποτελεσματικές και τόσο έξυπνες στα δικά μου μάτια αλλά πιστεύω και σε πολλούς από δω μέσα φαντάζει μαγικό. Και όταν λέω μαγικό μαγικό με όλη την έννοια της λέξης γιατί προκαλεί απορία έκπληξη και .θαυμασμό Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος βρει μία πιο σύντομη λύση αυτή με ικανοποιεί απόλυτα. Θα σου πω μόνο τι έκανα εγώ για να λυθεί αυτό το πρόβλημα γιατί υπήρχε πιθανότητα να μη μου απαντήσει και κανένας. Επειδή λοιπόν ο προηγούμενος αγώνας βρίσκεται το ανώτερο στην 20η ( εφόσον είναι 20 ομάδες άρα 10 αγωνες κάθε φορά ) γραμμή πιο πάνω από αυτή που ζητάμε έγραψα λοιπόν σε μία στήλη if(c31=c30;"home";if(c31=d30="away" .............................................μέ ρι και if(c31=c52;"home"; if(c31=d52="away" και μου τα έβγαλε με την ίδια λογική βγήκαν και οι άλλες στήλες. Αυτή όμως ήταν μία λύση ανάγκης μπακαλίστικη χωρίς έμπνευση και με το δεδομένο όπως είπα και στην αρχή ότι η προηγούμενη γραμμή θα βρίσκεται 20 γραμμές το ανωτέρω πιο πάνω. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-05-23, 18:20
Όνομα: ΠΑΝΤΕΛΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή Ευχαριστώ πολύ ( αν ήξερα πιο εκονίδιο δηλώνει θαυμασμό θα το έβαζα )

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChrisGT7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Παντελή,

Έλεγξε το συνημμένο αρχείο αν είναι σωστό.

Είμαι σίγουρος πως υπάρχουν και πιο σύντομοι τύποι από αυτούς που χρησιμοποιώ... Μετέτρεψα τον πίνακά σου σε εύρος, γιατί οι τύποι-πίνακες (πατάμε Ctrl+Shift+Enter για να δώσουν σωστά αποτελέσματα) δε λειτουργούν μέσα σε πίνακες.
Αγαπητέ ChrisGT7 καταρχάς σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Περιττό να σου πω ότι αυτό που κάνεις εσύ αλλά και κάποια άλλα παιδιά εδώ στο forum που δημιουργείται συναρτήσεις τόσο πολύπλοκες αποτελεσματικές και τόσο έξυπνες στα δικά μου μάτια αλλά πιστεύω και σε πολλούς από δω μέσα φαντάζει μαγικό. Και όταν λέω μαγικό μαγικό με όλη την έννοια της λέξης γιατί προκαλεί απορία έκπληξη και θαυμασμό. Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος βρει μία πιο σύντομη λύση αυτή με ικανοποιεί απόλυτα. Θα σου πω μόνο τι έκανα εγώ για να λυθεί αυτό το πρόβλημα γιατί υπήρχε πιθανότητα να μη μου απαντήσει και κανένας. Επειδή λοιπόν ο προηγούμενος αγώνας βρίσκεται το ανώτερο στην 20η ( εφόσον είναι 20 ομάδες άρα 10 αγωνες κάθε φορά ) γραμμή πιο πάνω από αυτή που ζητάμε έγραψα λοιπόν σε μία στήλη if(c31=c30;"home";if(c31=d30="away" .............................................μέ ρι και if(c31=c52;"home"; if(c31=d52="away" και μου τα έβγαλε με την ίδια λογική βγήκαν και οι άλλες στήλες. Αυτή όμως ήταν μία λύση ανάγκης μπακαλίστικη χωρίς έμπνευση και με το δεδομένο όπως είπα και στην αρχή ότι η προηγούμενη γραμμή θα βρίσκεται 20 γραμμές το ανωτέρω πιο πάνω. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PANIK : 03-05-23 στις 19:01.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Γενικά] ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ spiroschrysis Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 03-10-22 07:30
[Γενικά] Συγκεντρωτικός Πίνακας manolis Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 27-12-18 21:25
Πίνακας περιεχομένων geotso Word - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 29-10-13 20:06
[Γενικά] Συγκεντρωτικός Πίνακας xristos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 28-10-13 20:59
[Γενικά] Συγκεντρωτικός Πίνακας xristos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 7 09-06-13 10:19


Η ώρα είναι 09:13.