ms-office.gr > Forum > Microsoft Excel > Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [Μορφοποίηση] σύγκριση πολλών αριθμών

Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Ότι έχει σχέση με συναρτήσεις, μορφοποίηση, εκτυπώσεις γραφήματα κτλ.

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-09-21, 07:00
Όνομα: Σταματινα
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 16-09-2021
Μηνύματα: 1
Wink σύγκριση πολλών αριθμών

Καλημέρα,

έχω το παρακάτω excel και θέλω να βρω ένα τρόπο ώστε αν η τελευταία τιμή έχει πολύ μεγάλη απόκλιση από τις προηγούμενες τιμές να βγαίνει κόκκινο. Η απόκλιση μου θέλω να είναι περίπου 5 με 10%. έχετε κάποια ιδέα

Ευχαριστώ πολύ

Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsx Αντίγραφο-του-todaytable2353 (2).xlsx (19,2 KB, 4 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-09-21, 09:58
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλημέρα

Το ζητούμενο δεν είναι σαφές.

Ίσως να θέλεις να βρεις αν οι τιμές είναι συγκεντρωμένες γύρω από τον αντίστοιχο μέσο όρο τους ή αποκλίνουν πολύ.

Στην περίπτωση αυτή, αν συμβολίσουμε με m το μέσο όρο των τιμών μιας στήλης, οι τιμές (x) της στήλης που ικανοποιούν τη σχέση: abs(x-m)>0,1*m, αποκλίνουν πολύ (πάνω από 10% του μέσου όρου).

Στο συνημμένο χρησιμοποίησα τον παραπάνω τύπο για μορφοποίηση υπό όρους των κελιών.

Το αποτέλεσμα είναι ότι οι τιμές αποκλίνουν πολύ από το μέσο όρο (ελάχιστες βρίσκονται κοντά του).
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsx todaytable2353 .xlsx (47,3 KB, 12 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Συναρτήσεις] Ένωση πολλών φύλλων σε ένα krokata Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 8 22-04-22 13:47
[ Πρόσθετα ] Αποεπιλογή πολλών checkbox Λάμπρος Τ Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 31-01-19 08:04
[VBA] VBA - Αντιγραφή πολλών κελιών σε ένα. spavlos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 11 27-09-17 10:05
[ Συναρτήσεις ] Δημιουργία πολλών σχέσεων lefterisg Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 26-09-17 22:45
[Εκτύπωση] Εκτύπωση πολλών αρχείων, πολλών επιλογών mak Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 7 11-06-12 12:34


Η ώρα είναι 23:27.