ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Πίνακες ] Ενημέρωση πεδίων ταυτόχρονα σε δύο πινακες

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-01-18, 18:48
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 03-10-2015
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή Ενημέρωση πεδίων ταυτόχρονα σε δύο πινακες

Καλησπέρα στην ομάδα! έχω μια βδ στην οποία υπάρχουν δύο πίνακες, table2017 και table2018 με ακριβώς την ίδια δομη στους οποίους καταχωρώ δεδομένα ασθενών( name, amka, date, protokollo και result).
Στον table2017 έχω όλα τα δεδομένα που αφορούν το έτος 2017 ενω στον table2018 καταχωρώ δεδομένα καθημερινά που αφορούν το έτος 2018 και υπαρχει περιπτωση να τροποποιησω κατι στις προηγουμενες εγγραφες του ιδιου πινακα. θελω ομως να μπορω να κανω αναζητηση ταυτόχρονα και στους δύο πίνακες. πχ αν ο κύριος "ταδε" έχει έρθει στο ιατρείο ξανα είτε το 2017 είτε το 2018. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το πετύχω αυτό ή πρέπει να αλλάξω κάτι στην δομή της βάσης μου. Επίσης μόλις προσθέτω νέα εγγραφή μέσω μιας φόρμας που έχω θα ήθελα με το που βάζω τον ΑΜΚΑ στο πεδίο amka να κάνει αναζήτηση και να εμφανίζει μήνυμα με τον αντίστοιχο αριθμό πρωτοκόλλου (protokollo) αν υπάρχει ξανά η ίδια εγγραφή( Δηλαδή αν έχει ξανά έρθει ο ασθενης).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-18, 21:18
Όνομα: Χρήστος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-11-2012
Περιοχή: Deutschland
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό που θες όμως δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιείς δύο πίνακες με τα ίδια δεδομένα ενώ θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις μόνο τον έναν. Θα σου συνιστούσα να ξανακοιτάξεις την δομή και τον σχεδιασμό της βάσης σου πριν κάνεις άλλη ενέργεια. Επίσης να θυμάσαι ότι είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να δημιουργήσεις ευρετήρια (indexes) στα πεδία που θα χρησιμοποιήσεις σαν αναζητήσεις (κριτήρια) και ιδίως αν η βάση σου είναι χωρισμένη (που και αυτό είναι το καλύτερο να κάνεις).

Εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε αν έχεις πρόβλημα!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-01-18, 17:36
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 03-10-2015
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου ! Μολις βρω τον απαραιτητο χρονο θα προσπαθήσω να αλλάξω την δομή ζητώντας εκ νέου τις συμβουλές της ομάδας! Θα μπορούσες να μου πεις πως γίνεται με την δημιουργία νέας εγγραφής και την συμπλήρωση του amka να κάνει αναζήτηση και να εμφανίζει αν υπάρχει ξανά ο ίδιος ασθενής γράφοντας μου τγη αντίστοιχη τιμή του πεδιου protokollo που είχε την πρώτη φορά που ήρθε;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-01-18, 19:28
Όνομα: Χρήστος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-11-2012
Περιοχή: Deutschland
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Πρώτον θα ήταν καλύτερο να ανεβάσεις δείγμα της βάσης σου για καλύτερο αποτέλεσμα.
Δεύτερον ένας πάρα πολύ απλός τρόπος να ψάξεις εγγραφή είναι η εντολή DLookup ή η εντολή DCount

Αν δυσκολευτείς εδώ είμαστε!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-01-18, 18:03
Όνομα: Χρήστος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-11-2012
Περιοχή: Deutschland
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Δες ένα παράδειγμα. Ελπίζω να σε καλύπτει!
amka.zip
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Γενικά] Βιβλία-πινάκες-αυτόματη ενημέρωση Σαραντος Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 16-11-12 19:49
[ Φόρμες ] Ενημέρωση δύο πεδίων από σύνθετο πλαίσιο gmax Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 02-10-12 19:22
[ Ερωτήματα ] Εύρεση πεδίων απο δύο πίνακες για δημιουργία έκθεσης Γιωργος Μπεστ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 20-05-12 19:49
Διαδοχική ενημέρωση πεδίων gantzinis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 11 19-08-11 18:24
Αυτόματη ενημέρωση πεδίων mpampis81 Word - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 12 13-11-10 17:37


Η ώρα είναι 00:46.