ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Πρόβλημα στην εμφάνηση ερωτήματος

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-04-15, 23:19
Όνομα: ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 01-10-2013
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Πρόβλημα στην εμφάνηση ερωτήματος

Καλσπέρα σε όλα τα μέλη του forum.
Στην επισηναπτόμενη βάση και συγκεκριμένα στο ερώτημα ΑΛΛΑΓΗ_ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΑ μου εμφανίζει όλες τις εγγραφές για το κάθε όχημα όπου η ΑΛΛΑΓΗ_ΣΕ ήταν <500.
Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου εμφανίζει μόνο την τελευταία ημερολογιακά για το κάθε όχημα.Έχω εξαντλήσει κάθε δυνατή λύση αλλα το μόνο που κατάφερα είναι βάζοντας την συνάρτηση Dmax στα κριτήρια του πεδίου ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ_ΑΛΛΑΓΗΣ να μου εμφανίζει μόνο την τελευταία ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ_ΑΛΛΑΓΗΣ για το τελευταίο σε καταχώρηση όχημα.Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο που διαθέτετε, για να βοηθάτε εμάς τους αρχάριους.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip ΟΧΗΜΑΤΑ-ΤΕΛΙΚΟ-ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ 17-4-2015.zip (499,4 KB, 18 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-04-15, 14:56
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Διονύσιε, δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις.

Ίσως σε βοηθήσει το παρακάτω ερώτημα:

Κώδικας:
SELECT ΟΧΗΜΑΤΑ_ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΑ.ΑΡΙΘΜΟΣ_ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ, Max(ΟΧΗΜΑΤΑ_ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΑ.ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ_ΑΛΛΑΓΗΣ) AS ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ_ΗΜ_ΑΛΛΑΓΗΣ, 
Max(ΟΧΗΜΑΤΑ_ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΑ.ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ) AS ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ_ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ_ΑΛΛΑΓΗΣ FROM ΟΧΗΜΑΤΑ_ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΑ
WHERE (((ΟΧΗΜΑΤΑ_ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΑ.ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ)="ΑΛΛΑΓΗ"))
GROUP BY ΟΧΗΜΑΤΑ_ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΑ.ΑΡΙΘΜΟΣ_ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ;
Το οποίο για κάθε όχημα (ΑΡΙΘΜΟΣ_ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ) δίνει την ημερομηνία και τα αντίστοιχα χιλιόμετρα της τελευταίας αλλαγής ορυκτελαίων.

Κατά τη γνώμη μου, αν το συνδυάσεις με τους κατάλληλους πίνακες (συνδέοντας τους αριθμούς κυκλοφορίας) εύκολα θα πετύχεις το ζητούμενο.

Φιλικά/Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-04-15, 21:07
Όνομα: ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 01-10-2013
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Γιώργο καλησπέρα, συγνώμη δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση. Με το ερώτημα ΑΛΛΑΓΗ_ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΑ θέλω να βλέπω σε πόσα χιλιόμετρα πρέπει να αλλάξει λάδια το κάθε όχημα στην στήλη ΑΛΛΑΓΗ_ΣΕ, και αυτό γίνεται αφαιρώντας τα τελευταία χιλιόμετρα που έχει αλλάξει λάδια το αυτοκίνητο στήν ΔΦ_ΑΛΛΑΓΗ_ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΑ απο τα τελικά χιλιόμετρα στην ΔΦ_ΟΧΗΜΑΤΑ_ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ και αν η διαφορα είναι μικρότερη απο 500 χιλιόμετρα, απο τα χιλιόμετρα που έχω καθορίσει για την αλλαγή ορυκτελαίων, ανάλογα με το είδος του οχήματος, στο ερώτημα ΟΧΗΜΑΤΑ_ΟΛΑ, τότε εμφανίζεται το κάθε όχημα που πρέπει να αλλάξει λάδια. Απλά θέλω να εμφανίζεται μόνο η τελευταία φορά που το όχημα έχει λιγότερα απο 500 χιλιόμετρα για την αλλαγή ορυκτελαίων , και όχι όλες οι ημερομηνίες που είχε λιγότερα απο 500 χιλιόμετρα για αλλαγή ορυκτελαίων. Ευχαριστώ πολύ θα είμαι ευγνώμων αν μπορείς να τροποποιήσεις το υπάρχων ερώτημα.
Καλό βράδυ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-04-15, 08:55
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλημέρα

Διονύση, μερικές φορές είναι προτιμότερο, αντί να δημιουργήσουμε ένα περίπλοκο ερώτημα , να δημιουργήσουμε περισσότερα απλούστερα.

Η λύση των περισσοτέρων ερωτημάτων, ειδικά όταν απαιτείται ομαδοποίηση, είναι σχεδόν μονόδρομος.

Στη συνημμένη ΒΔ χρησιμοποιώ ως βοηθητικό το ερώτημα [ΑΛΛΑΓΗ_ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΑ_HLP], που σου πρότεινα στο προηγούμενο μήνυμά μου, για να καταλήξω στο ζητούμενο [ΑΛΛΑΓΗ ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΑ].

Η λογική που ακολουθήθηκε:

[ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ] = [Χιλιόμετρα τελευταίας αλλαγής] + [κάθε πόσα χιλιόμετρα θα γίνεται η αλλαγή] - [Διανυθέντα]

Φιλικά/Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb ΟΧΗΜΑΤΑ.mdb (852,0 KB, 21 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-04-15, 16:13
Όνομα: ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 01-10-2013
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Καλησπέρα Γιώργο πολύ σωστή η παρατήρηση σου, είναι αυτό ακριβώς που ζητούσα αλλά δεν είχα σκεφτεί καθόλου αυτή την λύση με το βοηθητικτό ερώτημα ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Ερωτήματα ] Πρόβλημα στην αναζήτηση μεταξύ ημερομηνιών ADREAS Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 09-09-16 11:10
[Γενικά] Πρόβλημα στην αναζήτηση xristos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 22-04-15 21:34
Πρόβλημα στην σύνταξη του κώδικα γιώργοςΚ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 09-07-14 14:23
πρόβλημα με συμβάν στην access skarosg3 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 13-02-14 15:33
[VBA] Πρόβλημα στην VBA Xristos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 24-08-11 22:08


Η ώρα είναι 12:17.