ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Φόρμες ] ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΤΙΜΩΝ ΕΝΟΣ ΠΕΔΙΟΥ

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-11, 20:41
Όνομα: Βαγγέλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 20-10-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΤΙΜΩΝ ΕΝΟΣ ΠΕΔΙΟΥ

Φίλοι μου καλησπέρα .
Στο μήνυμα μου επισυνάπτω μια φόρμα (ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΛΛΙΜΕΝΙΣΜΟΥ ) και θέλω τη βοήθεια σας, για το αν μπορώ σε αυτή τη φόρμα, να προσθέσω ένα κουμπί εντολής που να μου αθροίζει τις τιμές του τελευταίου πεδίου (ΔΙΑΡΚΕΙΑ).Θα ήθελα επίσης η τιμή που θα μου επιστρέφει, να είναι σε μορφή ωω:λλ
Σας ευχαριστώ πολύ
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb ACCESS11.accdb (864,0 KB, 26 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-11-11, 09:32
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλημέρα

Βαγγέλη, παρατήρησα ότι στη βάση σου χρησιμοποιείς ένα πεδίο για την ημερομηνία και ένα για την ώρα.

Αυτό δεν είναι αναγκαίο, αφού τα πεδία Date/Time μπορούν να αποθηκεύσουν και την ημερομηνία και την ώρα.

Συγκεκριμένα αποθηκεύουν ένα δεκαδικό αριθμό που ισούται με τις μέρες και το τμήμα μέρας που πέρασαν από τα μεσάνυχτα της ημερομηνίας 31/12/1899, που λαμβάνεται ως αρχή.

Το ακέραιο μέρος του αριθμού εκφράζει την ημερομηνία και το δεκαδικό την ώρα.

Για παράδειγμα, αν σε κάποιο πεδίο ημερομηνίας και ώρας πληκτρολογήσουμε:
4/2/2010 16:04 η access αποθηκεύει το δεκαδικό 40213,67, επειδή από τα μεσάνυχτα της 31/12/1899 πέρασαν 40213,67 μέρες (16 ώρες και τέσσερα λεπτά = 0, 67 μέρες).

Αποθηκεύοντας την ημερομηνία και την ώρα σε ένα πεδίο απλοποιούμε και τον πίνακα, αλλά και τις πράξεις, αφού για να ορίσουμε ένα χρονικό διάστημα χρειαζόμαστε μόνο δύο πεδία, αντί για τέσσερα.
Έτσι εύκολα με μία αφαίρεση έχουμε τη διάρκεια σε μέρες και τμήμα μέρας.

Στην επισυναπτόμενη ΒΔ, επειδή αφαίρεσα τα πεδία των ωρών , η ώρα θα πρέπει να πληκτρολογείται μαζί με την ημερομηνία, ως εξής:
Πληκτρολογούμε την ημερομηνία, ένα κενό διάστημα και την ώρα (πχ 10/11/2011 18:45)

Στη φόρμα πρόσθεσα στο υποσέλιδο δύο πλαίσια κειμένου που δείχνουν το συνολικό χρόνο ελλιμενισμού και φόρτωσης.

Για τη μετατροπή ενός χρονικού διαστήματος (ΔΙΑΡΚΕΙΑ), που εκφράζεται σε μέρες, σε ώρες και λεπτά, χρησιμοποίησα τον τύπο:
Int([ΔΙΑΡΚΕΙΑ])*24 + Hour([ΔΙΑΡΚΕΙΑ]) & ":" & Minute([ΔΙΑΡΚΕΙΑ]).

Ελπίζω να καλύφτηκες.

Φιλικά/Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb ΕλλιμενισμόςΠλοίων.mdb (332,0 KB, 84 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-11-11, 20:40
Όνομα: Βαγγέλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 20-10-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Γιώργο καλησπέρα.
Αφού σε ευχαριστήσω καταρχήν για το πολύτιμο χρόνο και τη πολύ σημαντική βοήθεια σου ,θέλω να σου πω ότι τα πλαίσια κειμένου που πρόσθεσες στη φόρμα, είναι αυτό που χρειαζόμουν .Επίσης, βρίσκω ότι οι συμβουλές σου για τα πεδία των ημερομηνιών, είναι πολύ πρακτικές και λειτουργικές και ήδη ξεκίνησα την τροποποίηση των αντίστοιχων πεδίων στις ΒΔ που έχω “στήσει”.
Πιθανών Γιώργο να χρειαστώ και πάλι τη βοήθεια σου για τη προσθήκη πλαισίων κειμένου σε μια καινούργια φόρμα .

Για άλλη μια φορά
Σε ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Excel07] Λίστα προϊόντων ( συνολικό άθροισμα τιμών) rania1984 Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 04-11-14 20:58
[ Συναρτήσεις ] Έλεγχος τιμών ενός πεδίου giorgos_ad Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 21-09-14 21:48
Διαίρεση κειμένου ενός πεδίου gmax Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 26-10-13 08:42
[Συναρτήσεις] Άθροισμα τιμών από VLookup αποτελέσματα Kostas K Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 09-02-13 13:07
[ Πίνακες ] Update τιμών Πεδίων ενός πίνακα μέσω Excel Import Leader Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 20-03-12 23:23


Η ώρα είναι 09:32.